Zamknij

Wariant koronawirusa Delta może prowadzić do gangreny, osłabienia słuchu

08.06.2021 18:54

Jest groźny, silnie zakaźny, szybko się rozprzestrzenia - wariant Delta, bo o nim mowa, może wywoływać nieznane do tej pory objawy COVID-19. Indyjscy lekarze łączą ten wariant koronawirusa z przypadkami gangreny, a także z uszkodzeniami słuchu. 

AP/Associated Press/East News
fot. AP/Associated Press/East News

Agencja Bloomberg informuje, że rozpowszechniony w Indiach, najbardziej jak dotąd zaraźliwy wariant koronawirusa znany pod nazwą Delta może się wiązać z poważniejszym przebiegiem choroby.

Lekarze w Indiach łączą Deltę z nowymi objawami COVID-19, takimi jak uszkodzenia słuchu czy zakrzepy krwi prowadzące do gangreny.

Wariant Delta może wywoływać nowe objawy COVID-19

Zakażenia wariantem Delta, znanym też jako B.1.617.2 odnotowano już w ponad 60 krajach świata. Najprawdopodobniej w Indiach i w Wielkiej Brytanii jest to już dominująca odmiana SARS-CoV-2. To najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, badania z Anglii i Szkocji pokazują, że stwarza także większe ryzyko cięższego przebiegu choroby.

ZOBACZ: To najbardziej zakaźny wariant koronawirusa. Delta pojawiła się w Australii

Lekarze w Indiach łączą z wariantem Delta nowe symptomy choroby COVID-19, nieobserwowane wcześniej u chorych pacjentów. Wśród nich są m.in. zaburzenia słuchu, ciężkie zapalenie migdałków, dolegliwości gastryczne, czy zakrzepy krwi, które są tak poważne, że mogą prowadzić nawet do obumierania tkanek i rozwoju gangreny. Niektóre przypadki kończą się amputacjami palców czy stóp - informuje agencja Bloomberg.

- W zeszłym roku myśleliśmy, że poznaliśmy naszego nowego wroga, ale on się zmienił. Ten wirus stał się bardzo, bardzo nieprzewidywalny - powiedział dr Abdul Ghafur ze szpitala w Madrasie, największym mieście południowych Indii. Specjalista dodał jednak, że potrzeba dalszych badań, czy nowe objawy łączą się z Deltą, czy nie.

Indyjski lekarz zwrócił też uwagę na o wiele szybszą transmisję nowego wariantu. "Teraz widzę całe rodziny z objawową formą choroby, w zeszłym roku to były jednostki" - podkreślił.

Źródło: PAP