,

Sepsa: objawy, wysypka, wybroczyny. Jak rozpoznać sepsę?

26.10.2022
Aktualizacja: 26.10.2022 15:52

W przypadku sepsy liczy się czas - im szybciej chory znajdzie się w szpitalu, tym większe ma szanse przeżycia. Dlatego tak ważna jest znajomość objawów sepsy, czyli ostrej reakcji organizmu na zakażenia bakteriami, wirusami, grzybami. Jak wyglądają wybroczyny od sepsy? Sprawdź, co należy wiedzieć.

Objawy sepsy
fot. Shutterstock
  1. Jak zaczyna się sepsa?
  2. Jakie są objawy sepsy u dorosłych?
  3. Jakie są objawy sepsy u dzieci?

Sepsa to stan bezpośredniego zagrożenia życia - słowo "sepsa" pochodzi z greki i oznacza "proces niszczący życie". Ten stan rozwija się w odpowiedzi na zakażenie. W razie inwazji patogenów z jakiegoś powodu organizm zamiast wykorzystać swoje mechanizmy obronne, by je zwalczyć, zaczyna walczyć z własnymi komórkami i tkankami. Sepsa prowadzi do uszkodzenia tkanek i narządów na skutek niewłaściwej reakcji organizmu na zakażenie.

- W Polsce przypadków sepsy jest co najmniej 50 tys. rocznie, a co drugi chory umiera - podkreśla prof. Andrzej Kuebler, kierownik Katedry i I Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Objawy sepsy są na początku niewinne i zwykle przypominają przeziębienie lub grypę. To, zdaniem ekspertów, może przyczyniać się do wysokiej śmiertelności, bo pierwsze objawy sepsy są zwykle lekceważone. 

Jak zaczyna się sepsa?

Sepsa zaczyna się zwykle od gorączki (choć ten objaw nie u wszystkich występuje) oraz innych objawów grypopodobnych, w tym od dreszczy, uczucia zimna, złego samopoczucia. Na poczatku pojawia się też szybki oddech, duszność, ból, przyspieszone bicie serca. Skóra jest spocona i pokrywa się wysyką nieznikającą po ucisku. Chory stopniowo traci kontakt z otoczeniem, czuje się zdezorientowany. Chory, u którego rozwija się sepsa, często ma zimne dłonie i obniżone ciśnienie tętnicze.

Choć wymienione wyżej objawy mogą jednak sugerować inne schorzenia, to pojawienie się wysypki plamisto-grudkowej jest groźnym, charakterystycznym symptomem w sepsy.

Warto wiedzieć

Sepsa a wybroczyny

Krwawe wybroczyny na skórze są objawem zaawansowanej sepsy i pojawiają się zwykle u osób, które są w ciężkim stanie. Wybroczyny czy wysypka krwotoczna są spowodowane przez zakrzepy krwi w naczyniach i mogą przebiegać ze zmianami martwiczymi skóry.

Jakie są objawy sepsy u dorosłych?

Wraz z rozwojem sepsy stan ogólny chorego szybko się pogarsza. Gorączce towarzyszą dreszcze, znaczne osłabienie, przyspieszenie akcji serca i oddechu, a także duszność, bóle mięśni i brzucha oraz zblednięcie lub zasinienie obwodowych części ciała. W krótkim czasie może dojść do zaburzenia świadomości lub utraty przytomności. Może także wystąpić krwotoczna, wybroczynowa wysypka. Ciężka sepsa rozwija się bardzo gwałtownie i może doprowadzić do zgonu w ciągu kilku godzin. 

Jakie są objawy sepsy u dzieci?

Małe dzieci są szczególnie narażone na rozwój sepsy, która może się rozwinąć z niegroźnej z pozoru infekcji. Ryzyko sepsy jest też wysokie u nastolatków, bo dzieci w nastoletnim wieku mają w zwyczaju dzielić się napojem i przekąskami, pożyczają sobie ubrania i eksperymentują z wyglądem, chociażby przekłuwając sobie uszy. 

Główne objawy sepsy u dzieci to:

  • gorączka,
  • nudności,
  • wymioty,
  • rozdrażnienie,
  • złe samopoczucie,
  • ból mięśni.

Do późniejszych objawów zaawansowanej sepsy zalicza się zmiany zatorowo-zakrzepowe na skórze - wysypka, która nie ustępuje mimo ucisku, jest wskazaniem do natychmiastowego włączenia leczenia. Do innych objawów sugerujących sepsę u niemowląt i małych dzieci należą także: skąpomocz, drażliwość, nadmierna senność, zaburzenia oddychania oraz obniżenie napięcia mięśniowego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: gov.pl, podyplomie.pl

Logo radiozet Dzieje się