Obserwuj w Google News

Ślinotok: przyczyny, leczenie. Jakie schorzenie powoduje ślinotok?

2 min. czytania
Aktualizacja 15.02.2022
15.02.2022 12:46
Zareaguj Reakcja

Raz na jakiś czas każdy ma problem ze zwiększonym wydzielaniem śliny. Widzisz w sklepowej witrynie ulubione ciastko? Masz ciekawy sen? Jesz dużo ostrych potraw? Wiele sytuacji powoduje, że wzmaga się wydzielanie śliny. Czym innym jest jednak ślinotok — nieprawidłowy, uciążliwy objaw wielu chorób. WYJAŚNIAMY, co może wywoływać ślinotok.

Ślinotok
fot. Shutterstock
  1. Przyczyny ślinotoku. Jakie schorzenia powodują ślinotok?
  2. Leczenie ślinotoku. Jak powstrzymać ślinotok?

Ślina wytwarzana jest przez ślinianki. Dziennie wydzielamy około 1000–1500 ml śliny, ale jej ilość jest zmienna i zależy od wielu czynników. Wydzielanie śliny mogą stymulować zapachy, pory dnia, klimat, a także jedzenie i picie oraz takie cechy jak wiek, płeć, a nawet stan psychiczny.

Regulacja wydzielania śliny odbywa się za pośrednictwem autonomicznego układu nerwowego.

Nadmierne wydzielanie śliny nie jest zatem niczym nadzwyczajnym, występuje często i może być powodowane spożyciem kwaśnych lub ostrych potraw. Większa ilość śliny jest też charakterystyczna dla kobiet w ciąży i dzieci w okresie ząbkowania. Produkcję śliny mogą też stymulować niektóre leki. Zwykle większa ilość śliny nie stwarza większych problemów, ponieważ przy zachowanym odruchu połykania ślina nie zalega w jamie ustnej.

Natomiast ślinotok jest objawem nieprawidłowym. Jest przykry dla chorego i jego otoczenia. Przy długotrwałym utrzymywaniu się doprowadza do maceracji skóry wokół kącików ust. Długotrwały (wieloletni) ślinotok może prowadzić do zmian zapalnych kącików ust i skóry policzków. Ślinotok może również utrudniać mówienie i przełykanie.

Przyczyny ślinotoku. Jakie schorzenia powodują ślinotok?

Ślinotok może być efektem chorób neurologicznych:

  • mózgowego porażenia dziecięcego,
  • porażenia opuszkowego.

Nadmierne wydzielanie śliny może być też efektem dolegliwości bólowych podczas połykania, które powodują, że chory unika ruchów połykowych. To częsty objaw towarzyszący: zapaleniu nagłośni, ropniu okołomigdałkowemu, chorobom jamy ustnej, obecności ciała obcego w gardła i przełyku.

Ślinotok występuje również u chorych na nowotwory gardła lub przełyku.

Leczenie ślinotoku. Jak powstrzymać ślinotok?

Nadmierny wyciek śliny towarzyszący chorobom neurologicznym można łagodzić, ćwicząc regularnie mięśnie języka i warg. Rehabilitacja prowadzona jest przez logopedów.

Przy nadmiernym wycieku śliny, jeżeli dolegliwości są uporczywe można rozważyć leczenie chirurgiczne polegające na przemieszczeniu ujść przewodów ślinianek przyusznych i/lub podżuchowych w okolicę łuków podniebiennych, lub ostrzykiwanie ślinianek toksyną botulinową.

Ślinotok będący efektem problemów z przełykaniem (bólu, uczucia ciała obcego) wymaga konsultacji z lekarzem i dokładnej diagnostyki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl)