Zamknij

Mroczki przed oczami to problem nie tylko okulistyczny

07.12.2020
Aktualizacja: 08.12.2021 09:17

Mroczki przed oczami pojawiają się nagle, zaburzając pole widzenia i wywołując niepokój. Mogą mieć błahą przyczynę lub zwiastować poważne kłopoty ze zdrowiem.

Mroczki przed oczami
fot. Shutterstock

Mroczki przed oczami, choć silnie powiązane z narządem wzroku, nie muszą wcale oznaczać problemów natury okulistycznej. Zacznij od wizyty u lekarza rodzinnego, który pokieruje diagnostyką.

Mroczki przed oczami - anemia

Mroczki przed oczami są jednym z objawów niedoboru żelaza. Najczęściej stan ten związany jest z anemią - niedokrwistości, która wynika ze zmniejszenia ilości hemoglobiny wiążącej żelazo w organizmie. Niedokrwistość rozpoznaje się na podstawie wyniku morfologii krwi.

Mroczki przed oczami - migrena

Mroczki przed oczami, rozbłyski, tajemnicze wzory w polu widzenia mogą zwiastować atak migreny. Jest to tzw. aura migrenowa. Osoby, które zmagają się z tym problemem, podkreślają, że sprawa jest poważna, bo zaburzenia widzenia pojawiają się nagle i mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji - utraty panowania nad kierownicą w aucie czy kontroli w trakcie sprawowania opieki nad małym dzieckiem. Problem ten w znakomitej większości dotyczy kobiet.

Mroczki przed oczami - cukrzyca

Mroczki przed oczami mogą być objawem retinopatii cukrzycowej. Problem jest poważny, bo choroba długo nie daje objawów. Tymczasem po trzech latach od wykrycia cukrzycy zmiany na dnie oka pojawiają się aż u 12 proc. chorych! Nieleczona retinopatia w zaledwie 15 lat może prowadzić do groźnych powikłań w siatkówce oka, co może skutkować nieodwracalną utratą wzroku.

Mroczki przed oczami - ciąża

Mroczki przed oczami, zawroty głowy, drobne zaburzenia równowagi mogą też sugerować ciążę. Wszystko za sprawą gwałtownych zmian hormonalnych w organizmie. W celu wykluczenia lub potwierdzenia ciąży warto wykonać z krwi test beta HCG.

Mroczki przed oczami - ciśnienie

Mroczki przed oczami często pojawiają się po szybkiej zmianie z pozycji siedzącej lub leżącej na stojącą. Jest to tzw. hipotensja ortostatyczna - nagły spadek ciśnienia krwi. W skrajnych przypadkach może dojść do omdlenia. Hipotensja ortystatyczna może, choć nie musi, być objawem choroby. Często zdarza się u dziewcząt w okresie pokwitania i starszych mężczyzn, zwłaszcza z wysokim BMI. Mroczki przed oczami mogą być także pierwszym objawem nadciśnienia tętniczego.

Mroczki przed oczami - guz

Mroczki przed oczami pojawiają się również w wyniku ucisku na nerwy. Zdarza się tak, gdy w oku rośnie guz wewnątrzgałkowy. Mroczki przed oczami, zaburzenia widzenia czy problemy z równowagą mogą być także objawami guza mózgu, dlatego też nie należy zwlekać z diagnostyką.

Właściwym lekarzem dla osoby, która zmaga się z problemem mroczków przed oczami, jest lekarz pierwszego kontaktu, który przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, a także zleci podstawowego badania - morfologię krwi, test obciążenia glukozą czy pomiar ciśnienia tętniczego. W dalszej kolejności konieczna może być wizyta u okulisty, kardiologa (RTG odcinka szyjnego kręgosłupa, USG tętnic szyjnych) oraz neurologa (rezonans głowy, badanie EEG).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.