Obserwuj w Google News

USG jamy brzusznej wymaga specjalnego przygotowania. Kto powinien zgłosić się na badanie?

3 min. czytania
10.08.2018 16:55
Zareaguj Reakcja

USG jamy brzusznej to bezpieczne, zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne badanie. Pozwala na ocenę takich narządów jak wątroba, nerki czy trzustka. Za pomocą specjalnej głowicy i monitora lekarz może zobaczyć obraz narządów i ocenić ewentualne nieprawidłowości. Wskazaniem do badania są przedłużające się bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, wymioty lub wyczuwalne guzy. Dowiedz się, na czym polega badanie i jak się do niego przygotować.

Badanie USG jamy brzusznej wymaga specjalnego przygotowania.
fot. Shutterstock

USG jamy brzusznej to badanie polegające na obserwacji narządów wewnętrznych, takich jak trzustka, wątroba, nerki czy śledziona. Celem badania jest określenie funkcjonowania narządów jamy brzusznej i wykrycie zmian powstałych w ich budowie. Dzięki USG możliwe jest wykrycie chorób oraz ostrych stanów chorobowych obejmujacych narządy.

Wskazania do USG jamy brzusznej:

 • regularnie występujące bóle brzucha;
 • wyczuwalne guzy w jamie brzusznej;
 • częste biegunki i wymioty, a także problemy z trawieniem;
 • długo utrzymujące się powiększenie obwodu brzucha;
 • krew w moczu lub kale;
 • krwawienie z dróg rodnych;
 • znaczna utrata masy ciała;
 • częste zaparcia i trudności w wypróżnianiu się;
 • urazy brzucha;
 • utrzymująca się gorączka, której przyczyna jest nieznana.

Na czym polega USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej jest całkowicie nieinwazyjne i zazwyczaj bezbolesne (chyba że stosowany ucisk głowicą spowoduje dyskomfort).

Pacjent znajduje się w pozycji leżącej na łóżku. Na jego brzuchu zostaje rozprowadzony specjalny żel, który umożliwia szczegółowe określenie stanu wewnętrznych narządów. Lekarz przesuwa głowicę w różnych kierunkach i w tym czasie obserwuje obraz na monitorze. Może poprosić pacjenta o celowe nabieranie i wypuszczanie powietrza.

Badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Przy pomocy badania USG jamy brzusznej ocenić można stan: wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, trzustki, śledziony, nerek i nadnerczy, dużych naczyń jamy brzusznej – aorty, żyły głównej dolnej, pęcherza moczowego, narządy miednicy mniejszej.

 • Uwaga! Jeśli przeprowadzane jest standardowe badanie USG, lekarz nie jest w stanie dokładnie ocenić stanu żołądka, dwunastnicy i jelit, ponieważ zawarte w nich gazy nie przepuszczają ultradźwięków. Także choroba wrzodowa, nadżerki i polipy znajdujące się w przewodzie pokarmowym, nie są możliwe do zdiagnozowania.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Każdy pacjent, który otrzymał skierowanie na badanie USG jamy brzusznej, powinien zostać uprzedzony przez lekarza o konieczności odpowiedniego przygotowania do badania. Takie zalecenia znajdują się często na samym skierowaniu.

Choć jest to badanie zupełnie bezbolesne, proces przygotowania jest dosyć długi i złożony. Na pewno nie wolno zgłaszać się na badanie USG jamy brzusznej ,,z marszu''.

Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej są nagromadzone gazy i zaleganie treści pokarmowej, z tego powodu na badanie trzeba zgłosić się na czczo.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

 1. Nie wolno jeść przez co najmniej 6 godzin przed badaniem.
 2. Nie wolno żuć gumy.
 3. Nie wolno palić papierosów.
 4. Pić wodę można wyłącznie w małych ilościach i małymi łykami, nie wolno natomiast spożywać napojów gazowanych.
 5. Leki należy przyjąć o stałej porze, jednak nie później niż godzinę przed badaniem.
 6. Najlepiej już na kilka dni przed badaniem unikać potraw, które powodują wzdęcia i mogą być przyczyną niestrawności.
 7. Lekkostrawną dietę należy stosować przez dwa dni przed badaniem.
 8. Osoby ze skłonnością do wzdęć powinny przez dwa dni przed badaniem przyjmować trzy razy dziennie po dwie kapsułki jednego z leków zmniejszających ilość gazów w jelitach (np.: Espumisan lub Esputicon).
 9. W dniu poprzedzającym badanie ostatni posiłek należy spożyć do godziny 19.
Na badanie należy zgłosić się z wynikami poprzednich badań USG danej okolicy lub wynikami innych badań dotyczących tego problemu.

Jak interpretować wynik badania?

Wielu lekarzy już w trakcie badania komentuje widziany obraz. Niektórzy wolą omówić wyniki z pacjentem po zakończonym badaniu. Jednak w każdym wypadku, pacjent powinien otrzymać zdjęcia z opisem badania. We wnioskach powinny się znaleźć zalecenia co do dalszego postępowania - wyznaczenie ewentualnej daty kolejnego badania USG, sugestia co do wykonania badań innymi technikami obrazowymi lub zalecenie konsultacji z lekarzem rodzinnym, lub specjalistą.

Wynik badania powinien interpretować lekarz, który zlecał jego wykonanie. Uzyskany wynik badania powinien być interpretowany na podstawie poprzednich wyników, wywiadu z pacjentem, badania przedmiotowego (palpacyjnego).

ZOBACZ TAKŻE: Kolonoskopia wymaga specjalnego przygotowania. Na czym polega?

Źródło: onkolmed.pl;

________

zdrowie.radiozet.pl/nk