Zamknij

USG jąder i najądrzy: na czym polega? Wskazania do badania

28.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:02

USG jąder to jedno z podstawowych badań diagnostycznych oceniających zdrowie jąder. Jest to badanie szybkie i bezbolesne, dlatego, gdy jest ku temu wskazanie, najlepiej wykonać je jak najszybciej. USG pozwala bowiem wykryć zmiany w jądrach, takie jak guzki – łagodne i złośliwe. Dowiedz się, na czym polega USG jąder i jak przygotować się do tego badania.

Badanie USG jąder
fot. Shutterstock

USG jąder i najądrzy to badanie, podczas którego lekarz może ocenić stan jąder, najądrzy i całej moszny. 

W trakcie USG ocenia się wielkość jąder i najądrzy, ich strukturę, ilość płynu w worku mosznowym. Za pomocą badania USG wykryć można guzy jąder, torbiele, zmiany pourazowe, a także wodniaki jąder i żylaki powrózka nasiennego.

Badanie USG jąder nie boli, trwa zaledwie kilkanaście minut i może być powtarzane wielokrotnie (nie emituje promieniowania rentgenowskiego). Jest to badanie bezpieczne dla pacjenta, które nie niesie za sobą żadnego ryzyka powikłań.

Ile kosztuje USG jąder? Badanie przeprowadzane na podstawie skierowania w ramach NFZ jest bezpłatne. Natomiast USG wykonywane prywatnie może kosztować od 60 do 150 złotych.

USG jąder: wskazania

Wskazaniem do wykonania badania USG jąder jest powiększenie jądra, ból jąder, wyczuwalny guz jądra lub uraz.

Wszystkie wskazania do przeprowadzenia badania USG jąder:

 • stan zapalny jądra lub najądrza,
 • wodniak jądra,
 • guz moszny,
 • żylaki powrózka nasiennego,
 • krwiak jądra,
 • ropień jądra,
 • nowotwór jądra,
 • uraz jądra,
 • niezstąpienie jądra do worka mosznowego, tzw. wnętrostwo,
 • przepuklina pachwinowa,
 • skręt jądra,
 • niedorozwój jądra,
 • mikrozwapnienia.

USG wykorzystuje się również podczas biopsji jądra.

USG jąder: przygotowanie

Pacjent nie musi się w szczególny sposób przygotowywać do badania, ale ze względu na intymny charakter badanego obszaru ciała warto zadbać o higienę i w dniu badania umyć części intymne.

Pacjent na badanie powinien zgłosić się z pełną dokumentacją dotyczącą diagnostyki jąder: ze skierowaniem i wynikami wcześniejszych badań, jeśli były przeprowadzane.

Czy przed badaniem USG trzeba ogolić jądra? To jedno z częściej zadawanych pytań. Odpowiedź brzmi: nie, przed badaniem nie trzeba golić moszny.

Warto wiedzieć

Przeciwwskazania do USG jąder

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia USG jąder są otwarte rany moszny.

USG jąder: przebieg badania

Zanim lekarz przystąpi do badania USG, przeprowadza krótki wywiad z pacjentem: pyta o dolegliwości i cel badania. Jeśli pacjent ma ze sobą wyniki poprzednich badan USG lub wyniki jakichkolwiek badań, które mogą mieć znaczenie, to lekarz ogląda je w pierwszej kolejności.

Następnie pacjent proszony jest o rozebranie się (odsłonięcie krocza) i położenie się na leżance.

Na worek mosznowy lekarz nakłada żel i rozpoczyna badanie, poruszając głowicą po powierzchni jąder. Podczas badania sprawdza budowę i wielkość jąder i najądrzy. 

Badanie kończy się przekazaniem wydruku zdjęć i opisu badania pacjentowi. Lekarz tłumaczy, jak przebiegło badanie. W zależności od wyniku może skierować pacjenta na dalsze badania lub zlecić obserwację. W wielu przypadkach, gdy wynik badania USG jest pozytywny, badanie to kończy całą diagnostykę. 

Zdarza się jednak, że w czasie badania zostaną wykryte nieprawidłowości, takie jak guzek w jądrze. Wtedy konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań, na przykład biopsji jądra.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.