Obserwuj w Google News

Skąd się bierze metaliczny posmak w ustach? Jak się go pozbyć?

3 min. czytania
Aktualizacja 24.11.2021
24.11.2021 10:57
Zareaguj Reakcja

Metaliczny posmak w ustach nie dość, że nieprzyjemny, to może także niepokoić. Czy są ku temu powody? Skąd się bierze takie zaburzenie smaku? Zobacz, jak sobie z nim poradzić i kiedy warto zgłosić się do lekarza.

Metaliczny posmak w ustach
fot. Shutterstock
 1. Jak działa zmysł smaku człowieka?
 2. Jakie są przyczyny metalicznego posmaku w ustach?
 3. Kiedy zgłosić się do lekarza?
 4. Jak poradzić sobie z metalicznym posmakiem w ustach?

Metaliczny posmak w ustach jest rodzajem zaburzenia odczuwania s maku, które medycy określają jako parageuzja lub dysgeuzja. Może się pojawić nagle lub stopniowo narastać. I choć zmysł smaku, podobnie jak zmysł węchu, nie jest zaliczany do najważniejszych zmysłów człowieka, to zaburzenia smaku nie tylko są nieprzyjemne, ale także mogą się wiązać z kłopotami zdrowotnymi, ponieważ smak jest ważny przy rozpoznawaniu zepsutych produktów spożywczych. Pomaga on również poczuć sytość po posiłku. Zaburzony smak może prowadzić do niedożywienia, utraty wagi, przyrostu masy ciała, a nawet depresji. Może być również znakiem ostrzegawczym w przypadku niektórych chorób, w tym choroby Parkinsona lub Alzheimera.

Jak działa zmysł smaku człowieka?

Receptorami smaku są kubki smakowe znajdujące się na języku, podniebieniu miękkim, nagłośni i górnej części przełyku. Zanim substancje chemiczne, które znajdą się w jamie ustnej, pobudzą neurony czuciowe, muszą najpierw rozpuścić się w ślinie. Wtedy dopiero impuls nerwowy dociera do mózgu. Wrażenia smakowe są kombinacją czterech podstawowych smaków: gorzkiego, słonego, słodkiego i kwaśnego. Wyodrębniono też piąty smak nazwany umami. Zmysł smaku jest też ściśle powiązany z węchem.

Jakie są przyczyny metalicznego posmaku w ustach?

Na złożony system, który jest odczuwanie smaku (i zapachu), może wpływać bardzo wiele czynników. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń smaku i odczuwania metalicznego posmaku w ustach należą:

 • Leki – metaliczny posmak w ustach to efekt uboczny przyjmowania niektórych leków, w tym antybiotyków, leków na nadciśnienie, jaskrę czy osteoporozę.
 • Terapia raka – niektóre rodzaje chemioterapii i radioterapii mogą powodować metaliczny smak. Badania sugerują, że niektóre suplementy, np. witamina D lub cynk, mogą zapobiegać zaburzeniom smaku u osób poddawanych radioterapii lub chemioterapii.
 • Problemy z zatokami – ponieważ smak jest ściśle związany z węchem, to gdy węch jest zaburzony, to samo dzieje się ze smakiem. Problemy z zatokami są częstą przyczyną metalicznego smaku w ustach. Mogą one wynikać z alergii, przeziębienia, infekcje zatok, innych infekcji górnych dróg oddechowych.
 • Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN) – układ nerwowy wysyła komunikaty do całego organizmu, w tym komunikaty dotyczące smaku. Zaburzenia OUN lub urazy, takie jak udar, mogą zniekształcać te komunikaty,, co może powodować upośledzenie lub zniekształcenie odczuwania smaku.
 • Ciąża – niektóre kobiety w ciąży zgłaszają metaliczny smak, szczególnie we wczesnym okresie ciąży. Choć przyczyna tego nie jest znana, to być może jest to spowodowane zmianami hormonalnymi we wczesnym etapie ciąży.
 • Alergie pokarmowe – metaliczny smak w ustach może być te objawem niektórych alergii pokarmowych. Zwłaszcza jeśli odczuwasz go po spożyciu określonego rodzaju pokarmu, np. skorupiaków czy orzechów. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem.
 • Operacja ucha środkowego i przewodu słuchowego – takie operacje są często wykonywane z powodu przewlekłych infekcji ucha lub zapalenia ucha środkowego. Podczas zabiegu może dojść do uszkodzenia struny bębenkowej, struktury znajdującej się w pobliżu ucha wewnętrznego, która kontroluje smak w tylnych dwóch trzecich języka. Może to powodować zniekształcenie smaku.
 • Zła higiena i stan jamy ustnej – słaba kondycja jamy ustnej i zębów może przyczynić się do zaburzeń smaku. Regularne czyszczenie zębów i wypełnianie ubytków może zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich zaburzeń.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Metaliczny posmak w ustach często ustępuje po wyleczeniu jego przyczyny, dlatego warto zgłosić się do internisty. Może on skierować cię do otolaryngologa (zajmuje się leczeniem uszu, nosa i gardła). Badanie lub wykonanie dodatkowych testów pomoże ustalić przyczynę kłopotów z odczuwaniem smaku.

Jak poradzić sobie z metalicznym posmakiem w ustach?

Tak naprawdę niewiele można zrobić, aby zapobiec metalicznemu posmakowi w ustach. Jeśli winne są problemy z zatokami, powinien on ustąpić po ich rozwiązaniu. Jeśli leki, to być może pomoże zmiana leków w porozumieniu z lekarzem. Wypróbuj też takie sposoby:

 • Żuj gumę lub miętówki bez cukru
 • Myj zęby po posiłku.
 • Eksperymentuj z różnymi pokarmami, przyprawami i dodatkami.
 • Używaj niemetalowych naczyń, przyborów kuchennych i garnków.
 • Pij odpowiednią ilość płynów (chodzi o nawodnienie).
 • Nie pal papierosów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: Mp.pl / Healthline.com / WebMD.com