Oceń
- Badanie kału może pomóc w diagnozie raka trzustki
- Dlaczego wczesne diagnoza raka trzustki jest tak ważna?
- Jakie mogą być objawy raka trzustki?
Badanie kału może być pomocne w diagnostyce raka trzustki – uważają hiszpańscy naukowcy. Ich zdaniem to proste badanie, może być przydatnym i tanim sposobem w wykrywaniu jednego z najczęstszych rodzajów raka trzustki – gruczolakoraka przewodowego trzustki. Okazało się, że kale chorych widoczne są zmiany, sugerujące obecność guza w trzustce.
Badanie kału może pomóc w diagnozie raka trzustki
Naukowcy zaprosili do badania 136 osób. Tylko część z nich miała gruczolakoraka przewodowego trzustki, pozostali zostali wybrani jako grupa kontrolna. Badacze zebrali i przeanalizowali próbki śliny i kału od ochotników, aby sprawdzić, czy istnieje jakakolwiek różnica pomiędzy nimi. Okazało się, że w próbkach śliny nie było żadnych widocznych zmian, natomiast próbki kału wykazały znaczące różnice pomiędzy osobami zdrowymi a chorymi. Był to wyraźny wzór lub profil genomowy bakterii jelitowych, grzybów i innych drobnoustrojów. Pojawiający się niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, co – zdaniem naukowców – jest bardzo dobrą wiadomością, bo pozwala tę raka trzustki wychwycić we wczesnym stadium rozwoju. Podobne badania przeprowadzane są już w Niemczech oraz Japonii. Wstępne wyniki badań w tych krajach również potwierdzają odkrycie hiszpańskich lekarzy.
Dlaczego wczesne diagnoza raka trzustki jest tak ważna?
Dlaczego to badanie jest aż tak ważne? W przypadku raka trzustki liczy się czas. To nowotwór, w którym czas diagnostyki ma kolosalne znaczenie. Nawet kilka tygodni opóźnienia może zadecydować o możliwościach terapii i rokowaniach. A te – w przypadku zaawansowanej fazy choroby – są bardzo złe. Co ciekawe pod względem częstości występowania zachorowań nie jest to częsty nowotwór, jednak pod względem umieralności jest jednym z liderów na całym świecie. Pięcioletnie przeżycie nadal jest jednocyfrową liczbą i wynosi około 8-9 proc. Szacuje się, że około 2030 r. rak trzustki może stanowić nawet drugą najczęstszą przyczynę zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi.
Niestety diagnostyka tego typu nowotworu jest niezwykle trudna, bo objawy raka trzustki są niespecyficzne i bardzo łatwo pomylić je z innymi chorobami. Po drugie, trzustka ze względu na swoją lokalizację jest trudna do obrazowania w standardowym badaniu USG jamy brzusznej.
Jakie mogą być objawy raka trzustki?
Niestety objawy raka trzustki są niespecyficzne i mogą sugerować inne choroby. Są jednak pewne symptomy, które powinny nas zaniepokoić. Należą do nich:
- świeżo rozpoznana cukrzyca,
- żółtaczka mechaniczna (może się pojawić w efekcie ucisku nowotworu na drogi żółciowe),
- brak apetytu,
- utrata masy ciała,
- nudności i/lub wymioty,
- szybko osiągany stan sytości po posiłku,
- bóle brzucha i dyskomfort w jamie brzusznej,
- promieniujący ból kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.
Niepokój powinny budzić również:
- biegunka,
- odbarwione stolce,
- ciemny mocz,
- świąd skóry,
- podskórne guzki z martwicą tkanki tłuszczowej,
- zapalenie skóry w postaci wędrującego rumienia nekrolitycznego,
- zajady,
- owrzodzenia,
- krwawienia z układu pokarmowego.
Podejrzenie powinny wzbudzić incydenty zakrzepowo-zatorowe i nawracające zapalenia trzustki, a także pojawiające się stany depresyjne.
Źródło: "A faecal microbiota signature with high specificity for pancreatic cancer", Ece Kartal, Thomas S.B. Schmidt, Esther Molina-Montes, Sandra Rodríguez-Perales, Jakob Wirbel, Oleksandr M. Maistrenko, Wasiu A. Akanni, Alashkar Alhamwe, Renato J Alves, Alfredo Carrato, gut.bmj.com/ BBC News/ zwrotnikraka.pl/
Oceń artykuł