Zamknij

Te objawy widoczne na twarzy świadczą o chorej wątrobie [LISTA]

28.12.2021
Aktualizacja: 12.01.2022 08:09

Niektóre schorzenia wątroby przez długi czas rozwijają się bezobjawowo. Zanim nastąpi znaczne pogorszenie samopoczucia, chora wątroba jest widoczna… na twarzy. Jak zmienia się cera, gdy wątroba nie działa prawidłowo?

8 objawów chorej wątroby widocznych na twarzy
fot. Shutterstock
  1. Żółtaczka
  2. Świąd skóry
  3. Skóra pergaminowa
  4. Kępki żółte
  5. Przebarwienia
  6. Rumień
  7. Wypadanie włosów
  8. Siniaki i krwawe wybroczyny

Wątroba to niezwykle ważny organ, dzięki któremu cały organizm funkcjonuje prawidłowo. Pełni funkcje odtruwającą, usuwa toksyny z krwi, wspomaga równowagę hormonalną i wytwarza białka znajdujące się w osoczu. Narząd nie jest unerwiony czuciowo. Oznacza to, że sama w sobie nie boli, stąd tak trudne jest wczesne rozpoznanie wielu chorób. Pacjenci zwykle zgłaszają się do lekarza w rozwiniętym stadium schorzenia, gdy powiększeniu ulega otrzewna (błona otaczająca wątrobę). Jednak zanim pojawi się ból, może minąć wiele lat. Nieleczone choroby wątroby mogą skutkować poważnym zagrożeniem zdrowia i życia, dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała.  Po czym poznać, że wątroba choruje? Oto najważniejsze zmiany widoczne na twarzy:

Żółtaczka

To najbardziej charakterystyczny objaw chorej wątroby. Skóra jest zabarwiona na żółto pod wpływem zwiększenia stężenia poziomu bilirubiny we krwi. Podwyższona bilirubina to poważny symptom, który może świadczyć o stłuszczeniu, marskości oraz wirusowym zapaleniu wątroby typu B lub C.

Świąd skóry

Może pojawić się zarówno na twarzy, jak i na powierzchni całego ciała. Uczucie swędzenia może mieć różne nasilenie; chory może zmagać się z „atakami” swędzenia lub mieć z nimi do czynienia przez cały czas.

Skóra pergaminowa

U osób z chorą wątrobą (zwłaszcza w zaawansowanym stadium) zmienia się struktura skóry. Staje się ona cienka, delikatna i pomarszczona, u niektórych osób widoczne stają się naczynia krwionośne.

Kępki żółte

Kępki żółte, czyli złogi cholesterolu, które pojawiają się zwykle w okolicy oczu, to skutek zwiększonej ilości lipidów we krwi. Zwykle kępki żółte atakują powieki. Zmiany te dotyczą głównie kobiet.

Przebarwienia

Przebarwienia na skórze mogą się różnić, w zależności od konkretnej przyczyny, która je wywołuje. Hemochromatoza to choroba wątroby polegająca na nadmiernym magazynowaniu żelaza. Objawia się charakterystycznymi brązowymi plamami. Inaczej wyglądają zmiany w przypadku pelagry (tzw. rumień lombardzki). W przypadku tej choroby u pacjenta pojawiają się pęcherze i rozległe przebarwienia na całym ciele.

Rumień

Bolesny, czerwony rumień może być jednym z objawów wirusowego zapalenia wątroby typy B. Zwykle towarzyszy mu pokrzywka i obrzęk.

Wypadanie włosów

Choroby wątroby mogą powodować nadmierne łysienie… Nie chodzi tylko o wypadanie włosów, ale również przerzedzenie brwi i rzęs.

Siniaki i krwawe wybroczyny

Samoistne krwiaki i siniaki mogą być jednym z objawów choroby alkoholowej wątroby. Zmiany występują na całym ciele i świadczą o poważnym uszkodzeniu narządu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: wyleczto.pl, recepta.pl, mp.pl