Zamknij

Nocne poty to objaw, którego nie wolno lekceważyć

08.04.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 09:42

Pocisz się nocami, choć w ciągu dnia wcale nie masz problemu z nadmiernym poceniem? To sygnał, że trzeba zgłosić się do lekarza. Jeśli nocne poty występują regularnie, to ich przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, niektóre infekcje, zaburzenia snu, a nawet nowotwór. 

Poty nocne to objaw wielu chorób
fot. Shutterstock

Nocne pocenie się to zjawisko, które charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem potu wyłącznie w nocy lub bardzo często podczas nocy/snu. Za nocne poty uważa się sytuację, gdy przy normalnej temperaturze otoczenia człowiek poci się tak mocno, że wymaga to zmiany ubrania czy pościeli, jest też przyczyną wybudzenia ze snu czy niemożności swobodnego przespania nocy.

Pocenie się jest naturalnym mechanizmem organizmu, który używa funkcji „pocenia” do termoregulacji. W ciągu dnia pocimy się z powodu zbyt wysokiej temperatury, zdenerwowania czy aktywności fizycznej. Takie sytuacje uznawane są za normalne, fizjologiczne. Niepokojące jest jednak nadmierne pocenie się w nocy, czyli w momencie, gdy aktywność człowieka jest bardzo ograniczona. 

Jeśli od zawsze mocno się pocisz, to prawdopodobnie nie świadczy to o poważnej chorobie, choć warto wykonać podstawowe badania. Niepokojące jest  natomiast trudne do uzasadnienia nasilenie się potliwości.

Przyczyny pocenia nocnego

Nocne pocenie, choć bardzo dokuczliwe, nie zawsze jest objawem groźnym. To jeden z częstszych objawów zgłaszanych przez pacjentów lekarzom pierwszego kontaktu. Nocne poty powinny skłonić do wizyty u lekarza. Jeśli nadmierne pocenie występuję wyłącznie w nocy lub powtarza się bardzo często, jest to sygnał, by przeprowadzić niezbędne badania. 

Nocne pocenie się może być objawem wielu różnych chorób. Wśród przyczyn nocnego pocenia się wymienia się czynniki infekcyjne (bruceloza, gruźlica, zakażenie wirusem HIV), nowotworowe (guz chromochłonny), endokrynologiczne (choroby tarczycy, cukrzyca), a także leki i zaburzenia snu (zespół bezdechu sennego).

Nocne pocenie: przyczyny endokrynologiczne

Hormony tarczycy regulują tempo przemiany materii. Pobudzają produkcję energii cieplnej, wpływają na transport wody. Dlatego choroby tarczycy mogą zaburzać ten proces. Przykładem jest nadczynność tarczycy, czyli stan charakteryzujący się nadmiarem hormonów i powodujący przyspieszenie tempa metabolizmu. Nocne poty są objawem nadczynności tarczycy, ale towarzyszą również kobietom w okresie menopauzy, na co również mają wpływ zmiany hormonalne.

Nocnemu poceniu, które powodowane jest przez zmiany hormonalne, towarzyszą często takie objawy jak: drżenie rąk, kołatanie serca, nerwowość.

Nadmierna potliwość w nocy występuje częściej u osób otyłych, jest również częstym objawem u kobiet w ciąży i w okresie połogu.

Nocne pocenie: infekcje

Nocne poty bardzo często związane są z infekcją, na przykład zwykłą grypą. Gdy organizm walczy z infekcją, podnosi temperaturę ciała, pocimy się mocniej, również w nocy. Co ważne, w czasie narastania gorączki, co ma miejsce głównie wieczorem i w nocy, organizm zaczyna reagować nadmierną potliwością.

Nadmierna potliwość w nocy jest jednym z charakterystycznych objawów gruźlicy. Chorzy w nocy mocno się pocą i często narzekają na stany podgorączkowe oraz osłabienie.

Bardzo mocna potliwość w nocy jest cechą charakterystyczną AIDS, ale może występować także w przebiegu boreliozy.

Nocne pocenie: nowotwory

Nadmierne pocenie się w nocy jest jednym ze wczesnych objawów nowotworów, w tym chłoniaka ziarniczego, guza mózgu, raka trzustki. Do innych wczesnych objawów zalicza się znaczne osłabienie i nieuzasadnione chudnięcie. 

Nocne pocenie: zaburzenia snu

Nadmierne pocenie się w nocy jest częstym objawem obturacyjnego bezdechu sennego. OBS charakteryzuje zapadanie się języka i gardła w czasie snu, przez co w nocy powtarzają się epizody, podczas których albo przypływ powietrza przez drogi oddechowe jest zbyt mały, albo w ogóle go nie ma. Gdy w wyniku zapadania się podniebienia miękkiego człowiek przestaje na chwilę oddychać, uruchamiają się tzw. objawy wegetatywne, których rolą jest sprawowanie kontroli nad przemianą materii i prawidłowym działaniem narządów wewnętrznych. Jednym z takich objawów jest właśnie nadmierne pocenie się, a także kołatanie serca, uczucie duszności, niepokój.

ZOBACZ: Bezdech senny dotyczy dzieci i dorosłych. Jak sobie z nim radzić?

Nocne pocenie: przyczyny psychiczne

Nadmierna potliwość w nocy często pojawia się u osób, które zmagają się z problemami psychicznymi. Ciężkie przeżycia, mocne zdenerwowanie, silny stres – to wszystko sprawia, że człowiek śpi niespokojnie, w nocy często się wierci, może także odczuwać nerwowość w postaci tzw. złych snów. 

Nocne pocenie: zażywanie leków

Nocne pocenie jest często objawem ubocznym stosowania niektórych leków, głównie przeciwgorączkowych. Nocne poty mogą być również następstwem przyjmowania leków przeciwdepresyjnych i leków sterydowych. 

Warto wiedzieć

Gdy poci się tylko jedna strona...

Niepokojące jest pocenie tylko jednej strony ciała. Takie objawy mogą wskazywać na zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl