,

Test PCR na koronawirusa: na czym polega? Interpretacja wyników

28.10.2020 19:22

Gdy zakażonych koronawirusem w Polsce jest coraz więcej i coraz więcej Polaków otrzymuje skierowania na testy, warto wiedzieć, na czym polega takie badanie. Wyjaśniamy, czym jest test PCR na koronawirusa. Jakie są wskazania do pobrania wymazu? Jak interpretować wynik testu?

Jan Bielecki/East News
fot. Jan Bielecki/East News

Test PCR na koronawirusa to test molekularny polegający na wykryciu materiału genetycznego koronawirusa w próbce uzyskanej od pacjenta.

Test PCR na koronawirusa: na czym polega?

Test PCR polega na pobraniu wymazu z gardła i błon śluzowych nosa, plwociny/wydzieliny z dróg oddechowych. Materiał do badania RT-PCR może też pochodzić ze stolca i z krwi.

Test polega na wyizolowaniu z materiału pozyskanego od pacjenta cząsteczek materiału genetycznego wirusa, a następnie ich namnożeniu i poddaniu analizie laboratoryjnej.

Test PCR na koronawirusa: rodzaje

Test RT-PCR (ang. reverse-transc.ripton polymerase chain reacton), wykorzystuje technikę reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją. Test RT-PCR pozwala na wykrycie aktywnej infekcji COVID-19, warunkiem potwierdzenia zakażenia jest wykrycie co najmniej 2 genów wirusa w materiale pobranym od pacjenta.

Test PCR na koronawirusa FRANKD cechuje się krótszym czasem badania i oczekiwania na wynik niż standardowy test RT-PCR, dzięki czemu pozwala na przebadanie jednorazowo kilkuset osób. Test ten identyfikuje jedną sekwencję genową, inaczej niż testy RT-PCR.

Test PCR na koronawirusa: jak interpretować wynik?

Wynik dodatni testu PCR na koronawirusa świadczy o zakażeniu SARS-CoV-2. Warunkiem potwierdzenia zakażenia koronawirusem jest wykrycie co najmniej 2 genów wirusa (w przypadku testów RT-PCR).

Wynik nierozstrzygający oznacza wykrycie tylko jednego genu, a co za tym idzie, wynik nie wyklucza, ale też nie potwierdza zakażenia SARS-CoV-2. W tego typu przypadkach zalecane jest pobranie kolejnej próbki do badania po upływie 24-48 godzin od ostatniego testu.

Wynik ujemny nie wyklucza zakażenia i nie powinien być traktowany jako jedyne kryterium diagnostyczne, zwłaszcza w przypadkach, gdy obraz kliniczny (objawy, stan zdrowia) sugeruje zakażenie koronawirusem lub, gdy pacjent miał bliski kontakt z potwierdzonym przypadkiem COVID-19 - badanie należy wtedy powtórzyć.

Test PCR na koronawirusa: kiedy wykonać badanie?

Test PCR na koronawirusa wykonuje się, gdy zachodzi podejrzenie kontaktu z osobą z potwierdzonym przypadkiem COVID-19. Test przeprowadza się także u osób, które wykazują objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem:

Test PCR na koronawirusa: ile kosztuje?

Test na koronawirusa wykonywany jest bezpłatnie, gdy pacjent otrzyma na takie badanie skierowanie od lekarza. Test PCR wykonywany prywatnie kosztuje mniej więcej 450-500 zł.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: synevo.pl, medicover.pl

logo Tu się dzieje