Testy na COVID-19. Nie czekaj na skierowanie, wystaw je sobie samodzielnie
Na bezpłatne testy na COVID-19 nie trzeba mieć skierowania od lekarza. Można się na nie zapisywać przez rządową stronę internetową po wypełnieniu specjalnego formularza. Od tego momentu zgłaszający się będzie też przebywać na kwarantannie. Wciąż dostępna jest także tradycyjna ścieżka skierowania na test.

Możliwość samodzielnego wystawiania sobie skierowań na testy na COVID-19 jest dostępna już od marca. To wtedy minister Niedzielski ogłosił: – Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej ze zlecania za pośrednictwem lekarza badania w kierunku COVID-19. Można się zgłosić samodzielnie za pomocą formularza. Dotychczas skierowanie na bezpłatny test na COVID-19 mógł wystawić jedynie lekarz POZ.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował natomiast, że rząd rozważa aktualnie wprowadzenie bezpłatnych testów na wykrycie wirusa SARS-CoV-2 również w prywatnych placówkach. Rozporządzenie w tej sprawie ma ukazać się już niebawem. – Również lekarz pracujący w prywatnej ochronie zdrowia będzie mógł zlecić każdemu swojemu pacjentowi bezpłatny test na wykrycie koronawirusa. Niezależnie czy jesteśmy diagnozowani w prywatnej czy publicznej ochronie zdrowia będziemy mogli badanie wykonać nieodpłatnie – powiedział wiceminister.
Jak samemu zgłosić się na bezpłatny test na koronawirusa?
Pacjenci, którzy ukończyli 18 lat i zidentyfikowali u siebie ryzyko zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, powinni wypełnić formularz dostępny na rządowej stronie. W przypadku dzieci mogą to zrobić ich rodzice. Należy odpowiedzieć m.in. na pytania:
- czy miało się bezpośredni kontakt z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2,
- w jakiej odległości od niej się przebywało,
- czy kontakt z nią był dłuższy niż 15 minut,
- na jakie choroby przewlekłe się choruje,
- jakie aktualne objawy mogą wskazywać na COVID-19.
Algorytm oceni, czy zagrożenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest niskie czy wysokie i w zależności od tego w systemie pojawi się (lub nie) skierowanie na bezpłatny test na COVID-19.
Jeśli system zakwalifikuje pacjenta na test, można zapisać się na konkretny termin na dwa sposoby:
- przez internet za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP) – takim przypadku zlecenie (termin) wystawiany jest automatycznie w ciągu godziny, a potwierdzenie wysyłane SMS.
- telefonicznie – za pomocą rozmowy z konsultantem Domowej Opieki Medycznej. Po wyborze tej opcji konsultant oddzwania i wystawia zlecenie (umawia termin). Czas oczekiwania na rozmowę uzależniony jest od liczby zgłoszeń. Również w tym przypadku potwierdzenie wysyłane jest w wiadomości SMS.
Po umówieniu terminu wystarczy udać się do wskazanego punktu wymazowego. Wynik będzie można odczytać na Internetowym Koncie Pacjenta.
Kto może wykonać bezpłatny test na koronawirusa?
Bezpłatne testy na COVID-19 w punktach pobrań mogą wykonać pacjentki/pacjenci:
- ze zleceniem wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
- ze zleceniem wystawionym przez lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
- kierowane/kierowani przez NFZ do uzdrowisk
- dzieci przed wyjazdem zagranicznym.
Jak zapewnia wiceminister Kraska, najpewniej w przyszłym tygodniu możliwość wystawianie zleceń na bezpłatne testy na koronawirusa uzyskają również lekarze przyjmujący pacjentów w prywatnych placówkach. Wciąż jednak najłatwiej zgłosić się na test za pośrednictwem internetu.
Źródło: Zdrowie.radiozet.pl / PAP (Klaudia Torchała)