Obserwuj w Google News

Wypadanie włosów a tarczyca. Jakie choroby tarczycy powodują wypadanie włosów?

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
09.08.2019 15:27
Zareaguj Reakcja

Wypadanie włosów to nieswoisty objaw wielu chorób, m.in. tych o podłożu autoimmunologicznym. Dlatego tak trudno rozpoznać jego przyczynę. Jednym z tropów może być dysfunkcja tarczycy.

Wypadanie włosów a tarczyca
fot. Shutterstock

W przypadku chorób przewlekłych o podłożu autoimmunologicznym, takich jak zespół jelita drażliwego, endometrioza, migrena czy łuszczyca, lekarze często błądzą: może odwodnienie, może pasożyty, może nowotwór. Podobnie jest z w ypadaniem włosów, które jest objawem wielu chorób ogólnoustrojowych, m.in. chorób tarczycy. Dowiedz się więcej na ten temat.

Wypadanie włosów — przyczyny

Człowiek ma na głowie ok. 100-150 tys. włosów. Codziennie wypada kilkadziesiąt z nich. Przyjmuje się, że to norma to 100 włosów dziennie. Wypadanie włosów powyżej tej liczby uznawane jest za stan patologiczny.

Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane. Od niedoborów witamin i mikroelementów po poważne schorzenia.

Przyczyny wypadania włosów to m.in.:

  • błędy w pielęgnacji (nadużywanie kosmetyków, takich jak farby, lakiery, pianki do włosów, nadmierne napięcie włosów, kok, „koński ogon”);
  • niedobory witamin i mikroelementów (niedożywienie, anemia);
  • choroby ogólnoustrojowe (np. toczeń rumieniowaty);
  • choroby skóry (m.in. grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry);
  • stan po przebyciu choroby zakaźnej;
  • zmiany hormonalne: okres poporodowy, menopauza;
  • łysienie androgenowe (uwarunkowane zwiększonym wydzielaniem androgenów lub czynnikami genetycznymi);
  • stres.

Gdy pacjent zgłasza się do lekarza z problemem z wypadaniem włosów, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad. Pytania, które powinny paść podczas takiej rozmowy, to m.in.: ile włosów wypada na dobę? Czy wypadanie włosów jest uogólnione, czy miejscowe? Czy występują jakieś choroby, zaburzenia cyklu menstruacyjnego? Jednym z podstawowych badań zlecanych podczas diagnostyki problemu wypadania włosów, jest badanie TSH, czyli hormonu tyreotropowego, stymulującego tarczycę.

Wypadanie włosów w chorobach tarczycy

Wypadanie włosów w chorobach tarczycy może występować zarówno w przypadku niedoczynności tarczycy, jak i nadczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest zapalenie tarczycy, a w szczególności choroba Hashimoto, czyli choroba o podłożu autoimmunologicznym, wywoływana przez przeciwciała przeciwtarczycowe.

Dowiedz się więcej: Niedoczynność tarczycy: jak ją rozpoznać? 

Nadczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje za dużo hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy są choroba Gravesa-Basedowa oraz guzki tarczycy ( wole guzkowe nadczynne — toksyczne, guz autonomiczny tarczycy).

Dowiedz się więcej: Nadczynność tarczycy: gdy hormonów jest za dużo 

Wypadanie włosów w chorobach tarczycy to proces odwracalny, który można zahamować, a następnie cofnąć jego skutki, po wdrożeniu leczenia choroby pierwotnej.

Leczenie wypadania włosów w chorobach tarczycy

Leczenie wypadania włosów w chorobach tarczycy polega na wyrównaniu hormonów tarczycy, czyli zniwelowaniu niedoczynności lub nadczynności. Równolegle stosować można specjalistyczne preparaty odżywiające skórę głowy, przepisane przez dermatologa.

Warto jednak wiedzieć, że z powodu specyfiki przebiegu cyklu włosowego, odrost włosów nawet po skutecznej terapii obserwuje się najwcześniej po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia leczenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl