Obserwuj w Google News

Wiek chronologiczny a wiek biologiczny – czyli ile naprawdę mamy lat?

Karolina Sobieraj
2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
05.12.2018 15:58
Zareaguj Reakcja

Jak mawiała Maria Czubaszek, każda kobieta powinna w pewnym wieku ustalić, ile ma lat i już się tego trzymać. Naukowcy potwierdzają: wiek to pojęcie względne.

Wiek biologiczny jest ważniejszy niż chronologiczny - przekonują naukowcy
fot. Shutterstock

Prof. Morgan Levine z Yale Medical School od wczesnej młodości interesuje się zagadnieniami dotyczącymi starzenia się organizmu. Jest aktywna fizycznie, zdrowo się odżywia, śledzi najnowsze doniesienia na temat długowieczności. To właśnie temu zagadnieniu poświęciła życie zawodowe. Udało jej się nawet ułożyć algorytm wieku biologicznego człowieka. Gdy przepuściła przez niego swoje własne wyniki badań, przeżyła szok. „To było jak dzwonek alarmowy” – zdradziła w rozmowie z CNN.

Wiek to tylko liczba

Istnieje wiek chronologiczny wynikający z metryki i wiek biologiczny biegnący równolegle – czasem szybciej, czasem wolniej, ale zazwyczaj jednak szybciej. Prof. Morgan Levine wraz ze swoim zespołem zidentyfikowała dziewięć biomarkerów, które, wedle aktualnej wiedzy medycznej, mają największy wpływ na długość życia człowieka. Co ważne, wszystkie biomarkery wychodzą w prostym i tanim badaniu krwi, wyniki wpisuje się do komputera, a system sam wylicza wiek biologiczny.

Biomarkery mające wpływ na długość życia to parametry dotyczące:

  • poziomu cukru we krwi, 
  • funkcjonowania nerek i wątroby,
  • funkcjonowania układu immunologicznego, 
  • stanów zapalnych w organizmie. 

– Wiek chronologiczny to tylko liczba – potwierdził w rozmowie z CNN prof. David Sinclair, współtwórca Centrum Biologii Starzenia Paula F. Glenna w Harvard Medical School. „Starzejemy się w różnym tempie, zależnie od naszych genów, od tego, co jemy, ile ćwiczymy i na jakie toksyny środowiskowe jesteśmy narażeni”. 

Dlaczego ustalenie wieku biologicznego jest tak ważne? Ponieważ według naukowców obecny system opieki medycznej opiera się na danych dotyczących wieku chronologicznego, podczas gdy powinien być zindywidualizowany i brać pod uwagę wiek biologiczny poszczególnych pacjentów.

Cofnąć wskazówki zegara

Osoby szybciej starzejące się z biologicznego punktu widzenia mają wyższe ryzyko śmiertelności i potencjalnie są bardziej podatne na rozwój chorób związanych z wyższym przedziałem wiekowym. Dla przykładu: aktualne zalecenia dotyczące profilaktyki raka jelita grubego u osób z nieobciążonym wywiadem rodzinnym obejmują wykonanie kolonoskopii w wieku 50-65 lat. Eksperci zajmujący się starzeniem organizmu ostrzegają jednak, że niektórzy z nas 50 lat w wieku biologicznym mogą osiągnąć wcześniej niż w chronologicznym i to właśnie wtedy powinni zgłosić się na kolonoskopię. 

Prof. Morgan Levine już pracuje nad tym, żeby algorytm był dostępny on-line, tak aby każdy z nas mógł sprawdzić swój wiek biologiczny. A w razie znacznych rozbieżności pomiędzy wiekiem chronologicznym i biologicznym poprosić lekarza o zalecenia dotyczące zmiany stylu życia, diety, ćwiczeń czy nawyków związanych ze snem. Prof. David Sinclar w rozważaniach posuwa się jeszcze dalej: być może dojdziemy do momentu, gdy będziemy mogli zdmuchnąć mniej świeczek na torcie niż rok wcześniej.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: edition.cnn.com
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka