Zamknij

Niepokojący objaw raka. Pojawia się zaraz po przebudzeniu

14.01.2022
Aktualizacja: 20.01.2022 08:22

Poranne zmęczenie, mimo odpowiedniej dawki snu, utrzymujące się dłuższy czas, może być objawem choroby, m.in. raka. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę i kiedy iść do lekarza.

Poranne zmęczenie jako objaw raka?
fot. Shutterstock

Nowotwory na wczesnym etapie rozwoju są bardzo często bezobjawowe lub skąpoobjawowe. Jeśli już jakieś objawy się pojawiają, są one niecharakterystyczne i często mylone na przykład z przeziębieniem, niestrawnością czy zwykłym przemęczeniem. Są jednak pewne symptomy, które powinny nas zaalarmować i skłonić do wizyty u lekarza. Do takich objawów należy zmęczenie, osłabienie, zwłaszcza gdy nie ma ono żadnego uzasadnienia, czyli nie jest wynikiem nadmiernego wysiłku czy na przykład chwilowych problemów ze snem, i ani odpoczynek czy sen go nie eliminują.

Poranne zmęczenie bez uzasadnionej przyczyny

Dlatego też, jeśli masz trudności z porannym wstawaniem, budzisz się rano zmęczona/ zmęczony, mimo odpowiedniej ilości snu, i ten stan powtarza się od dłuższego czasu, konieczne umów się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci ci badania pomocne w dalszej diagnostyce. Zdaniem naukowców z Cancer Research w Wielkiej Brytanii, poranne zmęczenie, bez uzasadnionej przyczyny, powinno być uznane za jeden z najbardziej niepokojących objawów zdrowotnych, sugerujących rozwój raka. I przypominają oni, że wyniki leczenia nowotworów zależą m.in. od tego, na jakim etapie rozwoju zostanie on wykryty. Im wcześniej, tym lepiej.

Inne niepokojące objawy związane ze zmęczeniem

Co jeszcze, oprócz uczucia zmęczenia, powinno cię zaniepokoić:

 • trudności przy wykonywaniu różnych czynności, takich jak czesanie czy ubieranie
 • się,
 • brak energii (najchętniej zostałabyś/ zostałbyś cały dzień w łóżku),
 • problemy ze snem, takie jak niemożność zaśnięcia lub zaburzenia snu,
 • problemy z koncentracją, nawet podczas oglądania telewizji czy rozmowy,
 • problemy z myśleniem, mówieniem lub podejmowaniem decyzji,
 • brak tchu po wykonaniu drobnych czynności, takich jak prysznic lub ścielenie łóżka,
 • ból mięśni i związane z tym trudności z wchodzeniem po schodach lub chodzeniem na krótkie dystanse,
 • zawroty głowy,
 • utrata zainteresowania seksem,
 • rozdrażnienie lub apatia,
 • uczucie niepokoju i smutku,
 • utrata zainteresowania robieniem rzeczy, które zwykle sprawiały ci przyjemność,
 • negatywne uczucia wobec siebie i innych.

Nie ignoruj objawów fizycznych

Warto również obserwować swoje ciało. Niepokój powinny wywołać zmiany na ciele, np. guzki, zmiany skórne, niegojące się rany, a także niewyjaśnione krwawienie, utrata wagi, zaburzenia pracy jelit, przewlekły kaszel.

Ważne!

Zmęczenie zawsze jest oznaką problemu zdrowotnego, ale nie zawsze nowotworu, i dlatego nie powinno być ignorowane (podobnie jak ból). Ten objaw może również pojawiać się w przypadku anemii, problemów z tarczycą, niedoborów żywieniowych, boreliozy, cukrzycy, niewydolności nerek, chorób serca, nadciśnienia tętniczego etc. Wszystkie te stany chorobowe powinny być skonsultowane z lekarzem i leczone.

Rak może rozwinąć się w każdym wieku. Ale wraz z wiekiem większość rodzajów raka staje się bardziej powszechna. Dzieje się tak, ponieważ nasze komórki mogą z czasem ulec uszkodzeniu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Cancer Research UK/ express.co.uk/ www.macmillan.org.uk/ zwrotnikraka.pl