Obserwuj w Google News

To może być jeden z pierwszych objawów niedoboru żelaza

3 min. czytania
Aktualizacja 22.04.2022
22.04.2022 11:51
Zareaguj Reakcja

Co ma żelazo do kondycji włosów? Czy niedobór żelaza może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów? Wyjaśniamy.

Wypadanie włosów objaw niedoboru żelaza
fot. Shutterstock
  1. Co ma niedobór żelaza do kondycji włosów?
  2. Niedobór żelaza – jakie mogą być jego przyczyny?
  3. Jakie objawy mogą sugerować niedobór żelaza?

Zła kondycja naszych włosów, a zwłaszcza ich nadmierne wypadanie, może być ważnym objawem sugerującym niedobór żelaza. Brak tego składnika w organizmie wywołuje wiele niekorzystnych zmian, objawiających się m.in. chronicznym zmęczeniem, złą kondycją czy nadmiernym wypadaniem włosów. Długotrwały niedobór żelaza może prowadzić również do anemii.

Co ma niedobór żelaza do kondycji włosów?

Żelazo odpowiada m.in. za magazynowanie i transport tlenu w organizmie. W przypadku niedoboru żelaza dochodzi do niedotlenienia tkanek. Organizm, broniąc się przed tym, ogranicza dostępność tego składnika mineralnego, m.in. do mieszków włosowych, na rzecz innych procesów niezbędnych do utrzymania organizmu przy życiu (np. produkcji czerwonych krwinek). Niedostateczna ilość substancji odżywczych, a także niedotlenienie mieszków włosowych może prowadzić do osłabienia oraz nadmiernego wypadania włosów. Oczywiście przyczyn wypadania włosów może być wiele (zmiany hormonalne po ciąży, problemy z tarczycą etc.). Dlatego, aby upewnić się, czy za złą kondycję włosów odpowiada niedobór żelaza, warto zrobić badanie krwi i sprawdzić poziom ferrytyny w organizmie.

Poziom ferrytyny w organizmie może być ważnym wskaźnikiem

Przeprowadzone niedawno badania kliniczne, potwierdziły związek niskiego poziomu ferrytyny z wypadaniem włosów i dowiodły, że żelazo może odgrywać pewną rolę w tzw. łysieniu telogenowym.
Ferrytyna to główne białko magazynujące żelazo, jest ono niezbędne do homeostazy żelaza i bierze udział w wielu procesach fizjologicznych i patologicznych. W badaniach diagnostycznych ferrytyna pomaga ustalić całkowity poziom żelaza w organizmie, nie tylko w krwiobiegu, ale również w tkankach.

Ale to nie jedyne zadanie tego białka. Ferrytyna również ma wpływ na nasze włosy, odpowiada za ich jakość oraz wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym i kondycję łodygi włosa.

Niedobór żelaza – jakie mogą być jego przyczyny?

Przyczyn niedoborów żelaza może być wiele. Za najczęstszą jednak uznaje się nieprawidłową dietę, ubogą w produkty będące źródłem dobrze przyswajanego żelaza, takie jak wątróbka, kaszanka, ryby, owoce morza, jajka, krwisty stek, buraki, liście szpinaku, gorzka czekolada czy pestki dyni. Niedobór żelaza najczęściej więc pojawia się u osób stosujących diety eliminacyjne, redukcyjne, wegańskie bądź wegetariańskie, a także u osób, które nie potrafią dobrze zbilansować posiłków. Warto bowiem wiedzieć, że niektóre produkty mają wpływ na przyswajalność żelaza. Zwiększa ją witamina C (dlatego warto jeść produkty bogate w żelazo w towarzystwie produktów bogatych w witaminę C), a zmniejsza na przykład kawa czy herbata. Do niedoboru żelaza może prowadzić również dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność, jak chipsy, słodycze czy fast foody.

O ewentualnej suplementacji żelaza zawsze powinien zdecydować lekarz, biorąc pod uwagę nasz ogólny stan zdrowia. To ważne, bo niedobór żelaza może być również wynikiem innych chorób, np.:

  • nadwrażliwości na gluten – długotrwałe spożywanie glutenu, mimo nadwrażliwości, może prowadzić do stanów zapalnych jelita, zniszczenia jego kosmków, a w efekcie upośledzenia wchłaniania składników odżywczych w jelicie cienkim;
  • niskiego poziom kwasu solnego w żołądku – niektóre antybiotyki, alkohol, palenie papierosów, a także leki stosowane np. przy wrzodach żołądka, mogą obniżać poziom kwasu solnego w żołądku, co prowadzi do zwiększenia jego pH. Te zmiany mogą mieć wpływ na zaburzenie wchłaniania żelaza niehemowego. Kwas solny ułatwia bowiem dysocjację soli żelaza pochodzących z pożywienia;
  • zaburzenia mikrobioty jelitowej – przerost bakterii patogennych może prowadzić do zaburzenia mikrobioty jelitowej, a co za tym idzie do zaburzenia wchłaniania składników pokarmowych.

Oczywiście lista takich chorób i dolegliwości jest znacznie dłuższa.

Jakie objawy mogą sugerować niedobór żelaza?

Jeśli pojawiają się u ciebie jakiekolwiek objawy sugerujące niedobór żelaza, m.in.:

zgłoś się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Tych schorzeń nie wolno lekceważyć. Nieleczone mogą mieć poważne skutki dla zdrowia.

Ekspert radzi

Kondycja naszych włosów jest ściśle związana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim jakieś nieprawidłowości, włosy są pierwszym elementem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze. Dlatego jeśli zaobserwujemy, że nasze włosy są w gorszej kondycji i zaczynają nadmiernie wypadać, przyczyn należy szukać wewnątrz organizmu.

Anna Mackojć, trycholożka

Anna Mackojć

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: materiały prasowe