Obserwuj w Google News

Światłowstręt to poważna sprawa. 6 przyczyn nadwrażliwości na światło

3 min. czytania
Aktualizacja 19.12.2020
23.01.2020 14:53
Zareaguj Reakcja

Światłowstręt, czyli nadwrażliwość na światło, może wskazywać na problemy z oczami, ale jest również objawem poważnych chorób ogólnoustrojowych.

Światłowstręt to objaw wielu chorób
fot. Shutterstock

Światłowstręt (fotofobia) to nadwrażliwość na światło, która objawia się dyskomfortem podczas ekspozycji na nawet niewielkie natężenie światła. To ważny sygnał organizmu, wymagający pilnej konsultacji lekarskiej. Dowiedz się, w jakich schorzeniach występuje.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to niegroźne, choć uciążliwe schorzenie, które może pojawiać się w infekcji wirusowej, bakteryjnej, a także występować w przebiegu alergii.

Choroba objawia się swędzeniem lub pieczeniem oczu, zaczerwienieniem spojówek, a czasami także pojawieniem się ropnej wydzieliny z oka. Jednym z objawów zapalenia spojówek może być światłowstręt.

Zapalenie spojówek wymaga konsultacji z lekarzem. Przeważnie wystarczy leczenie objawowe, za pomocą kropli do oczu dostępnych bez recepty., ale w niektórych przypadkach konieczne może być przepisanie antybiotyku.

Jaskra

Jaskra to postępujący zanik nerwu wzrokowego. Długo nie daje objawów, dlatego też diagnostyka często się przedłuża. Szacuje się, że w samej Polsce chorych na jaskrę jest około miliona osób, ale tylko połowa z nich jest zdiagnozowana i odpowiednio leczona.

Na rozwój jaskry mogą wskazywać: ból gałek ocznych, nawracające bóle głowy, "tęczowe koła" wokół źródeł światła. Jednym z objawów jaskry, zwłaszcza jaskry wrodzonej u dzieci, jest również światłowstręt.

Jaskra to choroba dziedziczna, dlatego też osoby z obciążonym wywiadem rodzinnym powinny zwrócić szczególną czujność. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego u okulisty.

Migrena

Migrena to nie tylko ból głowy. Choć paraliżujący ból głowy jest dominującym objawem, w trakcie ataku choroby występują też inne dolegliwości: zaburzenia widzenia, zawroty głowy, nadwrażliwość na dźwięki, mdłości. Na liście objawów znajduje się również światłowstręt.

Migrena to poważna choroba cywilizacyjna, która w znacznym stopniu obniża komfort życia. Często towarzyszą jej zaburzenia lękowe związane z l ękiem przed atakiem bólu, które z czasem mogą przerodzić się w śmiertelnie groźną depresję.

Zobacz takżeKarolina Korwin-Piotrowska o migrenie: nie zniszczysz mnie 

Choć pokutuje mit, że migreny się nie leczy, neurologa warto dopytać o nowe terapie: elektrostymulacja nerwu wzrokowego, ostrzykiwanie toksyną botulinową, zastrzyki z przeciwciała monoklonalnego.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to zaburzenia rozwojowe, ujawniające się w dzieciństwie. Niepokojące objawy to niechęć do nawiązywania kontaktu wzrokowego, sztywność mowy i postępowania, opóźniony rozwój mowy (wyjątkiem jest  zespół Aspergera).

Zaburzeniom ze spektrum autyzmu często towarzyszą zaburzenia integracji sensorycznej, związanej z przetwarzaniem bodźców: nadwrażliwość na dźwięki, nadwrażliwość lub obniżona wrażliwość na dotyk, światłowstręt.

Zaburzeniom ze spektrum autyzmu może również towarzyszyć dyspraksja.

Zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba wywoływana zazwyczaj przez wirusy i bakterie, które powodują stan zapalny w tkankach ochraniających mózg i rdzeń kręgowy.

Charakterystyczne objawy to: ból głowy, sztywność karku oraz światłowstręt.

Zapalenie opon mózgowych to bardzo poważna choroba, która wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Najbardziej gwałtowny przebieg mają zakażania meningokokami, które mogą prowadzić do zagrażającej życiu sepsy.

Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego

Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego to guzy pojawiające się w mózgu. Są to głównie glejaki, oponiaki, gwiaździaki, mięsaki, chłoniaki.

Objawy, które powinny skłonić do wizyty u neurologa to nawracające bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi, mdłości (zwłaszcza poranne).

Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego to guzy trudne do leczenia. Wyjątkiem jest gruczolak przysadki mózgowej - łagodny guz hormonalny, który przeważnie poddaje się farmakoterapii.