Oceń
- Błyszczący, gładki język może być objawem niedoborów
- Błyszczący, gładki język może być objawem choroby
Zdrowy język to różowy, wilgotny wał mięśniowy pokryty licznymi brodawkami - te maleńkie wypustki pokrywające powierzchnię języka służą do pobierania i rozdrabniania pokarmu oraz do rozpoznawania smaków. Jeśli język jest zbyt gładki i lśniący, to powinna się w głowie zapalić czerwona lampka. Błyszczący język może świadczyć o poważnej chorobie, może też być oznaką niedoborów. Tego objawu nie wolno lekceważyć.
Błyszczący, gładki język może być objawem niedoborów
Gładki, lśniący język może wskazywać na niedobory witamin: B12, ryboflawiny i niacyny, a także niedobór żelaza i kwasu foliowego. Witamina B12 i żelazo pełnią ważne role w procesie wytwarzania czerwonych krwinek w organizmie, które przenoszą tlen do różnych narządów.
W wyniku niedoborów składników odżywczych brodawki pokrywające język zaczynają zanikać i jego powierzchnia robi się nienaturalnie gładka. Nagle język traci swoją teksturę, jest błyszczący i śliski. To znak ostrzegawczy. Taki wygląd języka wymaga konsultacji z lekarzem i uzupełnienia niedoborów.
Brak witaminy B12 i żelaza prowadzi do zmniejszenia liczby czerwonych krwinek w organizmie, więc zmniejsza się też ilość tlenu doprowadzana do tkanek i narządów. Może to powodować zmęczenie, ból w klatce piersiowej, bladość skóry, brak sił do działania.
Błyszczący, gładki język może być objawem choroby
Niski poziom czerwonych krwinek (erytrocytów) jest przyczyną niedokrwistości, czyli anemii, która powstaje w wyniku chorób przewlekłych, niedoboru składników potrzebnych do produkcji erytrocytów. Anemia objawia się ogólnym osłabieniem i zauważalnym spadkiem kondycji organizmu. W przebiegu anemii włosy stają się słabe i łamliwe, często wypadają. Paznokcie są blade, z obecnością podłużnych prążków i rowków. Osoby chore na anemię skarżą się również na nadmierną suchość skóry.
Niedokrwistości towarzyszą zmiany wyglądu języka - wygładzenie powierzchni z towarzyszącym bólem i pieczeniem, a także spaczone łaknienie, zwłaszcza u dzieci (apetyt np. na krochmal, surowy ryż, glinę lub kredę). Anemię z niedoborów żelaza leczy się, podając preparaty żelaza (najczęściej doustnie).
Zanik brodawek na języku może być też wynikiem infekcji ogólnoustrojowych, takich jak kiła i infekcji miejscowych, takich jak kandydoza jamy ustnej. Ten stan może również występować u osób z celiakią, chorych AIDS, cukrzycę, niewydolność serca, amyloidozę, zespołem Sjögrena. Zanik brodawek może być również efektem podrażnienia chemicznego języka lub reakcją organizmu na przyjmowane leki.
- Źródło: Atrophic Glossitis - Andrew N. Robinson, B.D.S. John S.P. Loh, M.D.S., M.B., B.S.; National University of Singapore; The new england journal o f medicine.
- Atrophic glossitis as a clinical signs of severe anemia – Report of two cases - Gisele Ristow Montes, Karina Duarte Vilella, Danielle Veiga Bonotto, Marilia Compagnoni Martins, Antonio Adilson Soares de Lima; Department of Stomatology, Universidade Federal do Paraná, Curitiba/Paraná, Brazil. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny (Volume 3, Issue 4, October–December 2014, Pages 201-204).
Oceń artykuł