Oceń
Test PCR na koronawirusa to test molekularny polegający na wykryciu materiału genetycznego koronawirusa w próbce uzyskanej od pacjenta.
Test PCR na koronawirusa: na czym polega?
Test PCR polega na pobraniu wymazu z gardła i błon śluzowych nosa, plwociny/wydzieliny z dróg oddechowych. Materiał do badania RT-PCR może też pochodzić ze stolca i z krwi.
Test polega na wyizolowaniu z materiału pozyskanego od pacjenta cząsteczek materiału genetycznego wirusa, a następnie ich namnożeniu i poddaniu analizie laboratoryjnej.
Test PCR na koronawirusa: rodzaje
Test RT-PCR (ang. reverse-transc.ripton polymerase chain reacton), wykorzystuje technikę reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją. Test RT-PCR pozwala na wykrycie aktywnej infekcji COVID-19, warunkiem potwierdzenia zakażenia jest wykrycie co najmniej 2 genów wirusa w materiale pobranym od pacjenta.
Test PCR na koronawirusa FRANKD cechuje się krótszym czasem badania i oczekiwania na wynik niż standardowy test RT-PCR, dzięki czemu pozwala na przebadanie jednorazowo kilkuset osób. Test ten identyfikuje jedną sekwencję genową, inaczej niż testy RT-PCR.
Test PCR na koronawirusa: jak interpretować wynik?
Wynik dodatni testu PCR na koronawirusa świadczy o zakażeniu SARS-CoV-2. Warunkiem potwierdzenia zakażenia koronawirusem jest wykrycie co najmniej 2 genów wirusa (w przypadku testów RT-PCR).
Wynik nierozstrzygający oznacza wykrycie tylko jednego genu, a co za tym idzie, wynik nie wyklucza, ale też nie potwierdza zakażenia SARS-CoV-2. W tego typu przypadkach zalecane jest pobranie kolejnej próbki do badania po upływie 24-48 godzin od ostatniego testu.
Wynik ujemny nie wyklucza zakażenia i nie powinien być traktowany jako jedyne kryterium diagnostyczne, zwłaszcza w przypadkach, gdy obraz kliniczny (objawy, stan zdrowia) sugeruje zakażenie koronawirusem lub, gdy pacjent miał bliski kontakt z potwierdzonym przypadkiem COVID-19 - badanie należy wtedy powtórzyć.
Test PCR na koronawirusa: kiedy wykonać badanie?
Test PCR na koronawirusa wykonuje się, gdy zachodzi podejrzenie kontaktu z osobą z potwierdzonym przypadkiem COVID-19. Test przeprowadza się także u osób, które wykazują objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.
Objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem:
- gorączka
- suchy kaszel
- ogólne osłabienie
- zmęczenie
- utrata apetytu
- duszności
- bóle mięśniowo-stawowe
- utrata węchu i smaku
Test PCR na koronawirusa: ile kosztuje?
Test na koronawirusa wykonywany jest bezpłatnie, gdy pacjent otrzyma na takie badanie skierowanie od lekarza. Test PCR wykonywany prywatnie kosztuje mniej więcej 450-500 zł.
Źródło: synevo.pl, medicover.pl
Oceń artykuł