Obserwuj w Google News

Znamy TYPOWY OBJAW zakażenia wariantem Omikron

1 min. czytania
17.12.2021 15:25
Zareaguj Reakcja

Wyniki badań wskazują, że zakażenie wariantem Omikron nie wywołuje drastycznych objawów. Lekarze wytypowali jednak objaw, który pojawia się u wszystkich osób zakażonych Omikronem. WYJAŚNIAMY, na co warto zwrócić uwagę. 

Georgiy Zimarev/SPUTNIK Russia/East News
fot. Georgiy Zimarev/SPUTNIK Russia/East News

Według Światowej Organizacji Zdrowia pojawienie się przypadków Omikrona zostało odnotowane już w 77 krajach. Jest to wariant, który rozprzestrzenia się szybciej niż inne, ale wiele wskazuje na to, że wywołuje łagodniejsze objawy, niż pierwotny wariant koronawirusa Alfa i wariant Delta dominujący obecnie na świecie.

Ten objaw występuje u wszystkich zakażonych Omikronem

Doktor Ryan Noach, dyrektor generalny południowoafrykańskiego ubezpieczyciela zdrowotnego Discovery Health, oświadczył, że lekarze zaobserwowali nieco inny zestaw objawów wśród osób, które zakaziły się Omikronem.

Najbardziej typowym symptomem jest drapanie w gardle.

Wśród innych objawów zakażenia Omikronem wymienia się także:

Z doktorem Noach zgadza się brytyjski ekspert John Bell. W wywiadzie dla Radia BBC stwierdził jednak, że wiele charakterystyk Omikrona wymaga dalszych badań. Według Bella pewne jest jedynie, że Omikron bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Nowy wariant jest dwu- lub trzykrotnie bardziej zakaźny niż wariant Delta. Także stopień przebiegu choroby musi jeszcze zostać oszacowany. 

Źródło: PAP/kjm/ tebe/