Test na HCV: wykonasz go bezpłatnie u lekarza rodzinnego. Zobacz, od kiedy
Do tej pory wykonanie testu na HCV mógł zlecić jedynie lekarz chorób zakaźnych. W najbliższym czasie test będzie dostępny już na poziomie wizyty u lekarza POZ. Kto będzie mógł skorzystać z bezpłatnych badań?

Według lekarzy, w Polsce może żyć aż 100 tysięcy osób zakażonych wirusem HCV, który jest przyczyną zapalenia wątroby typu C. Nieleczone zapalenie prowadzi do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby czy rak wątrobowokomórkowy. W naszej szerokości geograficznej wirus HCV jest odpowiedzialny aż za 60 proc. przypadków tego groźnego dla życia nowotworu. Program lekowy umożliwia szybkie wyleczenie niemal 100 proc. chorych, liczy się jednak jak najwcześniejsza diagnoza. Niestety, dotąd wielu chorych nie wykonywało badań, ponieważ bezpłatny test anty-HCV mógł zlecić jedynie lekarz chorób zakaźnych.
Od kiedy będzie można skorzystać z bezpłatnych badań u lekarza rodzinnego?
Wykonanie badań na obecność przeciwciał wirusa HCV na koszt NFZ będzie możliwe już od 1 lipca. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać wszyscy pacjenci. To realna szansa na eliminację wirusa w Polsce.
– Stworzenie możliwości wykonywania w POZ badania anty-HCV daje nam narzędzie do skutecznego zwalczania zakażeń tym wirusem, a przez to profilaktyki raka i marskości wątroby. Jak zostanie ono wykorzystane, będzie zależało od lekarzy POZ, a konkretnie od tego, na ile zdają oni sobie sprawę, jak wiele mogą zdziałać, masowo wykorzystując to proste i tanie badanie – powiedział prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Zakażenie HCV przez lata może nie dawać żadnych objawów, dlatego odnalezienie chorych było prawdziwym wyzwaniem. Dzięki umieszczeniu testów na HCV w koszykach lekarzy POZ wzrosły szanse Polski na realizację strategii Światowej Organizacji Zdrowia, która zakłada eliminację tego wirusa do 2030 r., ocenia Polska Grupa Ekspertów HCV.
Specjaliści zrzeszeni w tej grupie oraz organizacje pacjentów skupione w Koalicji Hepatologicznej od wielu lat zabiegały o możliwość zlecania tego prostego, niedrogiego badania przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
– Wielokrotnie spotykaliśmy się z historiami osób, u których wykryto zakażenie wirusem HCV na bardzo późnym etapie choroby. Zdarzało się, że na wszelką pomoc było już za późno. Wierzę, że teraz takich sytuacji będzie o wiele mniej – powiedziała Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i liderka Koalicji Hepatologicznej.
Źródło: PAP