Zamknij

Wypadanie rzęs może być objawem choroby. Dlaczego wypadają rzęsy?

04.01.2022
Aktualizacja: 04.01.2022 16:50

Coraz częściej widzisz na policzku rzęsy? Podczas ich malowania drobne włoski zostają na szczoteczce? A może wyraźnie widać, że linie rzęs się przerzedziły? Skonsultuj się z lekarzem. Wypadania rzęs nie wolno lekceważyć, bo może to wskazywać na rozwój groźnej choroby. Dlaczego wypadają rzęsy? Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny.

Wypadanie rzęs
fot. Shutterstock

Wypadanie rzęs to częsty problem. Zmagają się z nim kobiety i mężczyzny, bo choć rzęsy kojarzą się głównie z makijażem, to ich kondycja nie zawsze zależy od nadmiaru kosmetyków. Wypadanie rzęs jest objawem różnych, czasami naprawdę groźnych chorób.

Dlaczego wypadają rzęsy?

Wypadanie rzęs tak jak i włosów, to proces naturalny. Rzęsy podlegają cyklowi wzrostu dzielącemu się na fazy: anagen, katagen i telogen.

Utrata i tempo wzrostu nowych rzęs zależą w dużej mierze od genetyki i indywidualnych predyspozycji. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą w istotny sposób wpływać na rzęsy, zaburzając uch proces wzrostu lub powodując ich wypadanie.

Częste przyczyny wypadania rzęs:

  • Nieodpowiednia pielęgnacja i makijaż: rzęsy mogą kruszyć się, łamać, wypadać z powodu na nadmiernego używania zalotki, zbyt częstego nakładania maskary. Czynnikiem pogarszającym kondycję brwi jest niestosowanie demakijażu lub niedokładne zmywanie tuszu, a także zbyt częste i zbyt mocne pocieranie linii rzęs oraz stosowanie ostrych, podrażających środków do zmywania makijażu.
  • Przedłużanie rzęs: wypadanie rzęs może występować u osób, które zbyt często przedłużają rzęsy, bo ten zabieg może osłabiać naturalne włoski.
  • Zaburzenia hormonalne: częstą przyczyną wypadania rzęs są zaburzenia pracy tarczycy i zaburzenia równowagi hormonalnej (gdy hormonów jest za dużo lub za mało).
  • Alergia: przyczyną wypadania rzęs może być reakcja alergiczna na stosowane kosmetyki lub soczewki kontaktowe. Wtedy oprócz wypadania rzęs pojawia się także świąd, zaczerwienie, łzawienie oczu lub ich okolic.
  • Zapalenie powiek i mieszków włosowych: infekcje okolic oczu może mogą osłabiać rzęsy i prowadzić do ich wypadania.
  • Atopowe zapalenie skóry: to choroba, która objawia się nadmierną suchością skóry i jej swędzeniem. Chorzy często drapią się i pocierają mocno skórę, także skórę okolic oczu, a takie mechaniczne podrażnianie linii rzęs może prowadzić do wypadania włosków.
  • Nużeniec: ten maleńki pajęczak należący do rodziny roztoczy żyje w mieszkach włosowych rzęs i powoduje stany zapalne brzegów powiek. Jednym z częstych objawów demodekozy, choroby wywoływanej przez nużeńce jest nasilone wypadanie rzęs.

Co robić, gdy wypadają rzęsy?

Jeśli martwisz się wypadaniem rzęs, spróbuj stosować specjalne odżywki, które poprawiają kondycję włosków. Zadbaj też o dobrą dietę bogatą w niezbędne składniki odżywcze: witaminy i minerały. Ogranicz spożywanie kawy, białego cukru, żywności przetworzonej, alkoholu i przede wszystkim palenie papierosów. 

Gdy problem nasila się, rzęsy wypadają coraz mocniej, a ich utracie towarzyszą inne objawy (ból, swędzenie, łzawienie oczu, świąd skóry, złe samopoczucie), to warto zgłosić się do lekarza i wykonać niezbędne badania. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.