Zamknij

Test krwi wystarczy, by wykryć nowotwór? Nowa metoda diagnostyki

Monika Piorun
15.03.2017 17:08

Czy za pomocą prostego badania krwi można zdiagnozować, czy mamy raka i w którym miejscu gromadzą się komórki nowotworowe? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ogłosili, że dzięki ich odkryciu diagnostyka onkologiczna stanie się wkrótce dużo skuteczniejsza.

Test krwi na raka? Nowa uniwersalna metoda
fot. ---

Dla każdego onkologa uniwersalny test krwi na raka wywróciłby do góry nogami dotychczasowe metody pomagania pacjentom. W niedalekiej przyszłości ich marzenia o szybkim diagnozowaniu zmian nowotworowych mają szansę się ziścić.

Zobacz także

Na łamach "Nature Genetics" bioinżynierowie ze Stanów Zjednoczonych ogłosili, że udało się im odkryć nowy sposób na umożliwienie określenia za pomocą próbki krwi informacji, które dotąd były dostępne jedynie podczas specjalistycznych badań.

Opracowywany przez nich test umożliwi nie tylko samo wykrycie nowotworu, ale także pomoże zlokalizować, w którym miejscu ciała występują niepokojące zmiany.

Mimo że na razie prace naukowców są jeszcze na początkowym etapie, to jednak badacze liczą na to, że uda się im niedługo rozpocząć badania kliniczne. Jeśli tylko przebiegną one w taki sposób, jaki planują eksperci, już wkrótce diagnozowanie różnych rodzajów raka będzie zdecydowanie szybsze i łatwiejsze niż do tej pory.

Proste badanie krwi pozwoli wykryć nowotwór?

Dr Kun Zhang wyjaśnia, że nowego odkrycia dokonano przez zupełny przypadek:

Od dawna obserwowaliśmy, że poszczególne komórki mogą wysyłać pomiędzysygnały. W końcu zrozumieliśmy, że jeśli zintegrujemy je ze sobą, możemyprecyzyjnie określić, w którym miejscu rozwijają się zmiany nowotworowe.

Współczesna medycyna wykorzystuje już biomarkery do wykrywania chorób serca czy stwardnienia rozsianego. Teraz naukowcy znaleźli kolejny sposób na wykorzystanie ich do diagnozowania chorób onkologicznych.

Zobacz także

Do nowego, uniwersalnego testu krwi, za pomocą którego będzie można wykryć raka, naukowcy wykorzystali materiał genetyczny wskazujący na obecność prawidłowych tkanek z 10 różnych narządów - wątroby, jelit, okrężnicy, płuc, mózgu, nerek, trzustki, śledziony, żołądka i krwi.

Po połączeniu pochodzących z nich informacji z próbkami krwi pacjentów, badaczom udało się stworzyć bazę specyficznych biomarkerów nowotworowych, których obecność może wskazywać na to, że w danym miejscu zaczyna rozwijać się rak.

Zanim rewolucyjny test krwi wejdzie do powszechnego użycia, minie pewnie jeszcze sporo lat. Póki co - nadal trzeba się regularnie badać tradycyjnymi metodami!

źródło: Science Daily

Monika Piorun

______

zdrowie.radiozet.pl/π