Zamknij

Objaw lustra: gdy po drugiej stronie jest obca osoba. Kiedy występuje?

12.04.2021
Aktualizacja: 12.04.2021 14:25

Patrzysz na swoje odbicie w lustrze, ale po drugiej stronie widzisz kogoś innego? Ty lub Twój bliski macie problem z rozpoznaniem własnego odbicia? To objaw lustra, charakterystyczny dla zaawansowanych chorób psychicznych. 

Objaw lustra
fot. Shutterstock

Objaw lustra dotyczy głównie osób w zaawansowanym stadium choroby związanej z otępieniem umysłowym, występuje w chorobach neurodegradacyjnych, psychicznych. Mogą go doświadczać osoby chore na schizofrenię, a także chorzy na Alzheimera.

Na czym polega objawy lustra?

Objaw lustra jest zaburzeniem własnej tożsamości i przejawem problemów z identyfikacją.

Chory, patrząc na swoje odbicie w lustrze, nie rozpoznaje siebie - po drugiej stronie widzi obcą osobę, z którą często próbuje nawiązać kontakt, a nawet staje się wobec niej agresywny. To zaburzenie może też objawiać się złudzeniem zmienionego wyglądu - gdy chory widzi swoje odbicie w lustrze, ale ma zmieniony kształt twarzy, nosa. 

Chorzy doświadczający objawu lustra mają zwykle inne problemy tego typu - nie rozpoznają członków rodziny i znajomych, nie wiedzą, jak mają na imię, mogą też mieć omamy słuchowe i wzrokowe. 

Jak wyleczyć objaw lustra?

Objaw lustra występuje w przebiegu konkretnych chorób, w tym schizofrenii, Alzheimera. Aby ograniczyć jego występowanie, należy stosować odpowiednie leczenie farmakologiczne. Chory powinien być pod opieką lekarza.

Nieprzyjemne, stresujące dla chorych wrażenia można też ograniczyć, usuwając z domu lustra. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: alzheimer.wroclaw.pl, ''Choroby neurodegeneracyjne: choroba Alzheimera i Parkinsona'' autorstwa Małgorzaty Gaweł, Anny Potulskiej-Chromik z Kliniki Neurologii, Warszawskiego Uniwersytety Medycznego (czytelniamedyczna.pl)