Oceń
Objaw lustra dotyczy głównie osób w zaawansowanym stadium choroby związanej z otępieniem umysłowym, występuje w chorobach neurodegradacyjnych, psychicznych. Mogą go doświadczać osoby chore na schizofrenię, a także chorzy na Alzheimera.
Na czym polega objawy lustra?
Objaw lustra jest zaburzeniem własnej tożsamości i przejawem problemów z identyfikacją.
Chory, patrząc na swoje odbicie w lustrze, nie rozpoznaje siebie - po drugiej stronie widzi obcą osobę, z którą często próbuje nawiązać kontakt, a nawet staje się wobec niej agresywny. To zaburzenie może też objawiać się złudzeniem zmienionego wyglądu - gdy chory widzi swoje odbicie w lustrze, ale ma zmieniony kształt twarzy, nosa.
Chorzy doświadczający objawu lustra mają zwykle inne problemy tego typu - nie rozpoznają członków rodziny i znajomych, nie wiedzą, jak mają na imię, mogą też mieć omamy słuchowe i wzrokowe.
Jak wyleczyć objaw lustra?
Objaw lustra występuje w przebiegu konkretnych chorób, w tym schizofrenii, Alzheimera. Aby ograniczyć jego występowanie, należy stosować odpowiednie leczenie farmakologiczne. Chory powinien być pod opieką lekarza.
Nieprzyjemne, stresujące dla chorych wrażenia można też ograniczyć, usuwając z domu lustra.
Źródło: alzheimer.wroclaw.pl, ''Choroby neurodegeneracyjne: choroba Alzheimera i Parkinsona'' autorstwa Małgorzaty Gaweł, Anny Potulskiej-Chromik z Kliniki Neurologii, Warszawskiego Uniwersytety Medycznego (czytelniamedyczna.pl)
Oceń artykuł