Wytrzeszcz oczu a tarczyca. Kiedy zgłosić się do endokrynologa?
Zaobserwowałaś u siebie wytrzeszcz oczu? Sprawdź hormony tarczycy. To może być orbitopatia tarczycowa - wytrzeszcz spowodowany nadczynnością tarczycy.

Wytrzeszcz oczu w chorobach tarczycy to tzw. orbitopatia tarczycowa. Zmiana metabolizmu tkanek oczodołu powoduje powiększenie struktur okalających oko, wypychając gałkę na zewnątrz. Dowiedz się więcej na ten temat.
Wytrzeszcz oczu a tarczyca
Zaburzenie czynności tarczycy, w szczególności nadczynność tarczycy i autoimmunologiczna choroba Gravesa-Basedowa, mogą spowodować wypychanie gałki ocznej na zewnątrz. Choć lekarze wciąż nie do końca wiedzą, jakie są przyczyny występowania wytrzeszczu oczu w chorobach tarczycy, to zidentyfikowali czynniki ryzyka.
Czynniki ryzyka orbitopatii tarczycowej to m.in.:
- nadczynność tarczycy (85-90 proc. przypadków);
- płeć żeńska (u kobiet zdarza się 7-10 razy częściej);
- wiek powyżej 40 lat.
Problem jest powszechny. Szacuje się, że na orbitopatię tarczycową, według różnych statystyk, zapada 15–35 proc. osób z chorobami tarczycy.
Zobacz także: Choroby tarczycy występujące najczęściej. Co trzeba wiedzieć?
Wytrzeszcz oczu - badania
Wytrzeszcz oczu w chorobach tarczycy przeważnie jest symetryczny, choć może też występować tylko w jednym oku. W zaawansowanej postaci choroba powoduje zaczerwienienie spojówek, obrzęk powiek, uczucie ciała obcego w oku, światłowstręt.
Konsekwencje orbitopatii tarczycowej to również upośledzenie ruchu gałek ocznych, zmniejszenie częstotliwości mrugania, niedomykalność powieki.
Postawienie diagnozy może się przedłużać, ponieważ pacjenci najpierw trafiają do okulisty. Dopiero w dalszej kolejności kierowani są do endokrynologa. Badania, które pozwalają rozpoznać orbitopatię tarczycową, to:
- USG oczodołów,
- badanie pola widzenia,
- stężenie hormonów tarczycy,
- tomografia komputerowa - przy podejrzeniu guza mózgu.
Zobacz także: Kiedy zbadać poziom hormonów tarczycy?
Wytrzeszcz oczu - leczenie
Leczenie orbitopatii tarczycowej polega na łagodzeniu objawów i profilaktyce zaburzeń funkcji wzroku. W zaleceniach znajdują się nawilżanie rogówki, stosowanie nawilżacza powietrza w sypialni, spanie z głową podpartą na wysokiej poduszce.
W stanie ostrym konieczne bywa stosowanie kortykosteroidów. Niekiedy kończy się operację odbarczenia oczodołów.
Równolegle do leczenia okulistycznego prowadzone jest leczenie endokrynologiczne, polegające na podawaniu leku na wyciszenie nadczynności tarczycy lub usunięciu wola tarczycowego.
Groźnym powikłaniem wytrzeszczu oczu jest keratopatia, czyli uszkodzenie rogówki spowodowane niedomykalnością powieki. W tym wypadku konieczne jest stosowanie sztucznych łez i specjalnych maści nawilżających oko.
Przez dwa lata od zakończenia leczenia orbitopatii tarczycowej wskazana jest comięsieczna kontrola u endokrynologa i okulisty.
Źródło: mp.pl