Obserwuj w Google News

Wysypka na skórze i senność. Znamy przyczynę tych dolegliwości

3 min. czytania
Aktualizacja 16.08.2022
16.08.2022 09:03
Zareaguj Reakcja

Masz wysypkę występującą na klatce piersiowej i w fałdach skóry, a także słony pot i uczucie senności? To pierwsze sygnały świadczące o tym, że organizm jest przegrzany i wymaga natychmiastowej pomocy – alarmuje lekarz med. Sławomir Wysocki i tłumaczy, jak działa ten system alarmowy człowieka.

Wysypka i senność objawy przegrzania?
fot. Shutterstock

Za wszystko to, co dzieje się w organizmie, odpowiada układ nerwowy. Prawidłowa temperatura w rdzeniu kręgowym wynosi od 36 do 38 stopni Celsjusza. Gdy wystawiamy ciało na działanie gorących promieni słonecznych, podejmuje ono wysiłek, aby obniżyć wysoką temperaturę. Następuje wzmożona praca całego organizmu. Rdzeń kręgowy zaczyna wysyłać impulsy do mózgu, które w zwrotnej reakcji docierają do mięśni i gruczołów wydzielania zewnętrznego. Organizm podejmuje walkę, której celem jest regulacja temperatury ciała i zlikwidowane przegrzania. W tym celu zaczyna się pocić, by w ten naturalny sposób się ochłodzić. Jednak te zdolności organizmu wystarczają tylko na jakiś czas, mają swoje granice.

Co się dzieje z organizmem, gdy jesteśmy zbyt długo na słońcu?

– Jeżeli jesteśmy zbyt długo na słońcu, ktoś cierpi na nadwagę, choroby serca, spożywa alkohol lub przyjmuje określone leki, to proces pocenia jest zahamowany. Wówczas pierwszymi sygnałami i objawami związanymi z zaburzeniem wydzielania potu są wysypka występująca na klatce piersiowej i w fałdach skóry oraz słony pot. Niektórzy mówią, że pokrzywka jest uczuleniem na słońce lub kremy. Nic bardziej błędnego. To są konkretne sygnały, że zaczyna się dziać coś złego – powiedział Wysocki.

Co robić w takiej sytuacji? Należy natychmiast poszukać chłodnego miejsca lub wziąć chłodzący ciało prysznic. Można również robić kompresy i pić wodę ze szczyptą soli, gdyż przegrzaniu ciała towarzyszy nadmierne wydzielanie elektrolitów w pocie.

– Jeśli nie uzupełnimy niedoborów wody w organizmie, szybko zabraknie nam soli mineralnych – sodu, magnezu, potasu, chloru czy wapnia. Wówczas postępujące odwodnienie organizmu może w krótkim czasie (im większy stopień wilgotności powietrza, tym szybciej) doprowadzić do udaru cieplnego – tłumaczy ekspert i dodaje, że jest to bardzo niebezpieczny stan.

Utrata elektrolitów:

  • przyczynia się do powstawania skurczów mięśni,
  • zaburza przewodnictwo nerwowe,
  • upośledza powstawanie płynów ustrojowych.

Wraz z utratą płynów krew staje się bardziej gęsta. To może spowodować niedokrwienie części ciała i obciążenie serca. Upały zwiększają ryzyko zakrzepów i zatorów.

Objawy przegrzania organizmu

Lekarz wymienia najbardziej charakterystyczne objawy przegrzania organizmu:

  • senność – jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów przegrzania, widać to u tych plażowiczów, którzy chętnie ucinają sobie drzemkę podczas kąpieli słonecznych,
  • zmęczenie, wyczerpanie, znużenie,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • omdlenia.

Przegrzanie organizmu może zakończyć się udarem cieplnym.

– W ciągu kilkunastu minut temperatura ciała może podskoczyć do 41 stopni Celsjusza. Może dojść do trwałych zmian w organizmie, a nawet śmierci – tłumaczy dr Wysocki i dodaje, że około 30 procent udarów w Polsce kończy się zgonem, pozostałe osoby cierpią na dolegliwości układu nerwowego o różnym nasileniu.

Ekspert przypomina, że należy z dużym umiarem korzystać ze słońca. Podczas upalnych dni osoby starsze nie powinny w ogóle wychodzić z domu. Kąpiel słoneczna jest zalecania ze względu na witaminę D3, której mamy niedobory, ale trzeba to robić z głową.

Źródło: PAP Ewa Bąkowska