Obserwuj w Google News

Objaw Lasegue’a, czyli test na rwę kulszową. Na czym polega?

2 min. czytania
Aktualizacja 12.10.2021
29.06.2021 20:21
Zareaguj Reakcja

Objaw Lasegue’a wskazuje na podrażnienie korzenia nerwu. To charakterystyczny objaw rwy kulszowej. Sprawdź, na czym polega.

Ból nogi
fot. Shutterstock
  1. Objaw Lasegue’a - jak rozpoznać?
  2. Rwa kulszowa - jakie są objawy?

Objaw Lasegue’a polega na niemożności podniesienia kończyny dolnej w pozycji leżącej, co wskazuje na kompresję nerwu kulszowego. Jest to objaw charakterystyczny dla rwy kulszowej.

Nazwa objawu pochodzi od francuskiego lekarza Charlesa Lasègue’a.

Objaw Lasegue’a - jak rozpoznać?

Objaw Lasegue’a może występować w dwóch wariantach:

  1. Pierwszy polega na wystąpieniu bólu wzdłuż wyprostowanej nogi podczas jej unoszenia.
  2. Drugi polega na wystąpieniu nagłego bólu wzdłuż nogi po zgięciu kończyny w stawach biodrowym i kolanowym, a następnie jej wyprostowaniu.

Objawowi Lasegue’a towarzyszyć może trudność w unoszeniu bioder i całego ciała z pozycji leżącej przy wyprostowanych nogach. Wstawanie ułatwia dopiero wcześniejsze zgięcie nóg w stawach kolanowych. 

Jeśli podczas wykonywania przez lekarza testu (unoszenia kończyny jak opisano wyżej) ból występuje w niefizjologicznym zakresie, to świadczy to o zespole korzeniowym, a dokładniej o ucisku na nerw kulszowy. Jeżeli natomiast pacjent odczuwa jedynie ciągnący ból, może to być powiązane z przykurczem mięśni.

Objaw Lasegue’a uznaje się za dodatni wyłącznie wtedy, gdy ból przechodzący przez kończynę jest ostry, pojawia się nagle i przy odpowiednim kącie zgięcia w biodrze. Ból powinien promieniować od kręgosłupa przez całą kończynę, co wynika z podrażnienia korzeni nerwowych.

Rwa kulszowa - jakie są objawy?

Rwa kulszowa może mieć gwałtowny początek spowodowany na przykład urazem lub przeciążeniem kręgosłupa. Może także rozwijać się stopniowo, wtedy dolegliwości bólowe promieniują na inne części ciała. W większości przypadków początkiem rwy kulszowej jest ból na odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. 

W zależności od tego, który z korzeni został uciśnięty, ból może promieniować w dół do pośladka, tylnej lub bocznej części uda, do podudzia, stopy i jej palców. Ból może zatem rozprzestrzeniać się na całej długości nerwu kulszowego, może także obejmować pewien obszar, na przykład kręgosłup, pośladek i udo. W przypadku rwy udowej ból może promieniować od pachwiny do przedniej i bocznej części uda oraz kolana. 

Objawy towarzyszące rwie kulszowej:

  • osłabienie mięśniowe;
  • zaburzenia czucia (drętwienie, mrowienie);
  • silna rwa kulszowa może wywoływać problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu.

ZOBACZ:  Rwa kulszowa: promieniujący ból od pleców aż do stopy. Jak ją leczyć? 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: ortopedia.ump.edu.pl