Obserwuj w Google News

Przewlekły ból brzucha: przyczyny. Dlaczego ciągle boli brzuch?

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
11.05.2020 17:59
Zareaguj Reakcja

Często czujesz ból brzucha? Myślisz, że przeminął, ale ból po pewnym czasie nawraca? Zmagasz się z nim od dłuższego czasu? Musisz wiedzieć, że to objaw nieprawidłowy. Przewlekły ból brzucha powinien być sygnałem alarmowym. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny przewlekłego bólu brzucha. 

Przewlekły ból brzucha
fot. Shutterstock

Przewlekły ból brzucha to ból, który trwa długo, nawet miesiącami lub latami. Może utrzymywać się stale lub przemijać i nawracać, może mieć również różne natężenie i różnoraki charakter. Zawsze jednak świadczy o pewnych nieprawidłowościach. Nie jest to bowiem objaw normalny, który można lekceważyć.

Aby ból brzucha można było uznać za przewlekły, musi on trwać łącznie na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy przynajmniej przez 3 miesiące.

Przewlekły ból brzucha: przyczyny

Przewlekły ból brzucha jest objawem wielu chorób przewodu pokarmowego i stanowi jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się do lekarza. Ból brzucha może również towarzyszyć chorobom nerek, schorzeniom ginekologicznym oraz neurologicznym. Częstą przyczyną przewlekłych bólów brzucha są zrosty pooperacyjne.

Częste przyczyny przewlekłego bólu brzucha:

  • przewlekły ból w nadbrzuszu jest najczęściej spowodowany chorobami żołądka, dwunastnicy, dróg żółciowych i trzustki;
  • przewlekły ból w śródbrzuszu może świadczyć o chorobie jelita cienkiego lub grubego;
  • przewlekły ból brzucha promieniujący do pleców może być objawem chorób trzustki;
  • ból brzucha nasilający się bezpośrednio po posiłku sugeruje zwężenie przewodu pokarmowego lub chorobę trzustki;
  • ból brzucha związany z posiłkiem może wskazywać na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub zwężenia jelita;
  • ból brzucha, który łagodnieje po posiłku związany jest z chorobą wrzodową dwunastnicy i chorobą refluksową;
  • ból brzucha, który łagodnieje po wypróżnieniu lub oddaniu gazów jest charakterystyczny dla zespołu jelita nadwrażliwego;
  • ból brzucha po zbyt obfitym, ciężkostrawnym posiłku lub alkoholu może wskazywać na patologię w zakresie dróg żółciowych, lub trzustki;
  • przewlekły ból brzucha, któremu towarzyszy utrata masy ciała, obecność krwi w stolcu, stany podgorączkowe może być związany z chorobą nowotworową.

Przewlekły ból brzucha: badania

Postawą diagnostyki jest wnikliwy wywiad lekarski oraz badanie przedmiotowe, czyli badanie brzucha (przez powłoki brzuszne) ręką. Dopiero po tym wstępnym badaniu i rozmowie z pacjentem lekarz kieruje na dalsze badania.

Badania dodatkowe w przypadku przewlekłego bólu brzucha to przede wszystkim: morfologia krwi, oznaczenie stężenia elektrolitów, mocznika i kreatyniny w surowicy, próby wątrobowe, oznaczenie aktywności amylazy i lipazy oraz stężenia glukozy w surowicy, badanie moczu.

Podstawowym badaniem obrazowym w rozpoznawaniu przyczyn przewlekłego bólu brzucha jest ultrasonografia (USG) jamy brzusznej. W drugiej kolejności zazwyczaj wykonuje się badanie endoskopowe - gastroskopię lub kolonoskopię, w zależności od lokalizacji bólu. Lekarz w niektórych przypadkach może skierować również na tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Warto wiedzieć

Zespół czynnościowego bólu brzucha

Zwykle wnikliwe badania pozwalają na ustalenie przyczyny przewlekłego bólu brzucha, ale nie zawsze. Zdarza się, że przyczyny bólu nie da się wyjaśnić. Takie schorzenie nazywa się zespołem czynnościowego bólu brzucha. Objawem dominującym tej choroby są napadowe bóle brzucha, a także wiele zaburzeń psychologicznych i osobowościowych, co w konsekwencji powoduje częste wizyty u lekarza.

Źródło: podyplomie.pl