Oceń
- Najczęstsze przyczyny bólu w pachwinie
- Ból pachwiny w ciąży
- Co zrobić, gdy dokucza nam ciągły ból pachwiny?
Ból w pachwinie może mieć różną formę i nasilenie. Niektórzy pacjenci opisują go jako kłucie czy rwanie pojawiające się nagle. U innych osób ból jest stały, pulsujący i nasila się podczas chodzenia czy ćwiczeń. Często promieniuje do brzucha, odbytu i stawów biodrowych, a jego niejednoznaczna lokalizacja utrudnia postawienie diagnozy. Ból może być jednostronny lub obustronny. Choć w niektórych przypadkach ból pachwiny związany jest z infekcją lub nadwyrężeniem ścięgien czy mięśni, może też oznaczać poważniejszy stan chorobowy. Jakie schorzenia objawiają się w ten sposób?
Najczęstsze przyczyny bólu w pachwinie
Ból w pachwinie może być oznaką wielu chorób dotyczących m.in. jamy brzusznej czy narządów płciowych, ale nie tylko. Schorzenia, które objawiają się bólem i dyskomfortem w pachwinie, to najczęściej:
- zapalenie węzłów pachwinowych
- zakażenie dróg moczowych
- dyskopatia
- neuralgia
- zapalenie wyrostka robaczkowego
- zapalenie jajników, torbiele w jajnikach, stan zapalny jajowodów
- RZS
- choroby nerek (zwłaszcza gdy występuje krwiomocz)
- endometrioza
- tętniak aorty brzusznej
- rwa kulszowa
- rak jąder
- przepuklina pachwinowa
- urazy moszny, stan zapalny jąder i najądrzy (w tym bardzo niebezpieczny skręt jądra)
Ból pachwiny w ciąży
Kobiety w ciąży mogą bardzo często odczuwać ból pachwin. Hormony ciążowe, takie jak relaksyna, sprawiają, że rozluźniają się więzadła macicy, tkanka kostno-chrzęstna miednicy
oraz stawy krzyżowo-biodrowe, co może być przyczyną bólu. Kolejną przyczyną jest ucisk macicy na spojenie łonowe. Dyskomfort może obejmować zarówno pachwiny, jak i krocze.
Co zrobić, gdy dokucza nam ciągły ból pachwiny?
Ból w pachwinach może być związany z chorobami ważnych narządów, dlatego nie wolno go lekceważyć. Podczas wywiadu lekarskiego należy udzielić lekarzowi wszystkich niezbędnych informacji dotyczących nasilenia i dokładnej lokalizacji bólu. Zdarza się, że u niektórych osób ból pachwiny pojawia się jedynie w konkretnych okolicznościach, na przykład podczas stosunku czy oddawania moczu, o czym należy powiedzieć lekarzowi. Jeśli chodzi o diagnostykę, oprócz przeprowadzenia badania manualnego lekarz może zlecić również rezonans magnetyczny, USG czy RTG.
Źródło: mp.pl, medicover.pl, doz.pl
Oceń artykuł