,

WHR określa typ otyłości. O czym świadczy stosunek talii do bioder?

26.01.2022
Aktualizacja: 26.01.2022 14:15

Chcesz wiedzieć, czy masz otyłość brzuszną lub pośladkowo-udową? Możesz to w łatwy sposób sprawdzić w domu. Wystarczy, że dokonasz pomiarów ciała centymetrów, a następnie wyliczysz wskaźnik WHR według podanego wzoru. Jak obliczyć stosunek obwodu talii do obwodu bioder? Sprawdź wzór i obowiązujące normy.

Obwód talii
fot. Shutterstock
  1. Jak obliczyć WHR? Pomiary i wzór
  2. Po co obliczać WHR? Interpretacja wyników

Stosunek obwodu talii do obwodu bioder WHR (z ang. waist-to-hip ratio) to współczynnik wynikający z podzielenia obwodu talii przez obwód bioder.

Wskaźnik WHR pozwala na określenie typu budowy ciała i stanowi uzupełnienie BMI.

Jak obliczyć WHR? Pomiary i wzór

Aby obliczyć WHR, należy na początku zmierzyć obwód talii i obwód bioder. W tym celu należy skorzystać z taśmy do pomiarów antropometrycznych z siłomierzem i w ściśle określonym miejscu ciała.

Obwód talii należy zmierzyć w połowie odległości między dolnym brzegiem (łukiem) żeber a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej.

Obwód bioder mierzy się, prowadząc miarkę przez największą wypukłość mięśni pośladkowych, poniżej talerzy biodrowych.

WZÓR NA WHR:

Stosunek obwodu talii do obwodu bioder = obwód talii (cm) / obwód bioder (cm).

Po co obliczać WHR? Interpretacja wyników

Wskaźnika WHR używa się do określenia typu otyłości, zwłaszcza otyłości brzusznej, która charakteryzuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy talii.

Otyłość brzuszna jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych, narządu ruchu i układu krążenia.

O otyłości brzusznej świadczy wynik:

  • mężczyźni - WHR równe lub wyższe 1,0 (lub obwód talii powyżej 102 cm)
  • kobiety- WHR równe lub wyższe 0,85 (lub obwód talii powyżej 88 cm)

O otyłości typu pośladkowo-udowego świadczy wynik:

  • mężczyźni - WHR niższe od 1,0
  • kobiety - WHR niższe od 0,85

Optymalny wynik WHR to 0,7 u kobiet oraz 1.0 u mężczyzn.

Warto wiedzieć, że diagnozę otyłości stawia się na podstawie kilku czynników i wskaźnik WHR, nawet nieprawidłowy, nie wystarczy, by stwierdzić tę przewlekłą chorobę. Jeśli uzyskasz nieprawidłowy wynik WHR, koniecznie zgłoś się do lekarza i wykonaj dodatkowe badania: pomiar BMI, grubości fałdu skórnego, a także analizę składu ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover.pl; luxmed