Kiedy powinieneś zbadać poziom cukru we krwi?

Aleksandra Supryn
08.02.2016 14:44

Z badań przeprowadzonych w 2013 roku wynika, że w Polsce na cukrzycę choruje aż 2,5 miliona osób, a liczba ta z roku na rok rośnie. Co więcej, prawie 1 milion z nich w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy.

Podwyższony poziom cukru we krwi. Jakie są pierwsze objawy cukrzycy?

Zdecydowana większość przypadków to cukrzyca typu 2. Cierpi na nią aż 90 proc. ze wszystkich zmagających się z tą chorobą. Do zachorowania przyczynia się zarówno genetyka, jak i nasz styl życia. Osoby otyłe są na nią znacznie bardziej narażone.

Pomimo że jakiś czas temu naukowcy zorientowali się, że lek, który od dawna był w aptece może być stosowany jako lek na cukrzycę, warto o siebie zadbać zawczasu. Przede wszystkim, stosując odpowiednią dietę. Obserwuj również swoje ciało. Pewne objawy i dolegliwości mogą wskazywać na to, że cukier w Twoim organizmie jest podwyższony.

Jeśli od jakiegoś czasu zauważasz je u siebie, powinno Cię to zmotywować do wykonania badania krwi.

Cały czas chce Ci się pić

Wzmożone pragnienie oraz znacznie częstsze oddawanie moczu (2-3 razy częściej niż wcześniej) może oznaczać, że w Twojej krwi znajduje się za dużo cukru. Organizm próbuje się go w ten sposób pozbyć – wypłukać go wodą, a następnie wydalić.

Dużej utracie wody w organizmie może towarzyszyć ból głowy oraz trudności z koncentracją – skutki odwodnienia.

Jeśli cały czas czujesz suchość w ustach, której nie jesteś w stanie ugasić (do tego stopnia, że przełykanie jedzenia jest znacznie utrudniowe) – powinieneś udać się na badania.

Jesteś zmęczony i rozdrażniony

Zmęczenie i rozdrażnienie może być spowodowane wieloma czynnikami – stresem, przesileniem wiosennym, przepracowaniem czy wypaleniem zawodowym. Jeśli jednak towarzyszą im inne wspomniane przez nas objawy, możesz podejrzewać podwyższony poziom cukru we krwi.

Abyśmy mieli siłę do działania, potrzebna jest glukoza – główne źródło energii w naszym organizmie. Osoby z cukrzycą mają problemy z sennością, przemęczeniem oraz pamięcią i koncentracją. To dlatego, że w ich komórkach brakuje właśnie glukozy. Aby jej transport i wchłanianie się było efektywne, potrzebna jest insulina, której diabetykom brakuje.

Nagła zmiana wagi

Cukrzyca to choroba, której główną charakterystyką jest zaburzenie metabolizmu węglowodanów. Z tego powodu może dojść do nagłego spadku lub wzrostu masy ciała, pomimo że nasze przyzwyczajenia żywieniowe się nie zmieniły.

Osoby, które cierpią na cukrzycę typu 1., bardzo często tracą na wadze. To dlatego, że komórki pozbawione są podstawowego „paliwa” – glukozy, więc zaczynają korzystać z zapasów tłuszczu oraz białek w mięśniach. Intensywne spalanie ich w połączeniu z brakiem wody, to przepis na nagły spadek wagi.

W przypadku cukrzycy typu 2. może pojawić się zarówno wzrost masy, jak i jej spadek. Początkowo zazwyczaj przybieramy na wadze, ponieważ w organizmie krąży bardzo dużo insuliny, która pobudza apetyt. Dopiero w późniejszych stadiach choroby chorzy chudną.     

Problemy ze skórą

Przez zbyt wysoki poziom cukru mogą pojawić się również problemy ze skórą, za które odpowiedzialny jest proces glikacji białek. Podczas jego przebiegu cukier zamieniany jest w molekuły, które następnie niszczą strukturę skóry – zmniejszają jej elastyczność oraz umiejętność regenerowania się.

Jeśli zauważyłeś, że Twoja skóra jest znacznie bardziej sucha niż dawniej, rany trudniej się goją, a siniaki powstają znacznie szybciej i częściej, możesz podejrzewać, że to wina zbyt wysokiego poziomu cukru.

Jakie są inne objawy cukrzycy?

To jednak nie wszystko. W przypadku mężczyzn chorych na cukrzycę mogą pojawić się problemy natury seksualnej, np. brak erekcji. Jeśli chodzi o kobiety, to zdarzają się przewlekłe i trudne do wyleczenia infekcje pochwowe.

Znacznie częściej dochodzi również do różnego rodzaju infekcji, ponieważ odporność jest obniżona.

Jak przygotować się na badanie krwi?

Badanie glukozy we krwi zaleca się wykonywać rano. Powinniśmy być wtedy na czczo, co najmniej 12 godzin po ostatnim posiłku. Warto również na kilka dni przed badaniem jeść produkty o umiarkowanej ilości węglowodanów – zastąpić białe pieczywo, makarony i ryż produktami pełnoziarnistymi oraz zupełnie zrezygnować z mocno przetworzonych produktów oraz słodkich wypieków.

Dzięki temu badanie będzie najbardziej wiarygodne, ponieważ poziom cukru nie będzie podwyższony cukrem z jedzenia.

___

ZdrowoBardzo / AS