Oceń
- Wariant Delta: nowe objawy. Na co zwrócić uwagę?
- Wariant Delta: objawy zakażenia. Lista możliwych objawów
Wariant Delta (znany jako B.1.617), czyli tzw. mutacja indyjska koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy został zidentyfikowany w Indiach, dotarł już jednak do kilkudziesięciu krajów na świecie, wykryto go również w Polsce.
Już w maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała Deltę jako wariant, który powinien budzić zaniepokojenie, ponieważ zakażenie nim powoduje bardzo ciężkie objawy. Według analiz epidemiologicznych prowadzonych między innymi przez Instytut Zdrowia Publicznego w Wielkiej Brytanii (Public Health England) wariant Delta jest bardziej zaraźliwy niż znane wcześniej warianty.
Jak rozpoznać zakażenie wariantem Delta? Wyjaśniają specjaliści.
Wariant Delta: nowe objawy. Na co zwrócić uwagę?
Według indyjskich i rosyjskich lekarzy, którzy mieli do czynienia z dużą ilością pacjentów zakażonych ''Deltą'' wariant ten może powodować nieco inne objawy COVID-19, niż te, o których mówiono do tej pory.
U zakażonych wariantem Delta częściej obserwuje się problemy układem trawiennym, w tym bóle brzucha, wymioty i biegunki.
Objawy zakażenia ''Deltą'' łatwo pomylić z przeziębieniem, bo infekcja często zaczyna się od bólu gardła lub zapalenia migdałków. To jednak nie wszystko.
Dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog oraz ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 tłumaczy w rozmowie z portalem WP abczdrowie.pl, że z doniesień indyjskich lekarzy wynika, że takim częstym objawem zakażenia ''Deltą'' jest utrata słuchu.
- Koronawirus ma potencjał uszkadzania układu nerwowego. Przy poprzednich wariantach częściej dochodziło do zajmowania opuszek nerwowych, w wyniku czego pojawiały się problemy z węchem i smakiem. W przypadku wariantu indyjskiego częściej są obserwowane zaburzenia słuchu. Mają one również podłoże neurologiczne - powiedział ekspert w rozmowie z WP abczdrowie.pl.
Do tej pory dolegliwości laryngologiczne dotyczyły niewielkiej grupy pacjentów zakażonych tzw. mutacją brytyjską.
- Koronawirus może powodować niedosłuch czuciowo-nerwowy, szumy uszne, a w rzadkich przypadkach wywoływać nagłą głuchotę. Były również opisywane przypadki ostrego zapalenia ucha środkowego u dorosłych - wyjaśniała dla WP abczdrowie.pl prof. Małgorzata Wierzbicka, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Niedawno pisaliśmy również o tym, że zdaniem indyjskich lekarzy zakażenie wariantem koronawirusa Delta może skutkować powstawaniem groźnych zakrzepów krwi prowadzących nawet do rozwoju gangreny.
Wariant Delta: objawy zakażenia. Lista możliwych objawów
Podsumowując, na podstawie doniesień naukowców i obserwacji lekarzy m.in. z Indii i Rosji, można wyodrębnić kilka objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu wariantem Delta koronawirusa.
Możliwe OBJAWY DELTY to:
- problemy z układem trawiennym, w tym bóle brzucha, biegunki, wymioty;
- ból gardła,
- zapalenie migdałków,
- zaburzenia słuchu (w ekstremalnych przypadkach nawet utrata słuchu),
- szumy uszne,
- zakrzepy krwi (prowadzące nawet do gangreny).
Dr Piotr Rzymski w rozmowie z Polską Agencją Prasową zwrócił uwagę, że obserwacji hinduskich lekarzy nie można wprost przenosić na sytuację w Europie. Zdaniem specjalisty różni się nie tylko strefa klimatyczna i częstość występowania rozmaitych chorób, w tym pasożytniczych, ale występują też różnice w sytuacji socjoekonomicznej i dostępnie do opieki medycznej, a to wszystko może decydować o innym spektrum obserwowanych objawów.
Źródło: WP abczdrowie.pl, zdrowie.pap.pl
Oceń artykuł