Zamknij

Uderzenia gorąca nie tylko w menopauzie. Skąd się bierze to uczucie?

04.07.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 09:38

Uf, jak gorąco! Uderzenia gorąca, czyli nagłe uczucie ogarnięcia ciała przez falę gorąca, kojarzone są głównie z menopauzą. Tymczasem uderzenia gorąca mogą być objawem wielu chorób i stanów, mniej lub bardziej naturalnych. 

Uderzenia gorąca
fot. Shutterstock

Uderzenia gorąca to jeden z pierwszym i jeden z najbardziej rozpoznawalnych objawów przekwitania u kobiet. Jest to objaw tak silnie kojarzony z klimakterium i menopauzą, że bardzo często nie szuka się jego innej przyczyny. Tymczasem uderzenia gorąca wcale nie muszą być związane z okresem klimakterium, bywają bowiem objawem różnych chorób i stanów. 

Jakie są przyczyny uderzeń gorąca?

Uderzenie gorąca porównywane jest do uderzenia fali ciepła, której często towarzyszy rumienienie się twarzy, wzmożona potliwość. Jednorazowy epizod uderzenia gorąca nie powinien niepokoić, ale powtarzające się, zalewające ciało fale ciepła powinny skłonić do konsultacji z lekarzem. 

KLIMAKTERIUM: to okres poprzedzający ostatnia miesiączkę. Zanim zacznie się menopauza, u kobiet przez jakiś czas trwa pewnego rodzaju okres przygotowawczy tzw. klimakterium. W tym czasie, z powodu zanikania czynności jajników, które przestają produkować żeńskie hormony płciowe, u kobiet pojawiają się przykre objawy. Najbardziej charakterystycznym są właśnie uderzenia gorąca.

CHOROBY TARCZYCY: uderzenia gorąca mogą świadczyć o nadczynności tarczycy, zwłaszcza gdy towarzyszą im rozdrażnienie, bezsenność, kołatanie serca, wypadanie włosów, osłabienie mięśni, nieregularne miesiączkowanie. Diagnozowaniem i leczeniem chorób tarczycy zajmuje się lekarz endokrynolog. 

NADWAGA: osoby, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami, mogą mieć problem z uderzeniami gorąca, nadmiernym poceniem, czerwienieniem twarzy. Przyczyną najprawdopodobniej jest wyższy poziom estrogenów związany z ilością tkanki tłuszczowej w organizmie.

NADCIŚNIENIE: zbyt wysokiemu ciśnieniu tętniczemu krwi mogą towarzyszyć uderzenia gorąca. O nadciśnieniu warto pomyśleć szczególnie wtedy, gdy oprócz uderzeń gorąca występują pocenie się, wypieki na twarzy, poranne bóle głowy w części potylicznej, sztywność karku i szyi, zawroty głowy, szumy uszne, duszności, zaburzenia wzroku. Po diagnozę należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi pomiar ciśnienia. 

GRUŹLICA: charakterystycznym objawem tej choroby, oprócz przewlekłego kaszlu w przypadku gruźlicy płuc, są właśnie uderzenia gorąca oraz nocne poty.

NERWICA: nagły przypływ gorąca, rumieniec na twarzy i dekolcie, pocenie się rąk, szybkie bicie serca, to objawy towarzyszące osobom zmagającym się z zaburzeniami psychicznymi lub silnym stresem. Jeśli uderzenia gorąca występują codziennie i towarzyszy im pogorszenie nastroju, zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, problemy z oddychaniem i przełykaniem, a także nieadekwatny do sytuacji stres, to można podejrzewać nerwicę. Diagnozę stawia psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra.

NOWOTWÓR: uderzeniami gorąca objawia się rzadki nowotwór rakowiak. Jest to nowotwór hormonalnie czynny, co oznacza, że wytwarza hormony, najczęściej zlokalizowany jest w obrębie jamy brzusznej. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.