Obserwuj w Google News

Skurcze brzucha: jaka jest przyczyna skurczowego bólu brzucha?

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
14.05.2020 17:06
Zareaguj Reakcja

Cierpisz z powodu bolesnych skurczów brzucha? To problem, z którym zmagają się osoby w różnym wieku, prowadzące bardzo różny tryb życia. Przyczyną skurczy brzucha może być nieprawidłowa higiena jedzenia, choroby jelit, a nawet nietolerancja pokarmowa. Dowiedz się, jak łagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość.

Skurcz brzucha
fot. Shutterstock

Skurcze brzucha to dolegliwość dotykająca osoby w każdym wieku. Skurczowe bóle brzucha mogą być powodowane nieprawidłową dietę przy nietolerancji pokarmów, ale mogą być też objawem chorób jelit, czy tzw. problemów kobiecych.

Skurczowym bólom brzucha (skurczom jelit) często towarzyszy uczucie rozpierania w brzuchu lub przelewania w jelitach, choć uczucie to jest bardzo indywidualne. Skurczowy ból brzucha nasila się i słabnie, ma zmienny charakter i mogą mu towarzyszyć dodatkowe dolegliwości, takie jak nudności, czy wzdęcia.

Aby znaleźć przyczynę skurczowych bólów brzucha, należy wiedzieć, gdzie w obrębie jamy brzusznej zlokalizowane są skurcze, w jakich okolicznościach się one pojawiają.

Skurczowe bóle brzucha: przyczyny

Przyczyn skurczowego bólu brzucha może być wiele. Zwykle związane są one z przewodem pokarmowym, ale mogą być też odzwierciedleniem problemów z układem moczowym lub układem rodnym u kobiet.

Częste przyczyny skurczowego bólu brzucha:

  • nieprawidłowa dieta: jedzenie w pośpiechu, nieregularne posiłki, nadmierne porcje spożywane przed snem, jedzenie produktów tłustych, ciężkostrawnych i wzdymających;
  • aeorofagia (połykanie powietrza w czasie jedzenia);
  • alergia lub nietolerancja pokarmowa (w tym nietolerancja laktozy);
  • zespół jelita drażliwego;
  • organiczne choroby jelit takie: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • uporczywe zaparcia;
  • uchyłki jelita grubego.

Skurczowe bóle brzucha: łagodzenie

W przypadku alergii lub nietolerancji pokarmowych unikanie pokarmów/substancji wywołujących skurczowe bóle brzucha jest najlepszym postępowaniem. Natomiast w przypadku nadwrażliwości jelit stosuje się zarówno specjalną dietę (łatwostrawną), jak i leczenie farmakologiczne.

Doraźnie, jeśli skurcze brzucha są sporadyczne i nie są skorelowane z żadną chorobą, można stosować leki dostępne bez recepty - rozkurczające, zmniejszające wzdęcia. W przypadku przewlekłych, powtarzających się lub silnych skurczy konieczny jest kontakt z lekarzem i wykonanie odpowiednich badań.

Konsultacji z lekarzem wymagają również bolesne skurcze brzucha, którym towarzyszą inne objawy, takie jak biegunka, zaparcia, zmiana masy ciała, nudności, wymioty, złe samopoczucie.

Warto wiedzieć, że niezwykle ważne jest prawidłowe odżywianie. Chodzi tu nie tylko o zdrowe, odpowiednio skomponowane posiłki, ale również o czas i porę ich spożywania. Regularne spożywanie posiłków, mniejszych porcji, dokładne, powolne przeżuwanie i dbanie o tzw. higienę jedzenia pozwala złagodzić skurczowe bóle brzucha i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Ważne

Skurcze brzucha: badania

Pierwszym badaniem, jakie przeprowadzi lekarz, jest badanie fizykalne, podczas którego określa wygląd brzucha, bolesność podczas dotykania, opukiwania, obecność oporów w jamie brzusznej, ruchy jelita. Często konieczne jest badanie per rectum, badanie endoskopowe (kolonoskopia, gastroskopia), badania krwi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.