USG jamy brzusznej wymaga specjalnego przygotowania. Kto powinien zgłosić się na badanie?
USG jamy brzusznej to bezpieczne, zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne badanie. Pozwala na ocenę takich narządów jak wątroba, nerki czy trzustka. Za pomocą specjalnej głowicy i monitora lekarz może zobaczyć obraz narządów i ocenić ewentualne nieprawidłowości. Wskazaniem do badania są przedłużające się bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, wymioty lub wyczuwalne guzy. Dowiedz się, na czym polega badanie i jak się do niego przygotować.

USG jamy brzusznej to badanie polegające na obserwacji narządów wewnętrznych, takich jak trzustka, wątroba, nerki czy śledziona. Celem badania jest określenie funkcjonowania narządów jamy brzusznej i wykrycie zmian powstałych w ich budowie. Dzięki USG możliwe jest wykrycie chorób oraz ostrych stanów chorobowych obejmujacych narządy.
Wskazania do USG jamy brzusznej:
- regularnie występujące bóle brzucha;
- wyczuwalne guzy w jamie brzusznej;
- częste biegunki i wymioty, a także problemy z trawieniem;
- długo utrzymujące się powiększenie obwodu brzucha;
- krew w moczu lub kale;
- krwawienie z dróg rodnych;
- znaczna utrata masy ciała;
- częste zaparcia i trudności w wypróżnianiu się;
- urazy brzucha;
- utrzymująca się gorączka, której przyczyna jest nieznana.
Na czym polega USG jamy brzusznej?
Badanie USG jamy brzusznej jest całkowicie nieinwazyjne i zazwyczaj bezbolesne (chyba że stosowany ucisk głowicą spowoduje dyskomfort).
Pacjent znajduje się w pozycji leżącej na łóżku. Na jego brzuchu zostaje rozprowadzony specjalny żel, który umożliwia szczegółowe określenie stanu wewnętrznych narządów. Lekarz przesuwa głowicę w różnych kierunkach i w tym czasie obserwuje obraz na monitorze. Może poprosić pacjenta o celowe nabieranie i wypuszczanie powietrza.
Badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut.
Przy pomocy badania USG jamy brzusznej ocenić można stan: wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, trzustki, śledziony, nerek i nadnerczy, dużych naczyń jamy brzusznej – aorty, żyły głównej dolnej, pęcherza moczowego, narządy miednicy mniejszej.
- Uwaga! Jeśli przeprowadzane jest standardowe badanie USG, lekarz nie jest w stanie dokładnie ocenić stanu żołądka, dwunastnicy i jelit, ponieważ zawarte w nich gazy nie przepuszczają ultradźwięków. Także choroba wrzodowa, nadżerki i polipy znajdujące się w przewodzie pokarmowym, nie są możliwe do zdiagnozowania.
Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
Każdy pacjent, który otrzymał skierowanie na badanie USG jamy brzusznej, powinien zostać uprzedzony przez lekarza o konieczności odpowiedniego przygotowania do badania. Takie zalecenia znajdują się często na samym skierowaniu.
Choć jest to badanie zupełnie bezbolesne, proces przygotowania jest dosyć długi i złożony. Na pewno nie wolno zgłaszać się na badanie USG jamy brzusznej ,,z marszu''.
Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej są nagromadzone gazy i zaleganie treści pokarmowej, z tego powodu na badanie trzeba zgłosić się na czczo.
Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
- Nie wolno jeść przez co najmniej 6 godzin przed badaniem.
- Nie wolno żuć gumy.
- Nie wolno palić papierosów.
- Pić wodę można wyłącznie w małych ilościach i małymi łykami, nie wolno natomiast spożywać napojów gazowanych.
- Leki należy przyjąć o stałej porze, jednak nie później niż godzinę przed badaniem.
- Najlepiej już na kilka dni przed badaniem unikać potraw, które powodują wzdęcia i mogą być przyczyną niestrawności.
- Lekkostrawną dietę należy stosować przez dwa dni przed badaniem.
- Osoby ze skłonnością do wzdęć powinny przez dwa dni przed badaniem przyjmować trzy razy dziennie po dwie kapsułki jednego z leków zmniejszających ilość gazów w jelitach (np.: Espumisan lub Esputicon).
- W dniu poprzedzającym badanie ostatni posiłek należy spożyć do godziny 19.
Na badanie należy zgłosić się z wynikami poprzednich badań USG danej okolicy lub wynikami innych badań dotyczących tego problemu.
Jak interpretować wynik badania?
Wielu lekarzy już w trakcie badania komentuje widziany obraz. Niektórzy wolą omówić wyniki z pacjentem po zakończonym badaniu. Jednak w każdym wypadku, pacjent powinien otrzymać zdjęcia z opisem badania. We wnioskach powinny się znaleźć zalecenia co do dalszego postępowania - wyznaczenie ewentualnej daty kolejnego badania USG, sugestia co do wykonania badań innymi technikami obrazowymi lub zalecenie konsultacji z lekarzem rodzinnym, lub specjalistą.
Wynik badania powinien interpretować lekarz, który zlecał jego wykonanie. Uzyskany wynik badania powinien być interpretowany na podstawie poprzednich wyników, wywiadu z pacjentem, badania przedmiotowego (palpacyjnego).
ZOBACZ TAKŻE: Kolonoskopia wymaga specjalnego przygotowania. Na czym polega?
Źródło: onkolmed.pl;
________
zdrowie.radiozet.pl/nk