Zamknij

Błyszczący, gładki język to sygnał ostrzegawczy. Co oznacza?

18.01.2023
Aktualizacja: 18.01.2023 16:51

Błyszczący język może być objawem niedoboru witamin, ale może też wskazywać na poważną chorobę. To często pierwszy wyraźny sygnał, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Jeśli język jest nienaturalnie gładki i lśniący, warto zgłosić się na wizytę do lekarza. 

Kobieta zakrywa usta
fot. Shutterstock
  1. Błyszczący, gładki język może być objawem niedoborów
  2. Błyszczący, gładki język może być objawem choroby

Zdrowy język to różowy, wilgotny wał mięśniowy pokryty licznymi brodawkami - te maleńkie wypustki pokrywające powierzchnię języka służą do pobierania i rozdrabniania pokarmu oraz do rozpoznawania smaków. Jeśli język jest zbyt gładki i lśniący, to powinna się w głowie zapalić czerwona lampka. Błyszczący język może świadczyć o poważnej chorobie, może też być oznaką niedoborów. Tego objawu nie wolno lekceważyć.

Błyszczący, gładki język może być objawem niedoborów

Gładki, lśniący język może wskazywać na niedobory witamin: B12, ryboflawiny i niacyny, a także niedobór żelazakwasu foliowego. Witamina B12 i żelazo pełnią ważne role w procesie wytwarzania czerwonych krwinek w organizmie, które przenoszą tlen do różnych narządów.

W wyniku niedoborów składników odżywczych brodawki pokrywające język zaczynają zanikać i jego powierzchnia robi się nienaturalnie gładka. Nagle język traci swoją teksturę, jest błyszczący i śliski. To znak ostrzegawczy. Taki wygląd języka wymaga konsultacji z lekarzem i uzupełnienia niedoborów. 

Brak witaminy B12 i żelaza prowadzi do zmniejszenia liczby czerwonych krwinek w organizmie, więc zmniejsza się też ilość tlenu doprowadzana do tkanek i narządów. Może to powodować zmęczenie, ból w klatce piersiowej, bladość skóry, brak sił do działania.

Błyszczący, gładki język może być objawem choroby

Niski poziom czerwonych krwinek (erytrocytów) jest przyczyną niedokrwistości, czyli anemii, która powstaje w wyniku chorób przewlekłych, niedoboru składników potrzebnych do produkcji erytrocytów. Anemia objawia się ogólnym osłabieniem i zauważalnym spadkiem kondycji organizmu. W przebiegu anemii włosy stają się słabe i łamliwe, często wypadają. Paznokcie są blade, z obecnością podłużnych prążków i rowków. Osoby chore na anemię skarżą się również na nadmierną suchość skóry

Niedokrwistości towarzyszą zmiany wyglądu języka - wygładzenie powierzchni z towarzyszącym bólem i pieczeniem, a także spaczone łaknienie, zwłaszcza u dzieci (apetyt np. na krochmal, surowy ryż, glinę lub kredę). Anemię z niedoborów żelaza leczy się, podając preparaty żelaza (najczęściej doustnie).

Zanik brodawek na języku może być też wynikiem infekcji ogólnoustrojowych, takich jak kiła i infekcji miejscowych, takich jak kandydoza jamy ustnej. Ten stan może również występować u osób z celiakią, chorych AIDS, cukrzycę, niewydolność serca, amyloidozę, zespołem Sjögrena. Zanik brodawek może być również efektem podrażnienia chemicznego języka lub reakcją organizmu na przyjmowane leki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
  • Źródło: Atrophic Glossitis - Andrew N. Robinson, B.D.S. John S.P. Loh, M.D.S., M.B., B.S.; National University of Singapore; The new england journal o f medicine.
  • Atrophic glossitis as a clinical signs of severe anemia – Report of two cases - Gisele Ristow Montes, Karina Duarte Vilella, Danielle Veiga Bonotto, Marilia Compagnoni Martins, Antonio Adilson Soares de Lima; Department of Stomatology, Universidade Federal do Paraná, Curitiba/Paraná, Brazil. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny (Volume 3, Issue 4, October–December 2014, Pages 201-204).