Obserwuj w Google News

Gdy zawroty głowy zwalają z nóg. Jaka jest ich przyczyna?

3 min. czytania
22.01.2019 16:28
Zareaguj Reakcja

Zawroty głowy zdarzają się każdemu. To częsty objaw, który pojawia się w przypadku silnego zmęczenia, osłabienia czy zdenerwowania. Jednak częste, silne i występujące bez wyraźnej przyczyny zaburzenia równowagi należy konsultować z lekarzem. Mogą być bowiem objawem jednej z chorób neurologicznych, laryngologicznych, a nawet zaburzeń psychicznych. 

Zawroty głowy mogą pojawić się nagle i utrudniać swobodne poruszanie się
fot. Shutterstock

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi to często występujące objawy. Nie zawsze świadczą o poważnej chorobie, czasami są wynikiem zmęczenia, przegrzania czy osłabienia. Jednak powtarzające się regularnie zawroty głowy wymagają szybkiej konsulatcji z lekarzem. Mogą bowiem świadczyć o chorobie laryngologicznej, neurologicznej czy kardiologicznej.

Zawroty głowy to subiektywne uczucie ruchu wirowego - kołysania lub unoszenia ciała w stosunku do otoczenia, trudności z utrzymaniem równowagi. Nie są chorobą, a objawem i mogą pojawiać się w przebiegu różnych schorzeń i zaburzeń.

Do utrzymania równowagi potrzebna jest współpraca układu błędnikowego (przedsionkowego), narządu wzroku i zmysłu czucia głębokiego, które znajdują się w mięśniach, stawach, ścięgnach, torebkach stawowych i skórze. Receptory zmysłu czucia głębokiego wrażliwe są na ucisk, rozciąganie i napięcie w mięśniach i ścięgnach, przez co pozwalają na ocenę, w jakim położeniu znajdują się kończyny, nawet gdy mamy zamknięte oczy lub gdy znajdujemy się w ciemnościach.

Informacje z tych wszystkich ośrodków docierają do ośrodkowego układu nerwowego, skąd po analizie informacji, impulsy pobudzające przesyłane są do mięśni okoruchowych i mięśni szkieletowych, co powoduje stabilizację spojrzenia i zachowanie równowagi w różnych położeniach głowy i ciała.

Zawroty głowy są skutkiem zaburzeń układu błędnikowego, który dzieli się na część obwodową i ośrodkową. Część obwodowa to błędnik z jego unerwieniem, natomiast część ośrodkowa to jądra przedsionkowe w pniu mózgu, móżdżek, kora mózgowa i ich połączenia. Zaburzenia równowagi mogą towarzyszyć zasłabnięciu, uszkodzeniach układu ruchowego, uszkodzeniach czucia głębokiego.

Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy?

Niektóre przypadki zawrotów głowy uznawane są za fizjologiczne i nie powinny budzić niepokoju. Często zdarza się, że do zawrotów głowy dochodzi po zbyt szybkim podniesieniu się, po intensywnym opalaniu, a także w przypadku osłabienia w chorobie. 

Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy są zaburzenia ucha wewnętrznego. Zaburzenia równowagi towarzyszą także chorobom neurologicznym i niedociśnieniu tętniczemu. Mogą być również objawem niepożądanym niektórych leków.

Wśród najczęstszych przyczyn zawrotów głowy wyróżnia się:

Choroby ucha zewnętrznego (zawroty błędnikowe)

  • woszczyna
  • ciało obce

Choroby ucha środkowego (zawroty błędnikowe)

  • zapalenie trąbki słuchowej
  • perlak

Choroby ucha wewnętrznego (zawroty błędnikowe)

  • łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy
  • choroba Meniere’a

Urazy (zawroty błędnikowe)

  • Choroby naczyniowe mózgu:

- przemijające ataki niedokrwienne (transient ischemic attack - TIA)
- przewlekła niewydolność krążenia kręgowo-podstawnego
- zawał lub krwotok pnia mózgu
- zawał lub krwotok móżdżku

Zaburzenia ogólnoustrojowe (zawroty pozabłędnikowe)

  • nadciśnienie tętnicze
  • podciśnienie tętnicze
  • klimakterium
  • starzenie się - prezbiastazja
  • obniżenie poziomu cukru

Niepokój powinny budzić zawroty głowy, które są bardzo silne, występują z niewiadomej przyczyny (nie można tego racjonalnie wytłumaczyć), pojawiają się regularnie, utrudniają normalne funkcjonowanie. Szybkiej konsultacji z lekarzem wymagają zawroty głowy, którym towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak  ból głowy, osłabienie kończyn, drętwienie jednej połowy ciała.

Jak rozpoznać przyczynę zawrotów głowy?

Jeśli zawrotów głowy nie można uzasadnić, wtedy najlepiej zgłosić się do lekarza. Ważne, by wytłumaczyć, w jakich sytuacjach pojawiają się zawroty głowy, ile trwają, jak silne jest to uczucie i jak często powraca. Lekarz na pewno zapyta, czy występowały wcześniej epizody zapalenia ucha, urazy głowy, a także, czy stosuje się jakieś leki. Zawroty głowy to szeroki problem, dlatego w ich diagnozowaniu zazwyczaj bierze udział kilku specjalistów. Diagnozowaniem zawrotów głowy zajmuje się przede wszystkim laryngolog, a także neurolog i okulista. Przydatna może być także konsultacja z internistą i kardiologiem, a także ortopedą czy nawet psychiatrą. 

Źródło: mp.pl