Zamknij

Oddech a dieta. Przyczyny nieświeżego oddechu przy odchudzaniu

18.10.2021
Aktualizacja: 19.10.2021 09:15

Czujesz, że Twój oddech zmienił się, odkąd jesteś na diecie? Odchudzasz się i czujesz, że masz nieświeży oddech? Myjesz zęby, ale wciąż brzydko pachnie Ci z ust? To, co jemy, ma ogromny wpływ na to, jaki zapach wydobywa się z ust. Restrykcyjna dieta może powodować, że oddech będzie nieprzyjemny.

Nieświeży oddech a dieta
fot. Shutterstock

Diety odchudzające, eliminacyjne, głodówki mogą powodować przemiany w organizmie, które skutkują pogorszeniem się jakości oddechu. Regularne mycie zębów, płukanie płynami, unikanie czosnku i cebuli nie pomoże, gdy dieta jest zbyt wyniszczająca lub źle dobrana.

Nieświeży oddech przy odchudzaniu. Czy dieta może wywoływać brzydki oddech?

Na nieświeży oddech może wpływać dieta o bardzo niskiej wartości energetycznej lub głodówka. Wtedy zwykle w oddechu wyczuwalny jest zapach acetonu.

Ketoza jest częstą przyczyną nieprzyjemnego oddechu. To stan, w którym organizm pozyskuje energię nie z cukru (glukozy), ale z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. Stan ketozy pozwala na szybkie spalanie tłuszczu, więc dieta ketogeniczna jest zwykle stosowana przez osoby odchudzające się. Ketoza może wywoływać charakterystyczny zapachu z ust, przypominający zgniłe jabłka. 

Nieprzyjemny oddech może być również spowodowany regularnym spożywaniem pokarmów działających na przewód pokarmowy zakwaszająco. Niektóre produkty zawierają aminokwasy, które reagują z bakteriami jamy ustnej, tworząc związki siarki, które mogą powodować kwaśny oddech. Które produkty mogą działać zakwaszajaco?  Na przykład mięso, sery, jajka, produkty zbożowe, produkty z dużą zawartością cukrów prostych (słodycze, słodkie napoje gazowane), kawa, herbata, niektóre owoce, w tym suszone śliwki.

Warto również wiedzieć, że diety odchudzające, zwłaszcza niskokaloryczne, i głodówki powodują odwodnienie organizmu, a to prowadzi do zahamowania wydzielania śliny. Wysuszone gardło jest dobrym środowiskiem do rozwoju bakterii, a to może prowadzić do występowania nieprzyjemnego oddechu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mrwhitening.pl