Oceń
Wczesne objawy choroby COVID-19 mogą być inne u kobiet i mężczyzn, a także u osób starszych i młodszych. Do takich wniosków doszli badacze po przeanalizowaniu zgłaszanych przez chorych objawów.
Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane z aplikacji ZOE COVID Symptom Study zebrane w okresie między 20 kwietnia a 15 października 2020 roku. Aplikacja ta służy do samoraportowania objawów COVID i ma wspomagać prowadzenie badań epidemiologicznych na terenie Wielkiej Brytanii.
Następnie wczesne oznaki zakażenia dzięki zaawansowanym modelom uczenia maszynowego zestawiono z cechami chorej osoby: wiekiem, płcią i stanem zdrowia. Okazało się, że objawy wczesnej infekcji COVID-19 są bardzo różne w zależności od wyróżnionych cech.
Różnice te są najbardziej zauważalne pomiędzy młodszymi i starszymi grupami wiekowymi 16-59 lat i 60-80 lat.
Wczesne objawy COVID-19 u kobiet i mężczyzn w różnym wieku
Badacze skupili się na objawach, które mają największe znaczenie dla wczesnego wykrycia infekcji.
Chodzi o objawy:
- utratę węchu,
- ból w klatce piersiowej,
- uporczywy kaszel,
- ból brzucha,
- pęcherze na stopach,
- ból oczu,
- nietypowy ból mięśni.
- To niezwykle ważne, aby ludzie wiedzieli, że najwcześniejsze objawy mają bardzo szeroki zakres i mogą wyglądać inaczej u każdego członka rodziny i w każdym gospodarstwie domowym — powiedziała główna autorka publikacji dr Claire Steves.- Naszym zdaniem należy zaktualizować wytyczne dotyczące testowania, bo tylko to umożliwi wcześniejsze wykrywanie nowych przypadków. Nie można ograniczać się to zlecania testów tylko osobom z podstawowymi objawami choroby. To szczególnie ważne w obliczu nowych, wysoce zaraźliwych wariantów — dodała badaczka.
Na podstawie analizy zgłaszanych przez chorych objawów naukowcy stwierdzili, że utrata węchu bardzo traci na znaczeniu u osób w wieku powyżej 60 lat i nie jest zupełnie istotna u osób powyżej 80. roku życia. W starszych grupach wiekowych dominowały zupełnie inne wczesne objawy, takie jak biegunka.
Gorączka, kolejny znany objaw COVID-19, nie okazał się wczesnym objawem choroby w żadnej grupie wiekowej.
Jeśli chodzi o mężczyzn, to najczęściej w pierwszym etapie zakażenia zgłaszali oni:
- duszność,
- zmęczenie,
- dreszcze.
Kobiety częściej raportowały:
- utratę węchu,
- ból w klatce piersiowej,
- uporczywy kaszel.
Naukowcy podkreślają, że choć ich modele zaprojektowano dla pierwotnego wariantu koronawirusa (Alfa), to jednak objawy wariantu Delta (i innych nowych) również będą się różnić w zależności od grup populacyjnych.
Źródło: Lancet Digital Health, PAP/Katarzyna Czechowicz
Oceń artykuł