Zamknij

Nie rób tego przed USG jamy brzusznej. To może utrudnić diagnozę

13.04.2022
Aktualizacja: 13.04.2022 12:20

Aby USG jamy brzusznej spełniło swoje zadanie, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Dowiedz się, o czym warto pamiętać przed badaniem i czego absolutnie nie należy robić. 

USG jamy brzusznej
fot. Shutterstock

USG brzucha jest ważnym badaniem diagnostycznym, które pozwala sprawdzić budowę i wielkość narządów, a także ewentualne anomalie, np. uszkodzenia narządów, torbiele, guzy, zmiany nowotworowe, stany zapalne. Aby wyniki badania były jak najbardziej miarodajne, do USG jamy brzusznej trzeba się odpowiednio przygotować (chyba że jest ono wykonywane pilnie po urazach lub wypadkach). Czego nie wolno robić przed wykonaniem USG jamy brzusznej? Wyjaśniamy.

Tego nie rób przed USG jamy brzusznej

  1. Przed badaniem USG jamy ustnej nie wolno jeść co najmniej przez 6 godzin, a nawet 8 godzin. Najlepiej zjeść ostatni posiłek o godzinie 19.00 w dniu poprzedzającym badanie, o ile jest ono wykonywane rano lub do południa. Jeśli później, rano (ale co najmniej 6 godzin przed badaniem) zalecany jest posiłek lekkostrawny.
  2. Dzień przed badaniem należy unikać jedzenia ciężkostrawnych, wzdymających produktów, takich jak kapusta, groch, fasola, tłuste mięsa i sosy. Powinno się również zredukować spożycie błonnika, czyli nie jeść surowych warzyw i owoców oraz ciemnego pieczywa. To ważne, bo gazy w przewodzie pokarmowym do złudzenia przypominają guzy.
  3. Na 5-6 godzin przed badaniem nie wolno pić alkoholu, kawy, herbaty, gazowanych napojów oraz tych słodkich, kolorowych. Dopuszcza się jedynie picie niegazowanej wody.
  4. Nie należy rezygnować z przyjmowania leków, które stale bierzemy. Należy jednak o tym fakcie poinformować lekarza wykonującego badanie.
  5. Na kilka godzin przed badaniem należy odstawić papierosy. Zaciągając się, łykamy powietrze, które może utrudniać interpretację obrazu.
  6. Nie wolno też żuć gumy, zwłaszcza miętowej. Po pierwsze, podczas żucia, podobnie jak podczas palenia, może dojść do przypadkowego połknięcia powietrza. Po drugie, żucie gumy sprawia, że obkurczają się niektóre narządy, np. pęcherzyk żółciowy, i trudno jest je dokładnie obejrzeć.

O tym warto pamiętać przed USG jamy brzusznej

O czym warto jeszcze pamiętać przed badanie USG jamy brzusznej?

  1. Dwa, trzy dni przed badaniem warto przyjmować leki eliminujące wzdęcia, np. węgiel medyczny, Espumisan, Esputicon. Można je kupić w aptece bez recepty. Preparaty te należy stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce (zwykle 3 razy dziennie po 2 kapsułki).
  2. Pacjenci, którzy dostali skierowanie na USG jamy brzusznej z powodu podejrzenia problemów z układem moczowym lub przerostem prostaty, powinni mieć wypełniony pęcherz (uczucie parcia na mocz), dlatego zaleca się na jedną, dwie godziny przed badaniem wypić około litra niegazowanego płynu.
  3. Należy zadbać o wypróżnienie. Osoby otyłe lub ze skłonnością do zaparć w dniu poprzedzającym badanie, nie później niż 24 godziny przed nim, powinny zastosować środki przeczyszczające.
  4. Jeśli USG jamy brzusznej było już wcześniej wykonywane, warto przynieść poprzedni wynik, by lekarz mógł porównać ewentualne zmiany.

Ważne!

Aby badanie było miarodajne, należy zastosować się do powyższych wytycznych. Nieodpowiednie przygotowanie do USG jamy brzusznej może skutkować niewłaściwym obrazem narządów wewnętrznych, a nawet niemożliwością przeprowadzenia badania ultrasonograficznego.