Obserwuj w Google News

Nagła utrata wagi: jakie są przyczyny nagłego chudnięcia?

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
09.01.2020 15:39
Zareaguj Reakcja

Nie jesteś na diecie, a widzisz, że chudniesz? To zły znak. Nieoczekiwana, nagła utrata masy ciała to sygnał alarmowy. Chociaż utarta kilogramów jest dla wielu osób powodem do zadowolenia, to nagłe chudnięcie nie powinno być lekceważone. Nieplanowana i stosunkowo szybka utrata wagi jest jednym z objawów raka, ale nie tylko. Sprawdź, jakie są przyczyny nagłego chudnięcia.

Przyczyny nagłego chudnięcia
fot. Shutterstock

Nieoczekiwany spadek masy ciała to sytuacja, gdy dochodzi do nieplanowanego, niepodyktowanego dietą lub wzmożonymi ćwiczeniami chudnięcia. Jeśli widzisz, że w szybkim tempie tracisz na wadze, koniecznie zgłoś się do lekarza. 

Utrata wagi jest niestety objawem związanym z występowaniem wielu chorób, nie tylko nowotworowych. Niepokój powinien wzbudzić spadek wagi o 10 proc. i więcej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w sytuacji, gdy nie da się tego schudnięcia wytłumaczyć zmianą diety lub większym wysiłkiem fizycznym.

Nagła utrata wagi: przyczyny 

W przypadku wielu nowotworów utrata masy ciała stanowi czynnik zwiastujący chorobę. Jest to jednak objaw niecharakterystyczny i może występować w przebiegu wielu chorób.

U młodych ludzi szybki i znaczny spadek masy ciała może wskazywać na cukrzycę typu pierwszego, ponieważ wysoki poziom cukru we krwi u osób z jeszcze nieleczoną cukrzycą tego typu prowadzi do chudnięcia, co wynika z dużego niedoboru lub całkowitego braku insuliny.

Jeśli nie występują zaburzenia apetytu, a mimo wszystko dochodzi do spadku wagi, to może to również wskazywać na choroby pasożytnicze

Na masę ciała w dużym stopniu wpływają problemy gastrologiczne. Nadmierne chudnięcie mogą powodować przewlekłe nieswoiste choroby zapalne jelit, celiakia, zespoły złego wchłaniania, a także choroby wrzodowe i zapalenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.

Utrata masy ciała może również wskazywać na choroby tarczycy, w tym nadczynność tarczycy. Tarczyca wpływa bowiem na przebieg wielu procesów w organizmie, w tym także na przemianę materii. Nadczynność tarczycy "podkręca" metabolizm, co może objawiać się spadkiem wagi.

Gwałtowne chudnięcie jest często objawem AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru odporności. Choroba ta jest skutkiem działalności wirusa HIV, który stopniowo niszczy komórki układu immunologicznego. Zespół wyniszczenia związany z zakażeniem HIV obejmuje między innymi utratę masy ciała powyżej 10 proc., biegunkę i gorączkę utrzymujące się powyżej 30 dni.

Nagła i szybka utrata wagi jest niestety częstym objawem nowotworów

W chorobie nowotworowej utrata wagi może być spowodowana:

  • trudnościami w przyjmowaniu pokarmów spowodowanymi przeszkodą, jaką stwarza guz (np. rak gardła);
  • utrudnionym przechodzeniem treści pokarmowej przez dalsze odcinki przewodu pokarmowego z powodu rozrastającego się nowotworu;
  • wyniszczeniem nowotworowym powstającym wskutek zwiększonego katabolizmu.

Nagła utrata wagi: badania

Nagła utrata masy ciała wymaga konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia badań. 

W celu znalezienia przyczyny nagłego chudnięcia przeprowadza się:

  • dokładny, wnikliwy wywiad z pacjentem;
  • dokładne badanie fizykalne z oceną powiększonych węzłów chłonnych, badaniem piersi, jąder, badaniem ginekologicznym, per rectum lub badaniem skóry;
  • badanie rentgenowskie klatki piersiowej (RTG płuc);
  • badanie krwi (morfologię);
  • badanie krwi ( markery nowotworowe);
  • USG jamy brzusznej.

Na badanie kieruje lekarz po wcześniejszej rozmowie z pacjentem. Lekarz pyta o nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną, stres, charakter pracy, a także towarzyszące chudnięciu objawy. Na podstawie zebranego wywiadu decyduje, jakie badania pacjent powinien wykonać. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.