USG płuc to coraz częściej zlecane badanie. Czy wykaże zapalenie płuc?
USG płuc to badanie nieinwazyjne, bezpieczne, tanie i ogólnodostępne. Co pokaże USG płuc? Sprawdzamy.

USG płuc wciąż nie jest "złotym standardem" w diagnostyce. "Przez wiele lat panowało przekonanie o małej przydatności ultradźwięków w diagnostyce narządów powietrznych, takich jak płuca. Okazuje się jednak, że badanie ultrasonograficzne płuc jest łatwą do wykorzystania metodą diagnostyczną zarówno w warunkach pracowni ultrasonograficznej, jak i przyłóżkowo" - czytamy w opracowaniu pt. "Zastosowanie ultrasonografii przezklatkowej płuc w różnicowaniu kardiologicznych i niekardiologicznych przyczyn duszności" naukowców z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na popularyzację tej metody miała wpływ pandemia COVID-19, wymagająca szybkiej diagnostyki w trudnych warunkach.
Co pokaże USG płuc?
Autorzy strony anestezjologiaregionalna.pl zapewniają: "USG płuc jest badaniem o zbliżonej czułości i swoistości do TK, a zarazem dużo szybszym i bardziej dostępnym, chociażby na dyżurze w środku nocy. Daje nam możliwość szybkiej przyłóżkowej diagnostyki różnicowej najczęstszych przyczyn ostrej niewydolności oddechowej".
Przyczyny ostrej niewydolności oddechowej, to m. in:
Odpowiadając na pytanie tytułowe: tak, USG jest w stanie wykryć zapalenie płuc, w ostatnich latach często rozpoznawane w związku z COVID-19.
Jak się przygotować do USG płuc?
Do badania USG płuc nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent w trakcie badania USG płuc może stać, siedzieć albo leżeć.
Niewielkie gabaryty sprzętu dają możliwość wykonania USG nawet w tak małych pomieszczeniach jak karetka pogotowia. Natomiast brak szkodliwego wpływu fal ultradźwiękowych daje możliwość wielokrotnego powtarzania badania, co również stanowi przewagę nad rentgenem.
Źródło: "Zastosowanie ultrasonografii przezklatkowej płuc w różnicowaniu kardiologicznych i niekardiologicznych przyczyn duszności", T. Olesiewicz, M. Knapp, A. Tycińska, R. Sawicki, A. Lisowska, Klinika Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Folia Cardiologica 2017; anestezjologiaregionalna.pl