Obserwuj w Google News

Osłabienie uścisku dłoni - od cukrzycy po nowotwory

2 min. czytania
Aktualizacja 09.12.2020
22.10.2020 14:14
Zareaguj Reakcja

Osłabienie uścisku dłoni może wynikać z naturalnych procesów związanych ze starzeniem się organizmu, ale może też zwiastować kłopoty. Dowiedz się więcej.

Para ściskająca się za ręce
fot. Shutterstock

Osłabienie uścisku dłoni to objaw, na który samemu ciężko zwrócić uwagę. Ponieważ może sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem, istotne jest to, żebyśmy byli czujni w kontakcie z bliskimi. Osoby z grup ryzyka mogą rozważyć zakup dynamometru. Test wykonuje się obiema rękami, ściskając urządzenie trzy razy przez pięć sekund. Następnie wyciąga się średnią. Prawidłowa siła uścisku dłoni wynosi 46 kg dla mężczyzn i 29 kg dla kobiet w wieku 20 lat i stopniowo zmniejsza się do 39 kg i 23,5 kg w szóstej dekadzie życia. Dla uproszczenia, za punkt odcięcia dla niskiej siły mięśniowej uznaje się 30 kg dla mężczyzn i 20 kg dla kobiet.

Osłabienie uścisku dłoni - zespół cieśni nadgarstka

Pierwszy trop przy problemach z nadgarstkami to zespół cieśni nadgarstka - najczęstsza neuropatia, spowodowana długotrwałym uciskiem na nerw. Zespół cieśni nadgarstka to choroba zawodowa osób pracujących na komputerze, ale może też towarzyszyć chorobom reumatycznym, cukrzycy czy niedoczynności tarczycy. Charakterystyczne objawy to: mrowienie, drętwienie, osłabienie uścisku dłoni, ból nadgarstka.

Osłabienie uścisku dłoni - dyskopatia

Osłabienie uścisku dłoni może wynikać ze zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie szyjnym. Badanie EEG pozwala ustalić, czy drętwienie jest pochodzenia centralnego (kręgosłup), czy obwodowego (np. ucisk nerwu na obwodzie kończyny).

Osłabienie uścisku dłoni - cukrzyca

Mierzenie siły uścisku dłoni może stanowić test przesiewowy w kierunku cukrzycy typu 2. - orzekli naukowcy z Uniwersytetu w Oakland i Uniwersytetu Zachodniej Szkocji. Okazuje się, że osłabienie mięśni to jeden z najwcześniejszych objawów choroby. Wyniki badania opublikowano w  American Journal of Preventive Medicine. Inne objawy cukrzycy to m.in.: wzmożone pragnienie i częstsze oddawanie moczu, napady głodu, senność po posiłku.

Osłabienie uścisku dłoni - serce

Silny uścisk dłoni to silne serce. Brytyjscy naukowcy zmierzyli siłę uścisku dłoni ochotników za pomocą dynamometru, a przy użyciu kardiologicznego rezonansu magnetycznego (CMR) podglądali pracę serca. Wyniki opublikowali w PLOS One. Siła uścisku dłoni może pomóc we wczesnej identyfikacji osób zagrożonych rozwojem chorób sercowo-naczyniowych - zawyrokowali.

Osłabienie uścisku dłoni - rak

Rozpoznanie raka jelita grubego, raka prostaty lub raka płuc u mężczyzn oraz raka piersi i płuc u kobiet wiąże się z pięciokilogramowym zmniejszeniem siły chwytu u osób w wieku 60-69 lat. Osłabienie uścisku dłoni jest związane z większym prawdopodobieństwem zgonu z powodu raka jelita grubego u mężczyzn i raka piersi u kobiet. Ocena siły uścisku dłoni może być przydatna do przewidywania przeżycia z powodu niedrobnokomórkowego raka płuca.

Źródło: theconversation.com