Obserwuj w Google News

Dlaczego puchną dłonie? 6 możliwych przyczyn

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
07.01.2020 14:36
Zareaguj Reakcja

Opuchnięte dłonie to nie tylko problem natury estetycznej, ale i medycznej. Może zwiastować poważne kłopoty ze zdrowiem.

Dlaczego puchną dłonie?
fot. Shutterstock

Gdy skóra na dłoniach staje się napięta, pojawia się uczucie rozpierania, a dłonie wydają się większe, świadczy to o tym, że pojawiła się opuchlizna. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny pojawienia się opuchlizny na dłoniach.

Odwodnienie

Najczęstszą przyczyną zastoju płynów w organizmie jest odwodnienie. Choć mogłoby się wydawać, że to problem błachy, jest to stan zagrożenia życia, w którym organizm zostaje postawiony w stan gotowości. Zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej może mieć poważne konsekwencje, z zaburzeniem funkcjonowania układów wewnętrznych, w tym rytmu serca, włącznie. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do nagłego spadku ciśnienia tętniczego, utraty przytomności i śpiączki.

Cukrzyca

Puchnięcie dłoni może być pierwszym objawem cukrzycy. Organizm próbuje pozbyć się glukozy, następuje zwiększone wydalanie moczu, co wiąże się z odwodnieniem i zatrzymaniem płynów w organizmie. Warto pamiętać o tym, że powikłania niewyrównanej cukrzycy są bardzo poważne: od grożącej amputacją stopy cukrzycowej po zaburzenia neurologiczne i śpiączkę. W przypadku podejrzenia cukrzycy wykonuje się badanie stężenia glukozy we krwi na czczo.

Niedoczynność tarczycy

Obrzęk dłoni i powiek może wskazywać na niedoczynność tarczycy. Jest to stan, w którym tarczyca wydziela za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto - autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Inne objawy, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, to m.in. nieuzasadniony wzrost wagi, osłabienie włosów i paznokci, pogorszenie kondycji skóry, wahania nastroju, zaparcia. Sytuację pomoże wyjaśnić badanie stężenia TSH we krwi, najlepiej z badaniem przeciwciał przeciwtarczycowych.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przypadłość kojarzona głównie z osobami w podeszłym wieku, ale warto wiedzieć, że coraz częściej dotyka młodych. Charakterystycznym objawem jest występowanie opuchlizny i dolegliwości bólowych dłoni i stóp rano, tuż po przebudzeniu. Niestety przyczyny występowania schorzenia wciąż nie są znane.

Niewydolność nerek

Niewydolność nerek to podstępne schorzenie, które w postaci przewlekłej długo nie daje charakterystycznych objawów. Niepokojącym sygnałem jest zmniejszenie objętości moczu, rzadkie oddawanie moczu lub całkowite wstrzymania wydalania moczu. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie moczu.

Zakrzepica

Uwaga: opuchlizna jednej dłoni, zwłaszcza gdy towarzyszy jej ból i zaczerwienienie skóry, może wskazywać na zakrzepicę. Przyczyną może być zator żyły pachowej lub obojczykowej. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, w którym o powodzeniu leczenia mogą decydować minuty! Jeśli ręka jest czerwona, rozgrzana, opuchnięta, a nie doszło wcześniej do urazu, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com