Oceń
- Przyczyny ślinotoku. Jakie schorzenia powodują ślinotok?
- Leczenie ślinotoku. Jak powstrzymać ślinotok?
Ślina wytwarzana jest przez ślinianki. Dziennie wydzielamy około 1000–1500 ml śliny, ale jej ilość jest zmienna i zależy od wielu czynników. Wydzielanie śliny mogą stymulować zapachy, pory dnia, klimat, a także jedzenie i picie oraz takie cechy jak wiek, płeć, a nawet stan psychiczny.
Regulacja wydzielania śliny odbywa się za pośrednictwem autonomicznego układu nerwowego.
Nadmierne wydzielanie śliny nie jest zatem niczym nadzwyczajnym, występuje często i może być powodowane spożyciem kwaśnych lub ostrych potraw. Większa ilość śliny jest też charakterystyczna dla kobiet w ciąży i dzieci w okresie ząbkowania. Produkcję śliny mogą też stymulować niektóre leki. Zwykle większa ilość śliny nie stwarza większych problemów, ponieważ przy zachowanym odruchu połykania ślina nie zalega w jamie ustnej.
Natomiast ślinotok jest objawem nieprawidłowym. Jest przykry dla chorego i jego otoczenia. Przy długotrwałym utrzymywaniu się doprowadza do maceracji skóry wokół kącików ust. Długotrwały (wieloletni) ślinotok może prowadzić do zmian zapalnych kącików ust i skóry policzków. Ślinotok może również utrudniać mówienie i przełykanie.
Przyczyny ślinotoku. Jakie schorzenia powodują ślinotok?
Ślinotok może być efektem chorób neurologicznych:
- mózgowego porażenia dziecięcego,
- porażenia opuszkowego.
Nadmierne wydzielanie śliny może być też efektem dolegliwości bólowych podczas połykania, które powodują, że chory unika ruchów połykowych. To częsty objaw towarzyszący: zapaleniu nagłośni, ropniu okołomigdałkowemu, chorobom jamy ustnej, obecności ciała obcego w gardła i przełyku.
Ślinotok występuje również u chorych na nowotwory gardła lub przełyku.
Leczenie ślinotoku. Jak powstrzymać ślinotok?
Nadmierny wyciek śliny towarzyszący chorobom neurologicznym można łagodzić, ćwicząc regularnie mięśnie języka i warg. Rehabilitacja prowadzona jest przez logopedów.
Przy nadmiernym wycieku śliny, jeżeli dolegliwości są uporczywe można rozważyć leczenie chirurgiczne polegające na przemieszczeniu ujść przewodów ślinianek przyusznych i/lub podżuchowych w okolicę łuków podniebiennych, lub ostrzykiwanie ślinianek toksyną botulinową.
Ślinotok będący efektem problemów z przełykaniem (bólu, uczucia ciała obcego) wymaga konsultacji z lekarzem i dokładnej diagnostyki.
Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl)
Oceń artykuł