Obserwuj w Google News

Uczucie zimna w klatce piersiowej. Jakie choroby objawiają się w ten sposób?

2 min. czytania
Aktualizacja 09.03.2022
09.03.2022 09:43
Zareaguj Reakcja

Uczucie zimna w klatce piersiowej to ważny sygnał, który może wskazywać na wiele poważnych chorób. Co robić, gdy czujemy wychłodzenie w okolicach serca?

Uczucie zimna w klatce piersiowej: przyczyny
fot. Shutterstock
  1. Zawał serca
  2. Nerwica
  3. Niedokrwienie mięśnia sercowego
  4. Cukrzyca
  5. Niedoczynność tarczycy
  6. COVID-19

W klatce piersiowej znajdują się ważne narządy odpowiadające za funkcjonowanie całego organizmu (przede wszystkim płuca, serce i aorta). Uczucie zimna w tym miejscu może wywoływać niepokój. Źródłem tego specyficznego objawu mogą być zarówno choroby serca, jak i zaburzenia układu pokarmowego, a nawet schorzenia psychiczne. Na jakie problemy może wskazywać uczucie zimna w klatce piersiowej? Oto najczęstsze przyczyny:

Zawał serca

Zawał serca nie zawsze objawia się nagłym, rwącym bólem. Nasilenie i rodzaj bólu przy zawale może różnić się u każdej osoby. Ból może być subtelny, promieniujący. Pacjent może odczuwać specyficzne „rozciąganie” w okolicy serca, chłód lub pieczenie. Przy zawale zawsze występują dodatkowe objawy, takie jak duszność, zawroty głowy, osłabienie, kołatanie serca.

Nerwica

Osoby chorujące na różnego rodzaju zaburzenia lękowe zmagają się z wieloma objawami somatycznymi, takimi jak duszności, biegunka, drętwienie kończyn. Pod wpływem adrenaliny ciało chorego jest nieustannie w gotowości, co może powodować zaburzenia czucia. Uczucie zimna lub ból w klatce piersiowej pojawiają się najczęściej w trakcie ataków paniki. Jeżeli dyskomfort w klatce piersiowej towarzyszy choremu przez cały czas, może oznaczać to rozwój nerwicy serca. To zaburzenie pracy serca związane z przewlekłym stresem.

Niedokrwienie mięśnia sercowego

Choroba wieńcowa to często występujące, niebezpieczne schorzenie, którego przyczyną jest zwężenie naczyń krwionośnych, co uniemożliwia swobodny przepływ krwi i tlenu. Choroba wieńcowa prowadzi do poważnych zaburzeń, a nawet zawału serca. Niedokrwienie serca to częsta przyczyna bólu i uczucia zimna w klatce piersiowej.

Cukrzyca

Uczucie wychłodzenia w sercu może być jednym z objawów neuropatii cukrzycowej. To często występujące, przewlekłe powikłanie cukrzycy, które dotyka zarówno chorych na cukrzycę typu 1, jak i u chorych na cukrzycę typu 2. Neuropatia powoduje zaburzenia czucia, takie jak drętwienie, mrowienie, pieczenie czy uczucie zimna.

Niedoczynność tarczycy

Zaburzenia pracy tarczycy mogą objawiać się ciągłym uczuciem zimna. W tym przypadku wychłodzenie dotyczy całego ciała. Inne objawy niedoczynności tarczycy to przyrost masy ciała, sucha skóra, zaburzenia miesiączkowania i przewlekłe zmęczenie. Jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie tego typu dolegliwości, warto wykonać badanie TSH.

COVID-19

Zakażenie koronawirusem powoduje problemy z oddychaniem. Oprócz kaszlu i duszności, u chorego może wystąpić  uczucie zimna lub pieczenia w klatce piersiowej (mogą pojawiać się naprzemiennie), związane z upośledzeniem układu oddechowego. Dolegliwości te odczuwalne są nawet w spoczynku. U większości chorych pojawia się też gorączka, silny ból mięśni, zmęczenie i utrata smaku lub węchu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, heydoc.pl