Tych 50 objawów może świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Jakie są najczęstsze?
Gorączka, kaszel, duszność, utrata smaku i węchu – na początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wierzono, że to najczęstsze objawy COVID-19. Po roku czasu wiemy już, że takich symptomów zakażenia może być znacznie więcej. Jak ustalili naukowcy, nawet 50!

Do tej pory – jak wynika z doniesień medycznych – udało się ustalić ponad 50 objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oczywiście nie wszystkie symptomy równocześnie występują u chorego, zwykle są to grupy objawów, np. gorączka, kaszel, utrata węchu i smaku, duszność. U niektórych chorych pojawiają się dolegliwości związane z oczami i skórą. U niektórych pogorszenie samopoczucia i fizycznej sprawności.
Polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pod opieką prof. Przemysława Kardasa, postanowili przeprowadzić badania wśród osób, które przeszły COVID-19. Badacze chcą w ten sposób ustalić, jakie objawy związane z zakażeniem koronawirusem są najczęstsze. W tym celu przygotowali ankietę, w której osoby, które przeszły infekcję mogą wskazać dolegliwości, z jakimi musiały borykać się podczas choroby. Lista została sporządzona na podstawie doniesień medialnych i symptomów, jakie zgłaszali chorzy na całym świecie.
Osoby biorące udział w ankiecie muszą zaznaczyć m.in., jakie objawy (wybrane z listy) pojawiły się i w jakim dniu podczas ich choroby. Zdaniem badaczy, zebrane informacje pozwolą ustalić najczęstsze objawy COVID-19, dzięki czemu lekarzom będzie łatwiej wcześniej rozpoznawać tę chorobę i skuteczniej ją leczyć.
Objawy koronawirusa/ COVID-19 – co znalazło się na liście?
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przygotowali listę 54 dolegliwości, które mogą pojawić się w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Znalazły się na niej:
- gorączka (temperatura ciała 38 st. C lub wyższa)
- stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37,0 a 37,9 st. C)
- obniżenie temperatury ciała (temperatura poniżej 36,1 st. C)
- zmęczenie/ osłabienie
- bóle mięśni
- bóle stawów
- ból głowy
- ból w klatce piersiowej
- ucisk w klatce piersiowej
- bóle pleców
- bóle gardła
- ból brzucha
- ból zatok
- ból ucha
- dreszcze
- uczucie zimna
- utrata węchu
- utrata smaku
- kaszel
- katar
- chrypa
- utrata głosu
- suchość w jamie ustnej
- kichanie
- nudności
- wymioty
- biegunka
- zmiany skórne (np. wysypka, krostki)
- brak apetytu
- duszność
- wzmożona potliwość
- nagłe poty
- odpluwanie krwi
- przebarwienia na palcach stóp
- podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi
- obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
- kołatanie serca
- bezsenność
- nadmierna senność
- zaniki pamięci
- zapalenie spojówek
- suchość w jamie ustnej
- przeczulica podczas dotykania skóry
- bóle barków
- bóle kończyn
- drętwienie kończyn
- zawroty głowy
- depresja, obniżenie nastroju
- nietrzymanie moczu
- wzmożone pragnienie
- ból zębów
- ból oczu
- wypadanie włosów
- metaliczny posmak w ustach
Ankieta dotycząca objawów COVID-19
"Jak wynika z doświadczenia lekarzy choroba COVID-19 manifestuje się w bardzo różnorodny sposób. U jednych to tylko katar i ból głowy, u innych brak węchu i smaku, u jeszcze innych męczący kaszel i duszność. Obecnie zidentyfikowano ponad 50 objawów, które prezentują pacjenci zakażeni koronawirusem, nie do końca jednak wiadomo, które z nich występują najczęściej, a także co wpływa na wystąpienie duszności i osłabienia u jednych, a braku tych objawów u innych" – napisano w poście zachęcającym do wzięcia udziału w ankiecie.
Rok temu, na początku pandemii koronawirusa myślano, że typowymi objawami COVID-19 są: gorączka, kaszel, duszność. Dopiero z czasem okazywało się, że choroba ta może manifestować się w różnoraki sposób, np. dolegliwościami jelitowymi ( biegunką, wymiotami), utratą smaku i węchu lub omamami węchowymi, zmianami skórnymi i zapaleniem oczu, mgłą mózgową, a nawet zanikami pamięci. Co ciekawe, nawet w obrębie jednej grupy chorych – z tego samego ogniska zakażenia – objawy choroby mogą się różnić.
Do tej pory w Polsce nikt nie prowadził takich badań. Miejmy nadzieję, że dzięki badaczom z Łodzi dowiemy się czegoś nowego o tej chorobie.
Źródło: Facebook/ Uniwersytet Medyczny w Łodzi