,

Badanie krwi z rozmazem. Kiedy trzeba wykonać to badanie?

12.05.2023
Aktualizacja: 12.05.2023 13:58

Morfologia krwi z rozmazem jest ważnym i tanim badaniem, które bardzo wiele może powiedzieć o naszej kondycji zdrowotnej. Niestety wykonujemy je zbyt rzadko. Dowiedz się, przy jakich dolegliwościach warto pomyśleć o badaniu krwi z rozmazem.

Badanie krwi z rozmazem
fot. Shutterstock
  1. Jak często wykonywać badanie krwi z rozmazem?
  2. Badanie krwi z rozmazem – jakie parametry się sprawdza?
  3. Badanie krwi z rozmazem – kiedy warto takie badanie wykonać?
  4. Jak się przygotować do badania krwi?
  5. Badanie krwi z rozmazem – wyniki, normy

Badanie krwi z rozmazem (inaczej morfologia krwi z rozmazem) to jedno z podstawowych, bardzo ważnych badań diagnostycznych. Pozwala ono na sprawdzenie wielkości, jakości i liczebności poszczególnych komórek znajdujących się we krwi. Kosztuje ono niewiele – około 10-15 zł.

Jak często wykonywać badanie krwi z rozmazem?

– Badanie krwi z rozmazem jest bardzo ważne i powinno się je wykonywać przynajmniej raz w roku. Tym badaniem ocenia się liczbę różnych krwinek białych we krwi: ile jest limfocytów, eozynofilów, ile granulocytów obojętnochłonnych, a ile bazofilów – uważa prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, i dodaje: – Wynik rozmazu krwi naprawdę może nam dużo powiedzieć. Policzyliśmy kiedyś, że pacjenci, którzy trafiają do nas w bardzo ciężkim stanie, z ciężkimi zespołami hipereozynofilowymi, pierwsze nieprawidłowe wyniki badań otrzymali 7 lat wcześniej. Niestety, nikt nie zwrócił wtedy uwagi na poziom eozynofilów wynoszący nawet 20000, zamiast maksymalnych 300.

Badanie krwi z rozmazem – jakie parametry się sprawdza?

Badanie krwi z rozmazem pozwala określić:

  • stężenie hemoglobiny,
  • liczba płytek krwi,
  • liczba leukocytów (z podziałem na neutrofile, bazofile, eozynofile, monocyty oraz limfocyty),
  • liczba erytrocytów,
  • wskaźniki czerwonokrwinkowe: MCV (średnia objętość krwinki czerwonej), MHC (średnia masa hemoglobiny w krwince czerwonej), MCHC (średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych),
  • hematokryt.

Badanie krwi z rozmazem – kiedy warto takie badanie wykonać?

Badanie to bardzo wiele mówi o kondycji całego organizmu i wykonuje się je w celach profilaktycznych, gdyż wiele schorzeń, zanim wykaże objawy dostrzegalne dla pacjenta, objawia się zmianami właśnie w wynikach tego badania. Wskazaniem jest m.in. podejrzenie niedokrwistości (anemii), stanów zapalnych, nowotworów, niedoborów pokarmowych.

Wskazaniem do wykonania badanie krwi z rozmazem powinny być niepokojące objawy, takie jak:

  • ogólne pogorszenie samopoczucia,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • problemy ze snem,
  • niewyjaśniona utrata wagi,
  • bladość powłok skórnych,
  • szybsze męczenie się,
  • uczucie duszności po niewielkim wysiłku,
  • zawroty głowy,
  • uogólniony ból, zlokalizowany w różnych częściach ciała.

Jak się przygotować do badania krwi?

Badanie morfologii krwi wykonuje się zwykle rano, na czczo. Oznacza to, że ostatni posiłek powinien być spożyty 8-12 godzin przed planowanym pobraniem krwi. Możemy natomiast pić, ale tylko niegazowaną wodę. Jeśli pacjent przyjmuje leki, powinien wcześniej uzgodnić z lekarzem, czy może je przyjąć przed badaniem.

Badanie krwi z rozmazem – wyniki, normy

Wyniki badań krwi z rozmazem powinien sprawdzić i interpretować lekarz. Zakres normy może różnić się w zależności od zakresów referencyjnych laboratorium diagnostycznego, ale również od wieku pacjenta, jego płci.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

O ekspercie: Prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna jest kierownikiem II Katedry Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a także wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych oraz przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Metabolicznych.

Cytat pochodzi z materiałów prasowych przygotowanych przez Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia.

logo Tu się dzieje