Zamknij

Powiększenie śledziony: przyczyny, objawy, leczenie powiększonej śledziony

03.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 04:06

Powiększenie śledziony to nie choroba, a objaw choroby. Gdy śledziona zwiększy swój rozmiar, to znak, że organizm może toczyć infekcja, choroba krwi, metaboliczna, reumatologiczna, a nawet nowotwór. Powiększona śledziona nie zawsze boli, choć może powodować dyskomfort w jamie brzusznej. Dowiedz się, jakie są przyczyny powiększonej śledziony. Jakie badania wykrywają powiększoną śledzionę?

Powiększona śledziona
fot. Shutterstock

Powiększenie śledziony to inaczej zwiększenie rozmiarów tego narządu tak, że jest on widoczny w badaniu USG lub wyczuwalny podczas badania brzucha ręką. Powiększoną śledzionę nazywa się splenomegalią.

Śledziona położona jest w jamie brzusznej. W warunkach prawidłowych, gdy ma odpowiedni rozmiar, ukryta jest pod żebrami, po lewej stronie, pomiędzy żołądkiem i lewą nerką. Gdy śledziona jest powiększona, można ją wyczuć poniżej żeber po lewej stronie.

Chociaż narząd ten pełni ważne funkcje, to można bez niego żyć. Zdarza się, że chorą lub uszkodzoną śledzionę (na przykład po wypadku) usuwa się bez większych konsekwencji. Funkcje śledziony po jej usunięciu przejmują inne narządy, ale nie da się ukryć, że człowiek pozbawiony śledziony ma obniżoną odporność.

Czym zatem zajmuje się śledziona? Jest największym narządem limfatycznym w ciele człowieka. We wnętrzu śledziony znajdują się wysepki zbudowane z leukocytów, czyli białych krwinek, których zadaniem jest wyłapywanie i zwalczanie drobnoustrojów. Śledziona wybiera z krwiobiegu stare i zużyte krwinki, wykrywa krążące we krwi bakterie, wirusy i inne drobnoustroje, a następnie unieszkodliwia je. Jest także dużym magazynem krwi, który w razie potrzeby może zwiększać swoją objętość.

Powiększona śledziona: przyczyny

Powiększenie śledziony może być wynikiem: nagromadzenia krwi zalegającej we wnętrzu tego narządu, reakcji organizmu na infekcję bakteryjną lub wirusową, odkładania się w śledzionie różnych substancji, których organizm nie jest w stanie prawidłowo przetwarzać, nowotworów.

Częste przyczyny powiększenia śledziony:

  • infekcje: zakażenia wirusowe (mononukleoza zakaźna, cytomegalia), zakażenia bakteryjne, zakażenia pierwotniakowe (toksoplazmoza, malaria);
  • choroby krwi: anemie hemolityczne;
  • choroby metaboliczne: choroba Gauchera, Niemanna-Picka, mukopolisacharydozy, skrobawica;
  • choroby reumatologiczne: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, małopłytkowości autoimmunologiczne, sarkoidoza;
  • nadciśnienie wrotne: marskość wątroby, zespół Budda i Chiariego, zakrzep, zwężenie, jamistość żyły wrotnej, ucisk powodowany przez guz;
  • ostre i przewlekłe białaczki;
  • chłoniaki;
  • zmiany nowotworowe;
  • torbiele.

Powiększona śledziona: objawy

Powiększenie śledziony może powodować uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, a nawet ból. Gdzie boli śledziona? Ból śledziony to ból zlokalizowany z lewej strony ciała pod żebrami. 

Powiększona śledziona: badania/diagnozowanie

Wielkość śledziony ocenia się w badaniu USG, które poprzedza wywiad i badania ręką przez powłoki brzuszne.

Diagnostykę uzupełnia się o badania krwi, a czasami również badania kału i inne - w zależności od wskazań.

Powiększona śledziona: leczenie

Powiększona śledziona nie jest chorobą, a objawem. Dlatego powiększenie tego narządu świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Zadaniem lekarza jest znalezienie przyczyny powiększenia śledziony, a następnie leczenie tej choroby (czynnika powodującego powiększenie narządu). Jeśli leczenie jest skuteczne, rozmiar śledziony wraca do normy.

Warto wiedzieć, że powiększenie śledziony jest zawsze, w każdym przypadku objawem nieprawidłowym. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.