USG piersi: w obronie zdrowia kobiety. Na czym polega badanie piersi metodą USG?
USG piersi to badanie pozwalające na ocenę zdrowia kobiety. Dzięki badaniu można wykryć zmiany w piersiach, które mogą być potencjalne groźne. USG piersi jest całkowicie nieinwazyjnym badaniem, nie boli i nie pozostawia śladów na skórze. Badaniu może poddać się każda kobieta. USG piersi wskazane jest szczególnie w przypadkach, gdy w samobadaniu wykryto niepokojącą zmianę lub gdy wygląd piersi zmienia się. Wskazaniem jest także występowanie w rodzinie nowotworów piersi. Dowiedz się, na czym polega USG piersi i jak przygotować się do badania.

USG piersi to podstawowe badanie diagnostyczne wykonywane za pomocą ultradźwięków pozwalające na ocenę budowy piersi, przewodów mlecznych i tkanki łącznej.
Boisz się, że USG piersi może być szkodliwe? Energia ultradźwięków emitowana podczas badania ultrasonograficznego jest minimalna i nie wpływa w żaden sposób ani na osobę badaną, ani też na osobę badającą. Nie ma zatem powodów do obaw. Do badania może przystąpić każda kobieta, bez względu na wiek.
Kto powinien wykonać USG piersi?
USG piersi może wykonać każda kobieta. Nie ma przeciwwskazań do badania, ponieważ jest całkowicie nieinwazyjne.
Na USG piersi kierowane są zazwyczaj kobiety, u których występują konkretne wskazania, zalicza się do nich:
- zmiany wykryty w samobadaniu piersi lub badaniu manualnym przeprowadzonym przez lekarza;
- ból piersi niewiadomego pochodzenia;
- nieregularny, zmieniający się kształt piersi i brodawki sutkowej;
- wyciek wydzieliny z piersi;
- powiększenie pachowych węzłów chłonnych;
- pooperacyjne usunięcie gruczołu piersiowego;
- stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.
Wskazaniem do regularnego badania piersi jest występowanie w rodzinie nowotworów sutka. W przypadku, gdy badanie wykonywane jest profilaktycznie lub diagnostycznie, najlepiej zgłosić się między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Natomiast w przypadku wykrycia zmian w piersi na badanie należy przyjść niezależnie od dnia cyklu.
Na czym polega USG piersi?
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jednak mieć ze sobą poprzednie wyniki badania USG, mammografii, biopsji lub inne ważne badania lub wskazania od lekarza prowadzącego. Tuż przed badaniem lekarz poprosi o rozebranie się - zdjęcie bluzki i biustonosza i położenie się na plecach na specjalnym łóżku. Następnie smaruje piersi żelem do USG i przykłada głowicę, którą prowadzi do góry i do dołu delikatnie wgniatając piersi. Lekarz bada także doły pachowe, by sprawdzić, czy węzły chłonne pod pachami nie są powiększone. Po zakończonym badaniu można wytrzeć piersi i ubrać się. Lekarz po zrobieniu wydruku badania objaśnia jego wynik. To również czas na zadawanie wszystkich pytań.
USG piersi jest badanie nieinwazyjnym i bezbolesnym. Trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.
Badanie USG pozwala na wykrycie zmian w piersiach o wielkości od 5 mm. Pozwala także na rozróżnienie zmian, dzięki czemu lekarz widzi, czy może mieć do czynienia z nowotworem. USG piersi nie zastępuje jednak mammografii i jest wyłącznie badaniem uzupełniającym. Oprócz samego USG lekarz ginekolog zazwyczaj manualnie bada piersi. Natomiast wszelkie niepokojące zmiany wykryte w USG sprawdza się za pomocą biopsji.
________
zdrowie.radiozet.pl/nk