Obserwuj w Google News

Morfologia krwi: badanie podstawowe. Kiedy należy je wykonać?

3 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
01.02.2018 11:39
Zareaguj Reakcja

Niemal każdy człowiek przynajmniej raz w życiu miał badaną krew. Morfologię krwi, czyli podstawowe badanie krwi, wykonuje się zarówno profilaktycznie, jak i w celu wykluczenia wielu chorób. Analiza poszczególnych składników krwi daje obraz tego, co dzieje się w organizmie człowieka. Na podstawie wyników morfologii można stwierdzić, czy organizm toczy jakaś choroba. Dowiedz się, jak przygotować się do badania krwi i jak odczytać gotowy wynik morfologii.

freestockphotos.biz
fot. ---

Morfologia krwi to podstawowe badanie krwi i jedno z najbardziej popularnych badań diagnostycznych. Morfologia polega na ocenie ilościowej i jakościowej poszczególnych składników krwi. Na podstawie wyniku morfologii krwi można dowiedzieć się, czy z organizmem dzieje się coś niedobrego. Ocena wyników badania pozwala ocenić stan zdrowia i rozpoznać stan zapalny, infekcję czy inne procesy chorobowe.

Krew to płynna tkanka łączna krążąca w naczyniach krwionośnych. Składa się z komórek oraz z osocza, w którym te komórki są zawieszone. Elementy morficzne, czyli składniki wchodzące w skład krwi to: krwinki białe, krwinki czerwone i płytki krwi. Zadaniem krwi jest podtrzymywanie procesów życiowych. Krew transportuje tlen i składniki pokarmowe do komórek, rozprowadza także hormony i inne substancje pomiędzy komórkami. Zapewnia homeostazę, czyli równowagę wodną i elektrolitową, reguluje wartości pH i temperaturę ciała. Jest częścią układu odpornościowego i pełni funkcję obronną przeciwko ciałom obcym i antygenom. Krew odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, dlatego jej badanie doskonale obrazuje stan zdrowia człowieka.

Zobacz także

Jak przygotować się do morfologii krwi?

Morfologia krwi obwodowej należy do badań podstawowych. Z próbki krwi oznacza się stężenie hemoglobiny, liczbę ciałek czerwonych i białych i ocenia się ich jakość: wielkość, stopień wysycenia hemoglobiną i proporcje pomiędzy nimi. Aby badanie krwi przebiegło właściwie, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Na badanie należy zgłosić się na czczo, czyli powstrzymać się od jedzenia nawet przez 12 godzin przed badaniem. Ostatni posiłek poprzedniego dnia powinien być lekkostrawny, przed badaniem nie wolno także pić słodzonej herbaty i soków, można napić się wody.

Na badanie krwi należy przyjść z samego rana, najlepiej pomiędzy godziną 7 a 10 rano. Niektóre parametry zmieniają się w ciągu doby, dlatego próbkę krwi należy pobrać jak najwcześniej. Na 2-3 dni przed badaniem wskazane jest powstrzymanie się od picia alkoholu, palenia papierosów i picia kawy. Na badanie pacjent powinien zgłosić się wypoczęty, dlatego najlepiej położyć się wcześniej spać i odpowiednio się zrelaksować. Nadmierny wysiłek fizyczny zagęszcza krew i powoduje spadek glukozy i trójglicerydów, co może fałszować wynik badania. Przed pobieraniem krwi lepiej nie ćwiczyć i nie forsować się.

Poranne leki należy przyjąć po pobraniu krwi, chyba że lekarz prowadzący postanowi inaczej. Wtedy należy powiadomić o tym personel medyczny w laboratorium.

Zobacz także

Jak odczytać wyniki morfologii krwi?

Do morfologii krwi nie zalicza się badania poziomu hemoglobiny, ale ze względu na automatyzację procesu parametr ten oznaczany jest równolegle.

Normy badań laboratoryjnych uzależnione są od wielu czynników i nie powinny być analizowane w oderwaniu od innych elementów diagnostycznych. Oceny wyników morfologii krwi dokona najlepiej lekarz prowadzący, który zlecił to badanie.

tabelka 1
fot.
Tabelka 2
fot.

ZOBACZ:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.