Zamknij

Nie wiesz, jaką masz grupę krwi? Nowy test ustali to w 30 sekund!

Monika Piorun
20.03.2017 13:42

Chińczykom udało się wynaleźć nową metodę, dzięki której w zaledwie pół minuty lekarze będą mogli określić, jaką grupę krwi mają ich pacjenci. Wynalazek powstał z myślą o niesieniu pomocy rannym podczas misji militarnych.

Nie wiesz, jaką masz grupę krwi? Nowy test ustali to w 30 sekund!

Podręczny tester (wyglądający jak popularny test ciążowy) może zrewolucjonizować sposób, w jaki do tej pory ustalano, jaką mamy grupę krwi. Naukowcom z Uniwersytetu Wojskowego w Chinach, podczas prac nad udoskonalaniem metod udzielania natychmiastowej pomocy żołnierzom, udało się wpaść na pomysł skutecznej alternatywy dla testów krwi, które stosowane są obecnie.

Zobacz także

Do określenia naszej grupy krwi do tej pory specjaliści musieli przeprowadzić w laboratorium specjalistyczne badania. Na wyniki trzeba było czekać od 30 minut do nawet kilku godzin, co w sytuacji zagrożenia życia mogło być katastrofalne w skutkach (zwłaszcza w warunkach polowych).

- Teraz wystarczy na to zaledwie 30 sekund. Na dodatek niemal w 99,99 proc. możemy być pewni, że wynik testu będzie prawidłowy - chwalą się Chińczycy na łamach "Sciencie Translational Medicine". Skuteczność ich metody udało się potwierdzić na ponad 3,5 tys. próbkach krwi.

Do użycia nowego testera wystarczy pobranie zaledwie kropli krwi. Wystarczy pół minuty, by poznać zarówno jaką mamy grupę krwi oraz ustalić czynnik Rh.Tak szybkiego i taniego testu na określenie grup krwi jeszcze w historii medycyny nie było, dlatego już spekuluje się, że Chińczycy mogą dokonać prawdziwego przełomu w tym zakresie. Ich wynalazek ma trafić do sprzedaży maksymalnie w ciągu najbliższych dwóch lat. Im szybciej uda się do wprowadzić do stałego asortymentu szpitali polowych, tym łatwiej uda się się nieść pomoc wszystkim ofiarom wojen i konfliktów zbrojnych.

Jak działa nowy test krwi?

źródło:New Scientist/medicalepress.com

 

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π