O czym świadczy pulsowanie w uchu? 10 możliwych przyczyn

26.08.2022
Aktualizacja: 26.08.2022 15:45

Pulsowanie lub tętnienie w uchu to nieprzyjemny objaw, który zwykle pojawia się wieczorem, choć niekiedy dokucza także w ciągu dnia. Powodem nie zawsze są kłopoty z układem słuchowym, choć to częstsze ich źródło. Przyczyn pulsowania w uchu czasem nie udaje się jednoznacznie ustalić.

Przyczyny pulsowania w uchu
fot. Schutterstock
 1. Jakie mogą być przyczyny pulsowania w uchu?
 2. Czy pulsowanie w uchu to niebezpieczny objaw?

Uporczywe pulsowanie w uchu utrudnia codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawiają się też piski czy szumy uszne, a nawet zawroty głowy lub zaburzenia słuchu. Gdy dolegliwości wystąpiły nagle i tak samo szybko zniknęły lub pojawiają się np. tylko wieczorem, to lekarzom zwykle nie udaje się ustalić jednoznacznej przyczyny tętnienia w uchu. Jakie mogą być powody pulsowania, tętnienia czy dudnienia w uchu?

Jakie mogą być przyczyny pulsowania w uchu?

Uczucie pulsowania lub tętnienia w uchu może mieć związek zarówno z chorobami uszu, jak i innymi schorzeniami. Przyczyny związane z uszami są jednak zdecydowanie częstsze. Powodem pulsowania w uchu może być:

 1. zaleganie woskowiny w przewodzie słuchowym (często z powodu nieprawidłowego czyszczenia ucha za pomocą patyczka)
 2. narażenie na duży hałas
 3. nawracające infekcje ucha (środkowego i wewnętrznego)
 4. choroba Meniere'a (wodniak błędnika)
 5. nieleczone nadciśnienie tętnicze
 6. uraz głowy w okolicy skroniowej
 7. nowotwory zlokalizowane w uchu
 8. guzy mózgu w okolicy nerwów słuchowych
 9. stwardnienie rozsiane
 10. nerwica.

Czy pulsowanie w uchu to niebezpieczny objaw?

Takie dolegliwości, jak pulsowanie, tętnienie czy szumy uszne, nie muszą oznaczać poważnej choroby, ale jeśli pojawiają się często i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja lekarska. Najlepiej udać się do laryngologa (otolaryngologa) lub neurologa.

W większości przypadków pulsowanie w uchu związane jest z trybem życia i jest efektem działania czynników środowiskowych, np. hałasu. Nie oznacza to, że można je bagatelizować, bo nawracające lub przewlekłe dolegliwości mogą powodować: rozdrażnienie, brak koncentracji, bezsenność, problemy z pamięcią, a także zmęczenie, zaburzenia lękowe, a nawet depresję. Zawsze warto wykluczyć poważne schorzenia, takie jak nadciśnienie, nowotwory czy choroby neurologiczne. Wykonanie badań zwykle pozwala znaleźć przyczynę dolegliwości, choć czasami okazuje się, że nie jest ona związana bezpośrednio z narządem słuchu i nie ma nic wspólnego z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu. Jeśli nie udaje się znaleźć podłoża chorobowego, lekarze często uznają, że pulsowanie w uszach związane jest z nerwicą lub zaburzeniami psychicznymi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Cmpromed.pl / Wylecz.to