Oceń
USG transwaginalne, czyli dopochwowe, przezmaciczne, to metoda badania ginekologicznego, które ocenia budowę narządów rodnych: struktur tkanek i narządów.
Sonda wprowadzana przez pochwę emituje fale o długości 4- 7,5 MHz, które pozwalają uzyskać obraz po odbiciu się od organów wewnętrznych. Dzięki temu prezentowany jest obraz macicy i innych narządów pacjentki na ekranie.
Jakie są wskazania do USG transwaginalnego?
USG przezpochwowe pozwala na ocenę struktur jajników, błony śluzowej (endometrium) i szyjki macicy. Daje możliwość wykrycia guzów, mięśniaków, torbieli i innych zmian miednicy mniejszej. To podstawowa metoda wykrywania zespołu policystycznych jajników i jedyna skuteczna metoda rozpoznania raka jajnika na wczesnym etapie jego rozwoju.
USG transwaginalne powinno być wykonywane co dwa lata u wszystkich dorosłych kobiet, zwłaszcza tych, które rozpoczęły aktywność seksualną. Tego typu USG wykonywane jest również u kobiet, u których zdiagnozowana została ciąża pozamaciczna lub ciąża wysokiego ryzyka, grożąca poronieniem. Badanie może być również pomocne w diagnostyce niewydolności szyjki macicy u przyszłych matek, którym grozi przedwczesny poród.
Przed badaniem zadbaj o higienę miejsc intymnych i opróżnij pęcherz. Nie musisz być na czczo, ale powinnaś mieć ze sobą wyniki poprzednich badań, jeśli były wykonywane.
Wskazaniem do badania jest:
- problem z płodnością (bezskuteczne próby zajścia w ciążę);
- krwawienia z pochwy;
- bóle w podbrzuszu;
- nietypowy cykl miesiączkowy, nieregularna miesiączka;
- problemy z donoszeniem ciąży;
- podejrzenie wad występujących w budowie narządów rodnych;
- podejrzenie zespołu policystycznych jajników i innych zaburzeń.
Na czym polega USG transwaginalne?
USG dopochwowe to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, choć może być nieprzyjemne.
Badanie wykonywane jest w gabinecie ginekologicznym. Lekarz wkłada do pochwy specjalną głowicę od USG, na którą wcześniej nakłada prezerwatywę i aplikuje żel. Jednorazowa prezerwatywa zapewnia sterylność głowicy, a żel ułatwia jej wprowadzenie i daje większy komfort podczas badania.
USG dopochwowe wykonuje się zwykle określonym dniu cyklu, ponieważ można wtedy wskazać dni płodne, określić dynamikę wzrostu pęcherzyków jajnikowych oraz grubość i wygląd błony śluzowej macicy.
Wynik badania jest gotowy natychmiast, to wydruk zdjęć wraz z opisem/interpretacją badania dokonywaną przez lekarza.
Oceń artykuł