Zamknij

USG transwaginalne wykrywa PCOS, mięśniaki, guzy, torbiele

24.05.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:48

USG transwaginalne jest bardzo ważnym elementem diagnostyki ginekologicznej. USG wykonywane przezpochwowo pozwala na wykrycie guzków, torbieli, zmian nowotworowych we wczesnych stadiach rozwoju. Badanie służy diagnozowaniu PCOS, endometriozy i wielu innych chorób kobiecych. Dowiedz się, na czym polega USG dopochwowe i jak przebiega badanie.

Aparat do badania USG
fot. Shutterstock

USG transwaginalne, czyli dopochwowe, przezmaciczne, to metoda badania ginekologicznego, które ocenia budowę narządów rodnych: struktur tkanek i narządów. 

Sonda wprowadzana przez pochwę emituje fale o długości 4- 7,5 MHz, które pozwalają uzyskać obraz po odbiciu się od organów wewnętrznych. Dzięki temu prezentowany jest obraz macicy i innych narządów pacjentki na ekranie.

Jakie są wskazania do USG transwaginalnego?

USG przezpochwowe pozwala na ocenę struktur jajników, błony śluzowej (endometrium) i szyjki macicy. Daje możliwość wykrycia guzów, mięśniaków, torbieli i innych zmian miednicy mniejszej. To podstawowa metoda wykrywania zespołu policystycznych jajników i jedyna skuteczna metoda rozpoznania raka jajnika na wczesnym etapie jego rozwoju.

USG transwaginalne powinno być wykonywane co dwa lata u wszystkich dorosłych kobiet, zwłaszcza tych, które rozpoczęły aktywność seksualną. Tego typu USG wykonywane jest również u kobiet, u których zdiagnozowana została ciąża pozamaciczna lub ciąża wysokiego ryzyka, grożąca poronieniem. Badanie może być również pomocne w diagnostyce niewydolności szyjki macicy u przyszłych matek, którym grozi przedwczesny poród.

Przed badaniem zadbaj o higienę miejsc intymnych i opróżnij pęcherz. Nie musisz być na czczo, ale powinnaś mieć ze sobą wyniki poprzednich badań, jeśli były wykonywane.

Wskazaniem do badania jest:

  • problem z płodnością (bezskuteczne próby zajścia w ciążę);
  • krwawienia z pochwy;
  • bóle w podbrzuszu;
  • nietypowy cykl miesiączkowy, nieregularna miesiączka;
  • problemy z donoszeniem ciąży;
  • podejrzenie wad występujących w budowie narządów rodnych;
  • podejrzenie zespołu policystycznych jajników i innych zaburzeń.

Na czym polega USG transwaginalne?

USG dopochwowe to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, choć może być nieprzyjemne. 

Badanie wykonywane jest w gabinecie ginekologicznym. Lekarz wkłada do pochwy specjalną głowicę od USG, na którą wcześniej nakłada prezerwatywę i aplikuje żel. Jednorazowa prezerwatywa zapewnia sterylność głowicy, a żel ułatwia jej wprowadzenie i daje większy komfort podczas badania.

USG dopochwowe wykonuje się zwykle określonym dniu cyklu, ponieważ można wtedy wskazać dni płodne, określić dynamikę wzrostu pęcherzyków jajnikowych oraz grubość i wygląd błony śluzowej macicy.

Wynik badania jest gotowy natychmiast, to wydruk zdjęć wraz z opisem/interpretacją badania dokonywaną przez lekarza.

Warto wiedzieć

Ile kosztuje USG dopochwowe?

USG transwaginalne można wykonać w ramach NFZ i wtedy takie badanie jest bezpłatne, muszą jednak istnieć wskazania do jego przeprowadzenia. Badanie można również wykonać w prywatnym gabinecie, ale koszt USG ginekologicznego może się wtedy wahać od 100 do 200 zł.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.